moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Okręty NATO w rosyjskim porcie

Będą wspólne ćwiczenia na morzu, ale też mecz piłkarski pomiędzy marynarzami i złożenie wieńca na największym w świecie cmentarzu ofiar II wojny światowej. Okręty natowskiego zespołu obrony przeciwminowej, którym przewodzi ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” rozpoczęły wizytę w Sankt Petersburgu.


Wizyty okrętów NATO w rosyjskich portach należą do rzadkości. – Przeżyłem to w 2004 roku, także przy okazji udziału w misji Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ale wówczas była to wizyta oficjalna. Teraz weźmiemy udział we wspólnych ćwiczeniach. Poszliśmy więc krok do przodu – mówił nam niedawno kmdr por. Piotr Sikora, który dowodzi natowskim zespołem obrony przeciwminowej.

Okręty NATO i Rosji działają na podstawie różnych procedur. Część z nich jest tajna. Trudno więc wyobrazić sobie wspólne manewry, które przygotowują do działań na polu walki. – W tym wypadku ćwiczenia zwykle dotyczą udzielania pomocy na morzu, manewrowania w szykach czy procedur łączności, czyli spraw absolutnie podstawowych. Tutaj obowiązują procedury uniwersalne, wykraczające poza wojskowe sojusze – podkreśla kmdr ppor. Czesław Cichy z polskiej Marynarki Wojennej.

Tak było chociażby w 2008 roku, kiedy to siły NATO i Rosji brały udział w odbywających się na Bałtyku cywilno-wojskowych ćwiczeniach „Zatoka”. Tego też należy się spodziewać podczas manewrów, które w poniedziałek rozpoczną się na Zatoce Fińskiej. – Jednak szczegóły zostaną dopiero z Rosjanami uzgodnione – podkreśla kpt mar. Piotr Wojtas, rzecznik Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO – Grupa 1.

Do portu w Sankt Petersburgu zawinęło łącznie sześć okrętów NATO. Są to niszczyciele min z Estonii, Belgii, Holandii, Norwegii i Niemiec oraz stojący na czele zespołu okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Oprócz ćwiczeń na morzu, w programie wizyty znalazły się m.in. spotkanie z dziennikarzami, a także mecz piłkarski między marynarzami natowskimi i rosyjskimi. Delegacja zespołu złoży też wieniec na Cmentarzu Piskariowskim, największym w świecie cmentarzu ofiar II wojny światowej. To właśnie m.in. tam grzebani byli mieszkańcy Leningradu, którzy zmarli z głodu bądź zginęli podczas niemieckiego oblężenia miasta.

– Mamy wiele wspólnych interesów, które wiążą się z bezpieczeństwem na morzu. Możliwość współdziałania to znak, że zrozumienie między NATO i Rosją rośnie – zaznacza kmdr por. Sikora. Przypomina też, że siły morskie obydwu stron współpracują choćby podczas antypirackiej operacji „Ocean Shield” na Oceanie Indyjskim, w pobliżu tak zwanego Rogu Afryki.

Natowski zespół obrony przeciwminowej działa od 40 lat. Obecna misja rozpoczęła się w styczniu. W pierwszej połowie roku grupa, którą dowodzi ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” operowała głównie na Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim. W tym czasie okręty m.in. wzięły udział w manewrach „Joint Warrior” u wybrzeży Wielkiej Brytanii, czyściły z min wody brytyjskie, holenderskie i belgijskie, a także ćwiczyły ze Strażą Przybrzeżną Islandii. Druga część misji wiąże się z operacjami na Bałtyku. Ostatnio okręty były zaangażowane w manewry „Northern Coasts” u wybrzeży Gotlandii. Jedno z zadań polegało na torowaniu drogi konwojowi z pomocą humanitarną. Najważniejszym zadaniem jesieni będzie udział w ćwiczeniu „Steadfest Jazz”. Wkrótce rozpocznie się ono na poligonach morskich, lądowych, a także w przestrzeni powietrznej Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marynarka Wojenna

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1381490820
W odwiedziny to tanie jest samolotem.
F9-66-6A-55

„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
 
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników
„Ryś” z laserem
Pytania o europejską tarczę
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Bohater odtrącony
Więcej hełmów dla żołnierzy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
Pływacy i maratończycy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Na straży nieba
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
By Polska była bezpieczna
Wojna w świętym mieście, epilog
Po śladach polskich bohaterów
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zawsze gotowi do pomocy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
Broń Hitlera w rękach AK
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Krwawa noc pośród puszczy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO