moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rezerwa ćwiczy w Kazuniu

Ponad trzydziestu rezerwistów rozpoczęło obowiązkowe ćwiczenia w 2 Pułku Saperów. Uczą się regulaminów, ustawiania min, ale najwięcej czasu poświęcają na opanowanie zasad wojskowej łączności. – Chcemy mieć więcej łącznościowców na czas kryzysu – mówi płk Adam Przygoda.


Do podwarszawskiej jednostki przyjechali szeregowi i podoficerowie rezerwy, głównie kierowcy, ale też kilku saperów. – Od marca takie szkolenia są dla rezerwistów obowiązkowe. Powinni być oni gotowi do służby w nowoczesnej armii, dlatego muszą się szkolić i podnosić swoje kwalifikacje – mówi płk Adam Przygoda, dowódca 2 Mazowieckiego Pułku Saperów.

Dziesięciodniowe ćwiczenia przejdą 32 osoby. Wszystkie odbyły albo służbę zasadniczą, albo przeszły wojskowe przeszkolenie, więc naukę podstaw mają już za sobą. Ppłk Bogdan Prokop, zastępca dowódcy pułku, podkreśla, że tylko pierwsze dwa dni poświęcono na przypomnienie wojskowych regulaminów.

– Dostałem propozycję udziału w ćwiczeniach z Wojskowej Komendy Uzupełnień. Właśnie zmieniam pracę, więc uznałem, że to dobra okazja na ponowne spotkanie z wojskiem – mówi kpr. pchor. Jakub Jachimowicz, który przyjechał do Kazunia.

Podczas ćwiczeń w 2 Pułku Saperów rezerwiści nie tylko przypominają sobie zdobyte kiedyś w wojsku umiejętności. – Trafili do jednostki inżynieryjnej, dlatego instruktorzy prowadzą z nimi także zajęcia minerskie, uczą ich wykonać zapalnik lontowy lub ustawić pojedynczą minę przeciwpancerną – opowiada mjr Jan Szafran, zastępca dowódcy 2 batalionu inżynieryjnego.

Rezerwiści ćwiczą też strzelanie, jednak najwięcej czasu zajmuje im nauka obsługi nowoczesnego sprzętu i urządzeń łączności. – Chcemy mieć więcej łącznościowców na czas kryzysu, dlatego szkolimy ich do tej właśnie specjalności. Dzięki temu żołnierze zyskają dodatkowe kwalifikacje – tłumaczy płk Przygoda.


Podczas tych zajęć wykorzystywane są m.in.: ruchomy węzeł łączności cyfrowej RWŁC-10/T, węzłowy wóz kablowy oraz radiostacje TRC 9200. Już w poniedziałek żołnierze rozpoczną pracę na zautomatyzowanych wozach dowodzenia ZWD-3 wyposażonych w środki łączności. Ich zadaniem będzie rozstawienie i przygotowanie sprzętu do pracy, nawiązanie łączności i prowadzenie korespondencji. – Gdy byłem w wojsku w 2006 roku szkoliłem się wyłącznie na sprzęcie łączności radiowej, teraz nowością dla mnie jest sprzęt teleinformatyczny, na przykład RWŁC-10/T – mówi kpr. pchor. Jachimowicz.

Czy dziesięć dni wystarczy na zdobycie nowych umiejętności? – Żołnierze rezerwy są wyjątkowi ambitni, angażują się w szkolenie, od razu widać, że chcą nauczyć się nowych rzeczy – mówi mjr Szafran. Ppłk Prokop podkreśla jednak, że od rezerwistów nie wymaga się zaawansowanej wiedzy z dziedziny łączności. – W ćwiczeniach bardziej chodzi o to, by opanowali podstawy pracy na nowoczesnym sprzęcie łączności – tłumaczy ppłk Prokop.

Na czas ćwiczeń w 2 Pułku Saperów wojsko zapewnia wszystkim powołanym umundurowanie, zakwaterowanie i wyżywienie. Każdy rezerwista za udział w ćwiczeniach otrzyma od armii wynagrodzenie. Za 10 dni spędzonych w jednostce szeregowy dostanie 700 zł, plutonowy – 837 zł, a sierżant – 862 zł.

To nie pierwsze takie ćwiczenia w pododdziałach 2 Pułku Saperów. – Według założeń w tym roku nasza jednostka ma przeszkolić 158 żołnierzy rezerwy. Kilka dni wcześniej zakończyliśmy już ćwiczenia 126 rezerwistów w 3 batalionie drogowo-mostowym w Chełmnie – mówi zastępca dowódcy 2 Pułku.

Rezerwiści o specjalności pontonowej brali udział m.in. w ćwiczeniu taktyczno-specjalnym pk. „MOST 13”, podczas którego uczyli się głównie budowy przepraw promowych z wykorzystaniem parku pontonowego PP 64.

* * * * *

Za kilka dni rezerwiści stawią się również w 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu oraz w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Potem żołnierze rezerwy szkolić się będą także w 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu oraz 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

W ciągu czterech miesięcy, od września do końca grudnia, wojsko przeszkoli ponad 2600 osób.

PG

autor zdjęć: 2 Pułk Saperów

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1381606140
A Żołnierzy na ten czas do zakładów. Taka wymiana kadr.
F9-66-6A-55

Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Cień atomowej zagłady
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Podróż po AWACS-ie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ostatnia droga Pileckiego
WAM wraca po latach
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Honor weteranom misji!
Po śladach polskich bohaterów
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
NATO on Northern Track
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Przysięga w Limanowej
By Polska była bezpieczna
Nie szpital, a instytut
Flota Bayraktarów w komplecie
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ratownicy na medal
Piedimonte – samobójcza misja
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Sukcesy reprezentantek CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO