Muszą mieć 178 centymetrów wzrostu, nienaganną aparycję, najlepiej blond fryzurę i kondycję…
spadochroniarza. Właśnie trwa nabór do „najprzystojniejszego pododdziału” w armii – Batalionu Reprezentacyjnego. Wymagania nie odstraszają kandydatów: o jedno miejsce walczy trzech. A potem też nie będzie łatwo – czeka ich bardzo wymagająca służba.
Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego to jedyna taka formacja w polskim wojsku. Jego żołnierze reprezentują armię na najważniejszych uroczystościach w kraju i na świecie. Jednak zakwalifikować się tutaj do służby nie jest łatwo. Przekonało się o tym 22 kandydatów, którzy stawili się na comiesięczną kwalifikację do jednostki. – Mamy dla nich osiem wolnych etatów w kompanii reprezentacyjnej – przyznaje kpt. Marcin Kujawa, szef sztabu batalionu.
Kandydaci stanęli najpierw przed komisją kwalifikacyjną. Zasiadające w niej osoby pytały o zainteresowania i wykształcenie, no i oczywiście – motywację do służby. – Nie szukamy przypadkowych osób, ale kandydatów, którzy wiedzą, dlaczego chcą u nas służyć – wyjaśnia szef sztabu.
– Jestem po szkoleniu NSR w Toruniu, skończyłem też ratownictwo medyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi – opowiada szer. rez. Marcin Kwiatkowski. Na kwalifikacje do Warszawy przyjechał ze Zgierza. – Służba w batalionie to zaszczyt i możliwość udziału w paradach i defiladach – podkreśla.
Szer. Karol Szczotka z Przeworska na Podkarpaciu chwali się uprawnieniami płetwonurka, prawem jazdy kat. C+E i znajomością sztuk walki. – W batalionie chcę służyć krajowi – tłumaczy. Najlepiej tę jednostkę zna szer. Łukasz Rabiej z Przemyśla, który pięć lat temu odbywał w niej służbę zasadniczą. – Teraz chcę wrócić do wojska, najchętniej właśnie do tego oddziału – dodaje.
Dostać się jednak nie jest łatwo. Podstawą są wymagania obowiązujące w całej armii, czyli zaliczenie sprawdzianu z WF-u, niekaralność, wykształcenie co najmniej gimnazjalne i przebyta zasadnicza służba wojskowa lub służba przygotowawcza do NSR. To początek, bo batalion ma też swoje kryteria kwalifikacji.
– Jesteśmy jednostką reprezentacyjną i wizytówką polskiego wojska, dlatego u nas prezencja jest bardzo istotna – tłumaczy kpt. Kujawa. Chętni do służby w batalionie muszą mieć od 178 do 185 cm wzrostu, szczupłą i proporcjonalną sylwetkę. Preferowany kolor włosów to ciemny blond. Tatuaże nie stanowią problemu, o ile nie są widoczne.
Wbrew pozorom służba w batalionie należy do najbardziej wymagających w armii. – Stanie albo maszerowanie tak naprawdę wymaga dużego wysiłku fizycznego i wyjątkowej wytrzymałości – mówi szef sztabu. Dlatego tak ważny jest egzamin z wychowania fizycznego. Dowódcy przyznają, że wśród kandydatów coraz trudniej znaleźć osoby wysportowane. – Na egzaminie z WF jak zwykle kulało podciąganie na drążku i bieg na 3 km – mówi chor. Marek Szwarczewski z sekcji szkolenia. Część chętnych odpadła także z powodu wady wzroku czy wzrostu przekraczającego 185 cm.
Kolejnym etapem kwalifikacji dla kandydatów będzie wizyta przed komisją lekarską i rozmowa z psychologiem. – Badania lekarskie są bardzo restrykcyjne. Przeprowadza się je według tych samych kryteriów, co do jednostek powietrznodesantowych – wyjaśnia kpt. Kujawa. Tu odpada nawet ponad połowa kandydatów. Ze służby w batalionie wykluczają przede wszystkim problemy z kręgosłupem, stawami i kośćmi.
Ci, którym uda się przejść całą procedurę, będą mogli podpisać pierwszy 18-miesięczny kontrakt na służbę w batalionie i otrzymać pensję szeregowego − z dodatkami 3,5 tys. zł. Kandydaci rozpoczną też szkolenie w warszawskiej jednostce. Czekają ich długie godziny ćwiczeń na placu apelowym, poznawanie wojskowego ceremoniału i musztry. Dopiero po kilku miesiącach szkolenia będą mogli objąć swoją pierwszą służbę, czyli wartę honorową przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
* * * * *
Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego podporządkowany dowódcy Garnizonu Warszawa powstał w 2001 roku. Składa się z trzech kompanii reprezentacyjnych, orkiestry, szwadronu kawalerii i plutonu salutowego, który odpowiada za asystę artyleryjską. Żołnierze kompanii biorą udział w ciągu roku w ok. 1700 uroczystościach. Pełnią warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i Pałacem Prezydenckim, witają zagraniczne delegacje. Szczegółowe zasady przyjęcia do batalionu można znaleźć na jego stronie internetowej.
autor zdjęć: arch. Batalionu Reprezentacyjnego WP
komentarze