moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Okręt odbity z rąk terrorystów

Terroryści opanowali okręt stojący w porcie. Negocjacje nie dały rezultatu. Do akcji przystąpiły jednostki specjalne – oto scenariusz ćwiczeń, które odbyły się w świnoujskim Porcie Wojennym. Okazją było szkolenie na temat ochrony obiektów wojskowych.


Terroryści zaatakowali od strony lądu i morza. Ich celem był zacumowany w świnoujskim porcie trałowiec ORP „Gardno”. Udało im się opanować okręt i wziąć zakładników. Na miejsce przyjechała Żandarmeria Wojskowa, policyjni antyterroryści oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. – Trałowiec został otoczony szczelnym kordonem, a do akcji przystąpili policyjni negocjatorzy. Niestety, ich wysiłki okazały się daremne – tłumaczy kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Ostatecznie okręt został odbity po szturmie wyspecjalizowanych oddziałów. Zakładnicy wyszli z opresji bez szwanku.

Ćwiczenia były elementem trzydniowego szkolenia, na które zjechali specjaliści od ochrony obiektów wojskowych z całej Polski. W programie znalazła się między innymi prelekcja na temat zagrożeń asymetrycznych. – Pod tą nazwą kryją się wszelkie zagrożenia pozamilitarne, jak choćby atak terrorystyczny, wzięcie zakładników, czy też eksplozja podłożonych wcześniej w porcie ładunków wybuchowych – wyjaśnia kmdr ppor. Kwiatkowski. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z zasadami przechowywania broni na okrętach, a także raportem, który powstał po kontroli jednostek wojskowych na terenie całego kraju. Omówione zostały wszelkie wykryte wówczas niedociągnięcia.

– Takie szkolenia są organizowane cyklicznie w różnych jednostkach polskich, także w Świnoujściu. Ale przedsięwzięcia na taką skalę nie było u nas od lat – przyznaje kmdr ppor. Kwiatkowski.

Walka z terrorystami wymaga współdziałania różnego rodzaju służb mundurowych. Dlatego wspólne ćwiczenia są organizowane już od pewnego czasu. – Z wojskiem trenowaliśmy w bazie lotniczej w Świdwinie, a także w Szczecinie, krótko przed finałem regat „The Tall Ships Races”, gdzie naszym partnerem byli komandosi z jednostki GROM – wspomina podkom. Przemysław Kimon z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Jednak Świnoujście, jak przyznaje, to miejsce szczególne. – W mieście tym powstaje gazoport, czyli jedna z najbardziej strategicznych inwestycji dla polskiej gospodarki. To potencjalny cel ataku terrorystycznego, a my musimy być przygotowani na każdą ewentualność – podkreśla podkom. Kimon.

Ale współpraca służb mundurowych na zachodnim Pomorzu nie ogranicza się do ćwiczeń. Najlepszym przykładem jest czerwcowa operacja polegająca na wydobyciu z Odry w centrum Szczecina bomby lotniczej z czasów II wojny światowej. Niewybuch ważył blisko tonę. Z dna podjęli go nurkowie minerzy z 8 Flotylli. W tym czasie policja koordynowała ewakuację blisko tysiąca mieszkańców. Z ruchu zostały wyłączone dwa mosty i część śródmiejskich ulic. – Potem zabezpieczaliśmy przejazd konwoju na oddalony o 110 kilometrów poligon w Drawsku Pomorskim. Tam bomba została zdetonowana – wspomina podkom. Kimon. – Operacja była niezwykle skomplikowana, ale przebiegła nadzwyczaj sprawnie – podsumowuje.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1381146360
widzę , ze jeden terrorysta nosi spodnie podobne do mundur naszych wojsk tz. barw ustawowo chronionych tz. stwarza niebezpieczne pozory . Ja bym mu je -podczas interwencji- kazał ściągnąć. Zębami.
F9-66-6A-55

Wioślarze i triatlonistka na podium
 
„Ta ziemia do Polski należy…”
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi na oceanie
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Abramsy w pętli
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Krwawa noc pośród puszczy
Na straży nieba
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
W obronie wschodniej flanki NATO
Flota Bayraktarów w komplecie
Orzeł dla bohaterów
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po przeprawie ruszyli do walki
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
I zdobyliśmy!
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO