moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe ułatwienia dla weteranów

Chcemy poszerzyć krąg osób, które będą mogły ubiegać się o status weterana. Będą nimi mogli zostać także żołnierze służący na misjach w Zatoce Perskiej i na Haiti. Uprościmy też procedury przyznawania statusu weterana poszkodowanego – zapowiada w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej.

Ustawa o weteranach zagranicznych misji obowiązuje dopiero od ubiegłego roku. Tymczasem resort obrony narodowej już pracuje nad jej nowelizacją.

– Przede wszystkim należy zauważyć, że system opieki nad uczestnikami misji zagranicznych i weteranami poszkodowanymi, który opracował MON jest bardzo dobrze oceniany przez środowisko weteranów. Po ponad roku obowiązywania ustawy okazało się jednak, że są kwestie, które wymagają doprecyzowania. Dlatego w resorcie obrony został powołany specjalny zespół, który miał ocenić, jak poszczególne przepisy sprawdzają się w praktyce. W skład zespołu weszli nie tylko przedstawiciele MON ale także stowarzyszeń zrzeszających weteranów. W efekcie przygotowano propozycję nowelizacji ustawy.

Co się zmieni?

– Chcemy rozszerzyć katalog osób uprawnionych do ubiegania się o status weterana. Okazało się, że zgodnie z przyjętymi przepisami nie przysługuje on żołnierzom, którzy jako pierwsi brali udział w misjach pokojowych np. w Korei czy Wietnamie. To dość znacząca grupa uczestników. O status weterana będą się też mogli ubiegać wojskowi z PKW na Haiti i w rejonie Zatoki Perskiej.
Inną znaczącą zmianą będzie uproszczenie procedury przyznawania statusu weterana poszkodowanego. Dotychczasowa praktyka wskazała, że wielu byłych żołnierzy ma problemy z zebraniem wszystkich wymaganych dziś dokumentów. Dotyczy to przede wszystkim żołnierzy, którzy służyli na misjach kilkadziesiąt lat temu. Innym postulatem środowisk wojskowych było zmniejszenie opłat za pobyt w domu weterana. Dziś weterani poszkodowani muszą płacić do 70 proc. swoich dochodów. Proponujemy, by znacząco zmniejszyć tę opłatę – do 25 proc.

Ustawa określiła również zakres opieki medycznej przysługującej byłym żołnierzom. Weterani mówią jednak, że mają kłopoty z wyegzekwowaniem ustawowych uprawnień.

– Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy żołnierz nie jest zadowolony z jakości czy zakresu otrzymanych świadczeń medycznych. Problemem jest zwłaszcza dostęp do sprzętu ortopedycznego czy rehabilitacyjnego. Pamiętajmy jednak, że dopiero budujemy system opieki medycznej przeznaczonej dla żołnierzy rannych podczas misji, a szczególnie weteranów poszkodowanych. Tego nie da się zrobić z dnia na dzień. Tym bardziej, że w systemie powszechnym dotychczas nie było nawet specjalistów zajmujących się takimi zagadnieniami jak np. leczenie stresu bojowego.

Jak wygląda kwestia odszkodowań dla weteranów poszkodowanych i rodzin poległych żołnierzy. Czy tu też będą zmiany?

W przypadku śmierci żołnierza występuje kilka rodzajów świadczeń odszkodowawczych. W pierwszej kolejności natychmiast wypłacamy zapomogę dla najbliższej rodziny. Tu liczy się szybkość wypłaty, bo nieraz sytuacja materialna rodziny poległego żołnierza w tym momencie staje się bardzo trudna, bywa , że najbliżsi nie mają upoważnienia i dostępu do konta.
Poza tą jednorazową zapomogą wypłacamy odszkodowanie w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych dla najbliższej rodziny. Kolejne świadczenie wypłacane jest z polisy ubezpieczeniowej. Wykupujemy je dla wszystkich żołnierzy wyjeżdżających na misję.
Ale to nie wszystko. Ustawa odszkodowawcza określa, że odszkodowanie należy się współmałżonkowi i dzieciom lub w określonych przypadkach rodzicom. Jednak Ministerstwo Obrony Narodowej uznało szerszy krąg osób uprawnionych do odszkodowania. Przyjmujemy, że zadośćuczynienie jest wypłacane zarówno współmałżonkowi, dzieciom oraz rodzicom. Osobom z tego kręgu wypłacamy dodatkowe odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Żołnierze poszkodowani otrzymują odszkodowanie uzależnione od przeciętnego uszczerbku na zdrowiu zarówno w ramach resortowej ustawy odszkodowawczej jak i polisy ubezpieczeniowej NNW finansowanej przez MON. Ponadto mogą korzystać z bezpłatnych świadczeń medycznych w zakresie urazów związanych z wypadkiem poza granicami państwa, a także z systemu zapomóg. Z myślą o żołnierzach wracających z misji otworzyliśmy Klinikę Psychiatrii i Stresu Bojowego, która działa przy Wojskowym Instytucie Medycznym.

Byli wojskowi często mieli poczucie, że armia zapomina o nich z chwilą gdy wstąpią ze służby.

– Ustawa o weteranach naprawia ten błąd. Oprócz świadczeń materialnych, przyznaje ona byłym żołnierzom świadczenia o charakterze honorowym. Zależało nam, by weterani mieli poczucie przynależności do środowiska wojskowego, żeby czuli się częścią tej społeczności. Takie proste gesty jak zapraszanie na wojskowe święta i uroczystości są bardzo ważne nie tylko dla tych, którzy nie są już w czynnej służbie, także dla rodzin poległych żołnierzy.

Kiedy nowelizacja trafi do sejmu?

– Za kilka miesięcy. Założenia nowelizacji zostały już zaakceptowane przez ministra Tomasza Siemoniaka. Teraz pracujemy nad poszczególnymi przepisami. Za kilka tygodni rozpoczną się konsultacje międzyresortowe i w stowarzyszeniach zrzeszających weteranów. Myślę, że do końca roku projektem nowelizacji zajmie się rząd, a na początku przyszłego roku dokument zostanie przesłany do parlamentu.

Edyta Żemła, Joanna Tańska

autor zdjęć: Arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze

~And
1381255080
Czy weterani " Operacji Dunaj" z roku 1968 też mogą się o to ubiegać ? Taka sama misja stabilizacyjna jak w Iraku czy Afganistanie.
B3-CC-C7-26
~lolo
1381246080
A może zastanowić się nad sensem wymogu zaświadczenia o niekaralności (płatnego) przez żołnierzy w służbie?
B7-88-33-C1
~scoobydoopoznaN
1381222740
Dla mnie pojecie Weteran kojarzy się z jakąś pozytywną martyrologią związana z misja bojową. Nie musi być to żołnierz. Samo "bycie gdzieś - często w ranch obowiązków zawodowych - to za mało.
F9-66-6A-55

„Pierwsza Drużyna” na start
 
Śladami ojca
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
Krwawa noc pośród puszczy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
Orzeł dla bohaterów
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po przeprawie ruszyli do walki
NATO on Northern Track
Abramsy w pętli
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pytania o europejską tarczę
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
I zdobyliśmy!
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO