moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze będą zdobywać klasy

Egzamin ze znajomości wojskowych regulaminów, potem praktyczny test ze strzelania i obsługi sprzętu. W jednostkach rusza jesienna sesja egzaminacyjna dla żołnierzy, którzy chcą uzyskać klasę specjalisty. Taki tytuł oznacza dodatek finansowy do uposażenia, może ułatwić awans lub przydział na kurs podoficerski.


Klasy kwalifikacyjne wojskowych specjalistów określają poziom wyszkolenia żołnierza. Mogą się o nie ubiegać szeregowi i podoficerowie służący na przykład jako kierowcy, operatorzy sprzętu, przeciwlotnicy lub skoczkowie spadochronowi.

Dlaczego żołnierze zdobywają klasy? – Tytuł specjalisty jest często brany pod uwagę, gdy ktoś jest typowany do awansu albo po prostu chce przedłużyć kontrakt. W przypadku szeregowych klasa oznacza dodatkowe punkty podczas egzaminów na kurs podoficerski – wyjaśnia st. chor. Andrzej Woltmann, pomocnik dowódcy ds. podoficerów w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej.

W 17 Brygadzie lista chętnych do podniesienia kwalifikacji nie została jeszcze zamknięta, ale już dziś dowódcy szacują, że do egzaminów przystąpi około 30 kandydatów. Żołnierze będą walczyć o klasy w specjalnościach: ogólnowojskowej, łącznościowców oraz saperów. – Dla wielu to kwestia prestiżu. W naszym dywizjonie przeciwlotniczym połowa wszystkich podoficerów i szeregowych już posiada klasy specjalistów – tłumaczy ppłk Dariusz Gajek, szef obrony przeciwlotniczej w 17 Brygadzie.

Najwcześniej, bo już w poniedziałek, sprawdziany rozpoczną się w 12 Brygadzie Zmechanizowanej. – Wnioski o przystąpienie do egzaminów złożyło 97 żołnierzy, w tym 31 podoficerów i 66 szeregowych. Będą zdobywać przede wszystkim klasę trzecią w specjalnościach: ogólnowojskowej, wojsk rakietowych i artylerii, saperów, chemików, przeciwlotniczej, łączności oraz medycznej– mówi kpt Janusz Błaszczak, oficer prasowy 12 Brygady.

Nieco później testy na specjalistów odbędą się w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. – Trzecią klasę, głównie w specjalności obrony przeciwlotniczej i pancerno-zmechanizowanej, będzie chciało zdobyć około 40 żołnierzy – mówi kpt. Justyna Balik, oficer prasowy Brygady.

O klasę specjalistów starać się będzie także około 30 żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i szkoły podoficerskiej w Poznaniu. – Mamy chętnych na trzecią i drugą klasę, głównie w specjalnościach ogólnowojskowych, w tym na przykład zmechanizowanej. Wśród żołnierzy są m.in. dowódcy plutonów i drużyn – mówi st. chor. sztab. Krzysztof Łuckiewicz, pomocnik ds. podoficerów komendanta poznańskiego Centrum.

Aby przystąpić do egzaminów trzeba spełnić określone wymagania. Żołnierz musi m.in. zajmować etatowe stanowisko w danej specjalności oraz mieć odpowiedni staż służby. Według obowiązujących przepisów do egzaminów kandydat może przystępować co 2,5 roku do 3 lat. – To realny czas, w którym można osiągnąć odpowiedni poziom wiedzy i zdobyć umiejętności praktyczne – ocenia chor. Marcin Szubert z poznańskiej szkoły podoficerskiej.

Jesienne egzaminy przeprowadzą komisje powołane przez dowódców jednostek. Kandydaci najpierw będą się musieli zmierzyć z częścią teoretyczną. Ta obejmować będzie wszystko to, czego żołnierze nauczyli się podczas dotychczasowej służby, szkoleń czy kursów. Sprawdzona zostanie nie tylko ich wiedza ogólna z m.in. taktyki, łączności czy rozpoznania, ale też ta z przedmiotów specjalistycznych, kierunkowych dla pododdziałów, w których żołnierze służą.

Potem przyjdzie czas na część praktyczną, podczas której wojskowi będą musieli wykazać się umiejętnościami związanymi z ich specjalnością. Łącznościowcy będą musieli np. w trudnych warunkach nawiązać łączność, a saperzy sporządzić zapalnik lub wykonać okop. – Wszystkie te czynności żołnierze muszą wykonać zgodnie z wyznaczonymi zasadami i w określonym czasie – mówi st. chor. Andrzej Woltmann.

By zdobyć klasę specjalisty, trzeba zdobyć przynajmniej czwórkę. – Warunek jest jeszcze taki, że wszystkie oceny składowe z przedmiotów z dwóch części muszą być pozytywne – wyjaśnia ppłk Gajek z 17 Brygady.

Dodatkową zachętą do podwyższania kwalifikacji mogą być dla żołnierzy wypłacane z tego tytułu pieniądze. Za trzecią klasę kwalifikacyjną specjalista otrzymuje miesięcznie 105 zł, za drugą –150 zł, za pierwszą – 255 zł. Mistrzowska klasa to dodatkowe 405 zł do uposażenia. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest bardzo dobra ocena przyznana podczas służbowego opiniowania.

Klasa nie jest jednak dana raz na zawsze, żołnierz może ją stracić, gdy dopuści się określonego w przepisach przewinienia, np. rażącego zaniedbania sprzętu lub jego uszkodzenia.

W wojsku występują cztery klasy specjalistów: trzecia, druga, pierwsza oraz mistrzowska. By uzyskać klasę trzecią, najniższą, na danym stanowisku służbowym należy przepracować co najmniej 2,5 roku, w przypadku klasy drugiej i pierwszej – 3 lata, dla klasy mistrzowskiej zaś – co najmniej 2 lata od daty uzyskania klasy pierwszej. Nie można przy tym ubiegać się o przyznanie klasy pierwszej z pominięciem poprzednich.

Żołnierze mieli prawo zdobywać klasy kwalifikacyjne do 2001 roku, wtedy bowiem zniesiono ten przepis. Możliwość podwyższenia kwalifikacji powróciła 1 czerwca 2010 roku, kiedy minister obrony narodowej podpisał odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie.
PG

autor zdjęć: kpt. Ewa Nowicka-Szlufik

dodaj komentarz

komentarze


Rajd ku czci saperów
 
Pierwsi na oceanie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Abramsy w pętli
Armia Andersa w operacji „Honker”
Po przeprawie ruszyli do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowe Oscary przyznane!
Gry wojenne w szkoleniu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Ta ziemia do Polski należy…”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Śladami ojca
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Na straży nieba
Pytania o europejską tarczę
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Orzeł dla bohaterów
W obronie wschodniej flanki NATO
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pływacy i maratończycy na medal
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO