moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mniej pieniędzy za żołnierskie L4

Rząd postanowił obniżyć uposażenia wojskowym, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich z powodów niezwiązanych ze służbą. – To krzywdzące, będziemy przekonywać posłów, by zmienili rządowy projekt – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.


Dziś mundurowi przebywający na zwolnieniu lekarskim dostają pełne wynagrodzenie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postanowiło je obniżyć i przyjąć takie same rozwiązania, jakie obowiązują cywilnych pracowników. Wczoraj rząd zaakceptował projekt ustawy zakładający, że funkcjonariusze i żołnierze będący na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, która nie jest związana ze służbą, będą dostawać 80 proc. wynagrodzenia. Poza wojskiem zmiana ma dotyczyć m.in. policji, straży granicznej, straży pożarnej.

Pomysł od początku nie podobał się organizacjom broniącym praw żołnierzy. Konwent Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych przekonywał resort, że nowe prawo nie powinno obowiązywać wojskowych. MSW uwzględniło co prawda 10 drobnych postulatów Konwentu, dopisano np., że 100 proc. uposażenia należy się żołnierzom, którzy doznali urazów w drodze na służbę, ale ostatecznie każda ze stron pozostała przy swoim stanowisku. – Nadal uważamy, że żołnierze ze względu na specyfikę służby powinni być wyłączeni z tej reformy – mówi kmdr Wiesław Banaszewski z Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych. – Ćwicząc na poligonach czy wykonując prace społeczne tak jak np. jednostki inżynieryjne, które budują mosty czy zwalczają zatory lodowe, żołnierze szczególnie narażeni są na utratę zdrowia – dodaje komandor.

Rząd jednak przekonuje, że reforma jest potrzebna, bo mundurowi zbyt często korzystają ze zwolnienia lekarskiego.

– U nas ten problem nie jest tak duży jak w innych służbach – zapewnia Jacek Sońta, rzecznik MON. Ale podkreśla, że zdaniem Ministerstwa Obrony Narodowej reforma powinna objąć również wojskowych.

Teraz projekt trafi do Sejmu. – Do końca będziemy przekonywać posłów i senatorów, by wyłączyli żołnierzy z grupy, której mają dotyczyć te zmiany – zapowiada płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów.

Nad projektem MSW pracowało od kilkunastu miesięcy. Zakłada on, że całość uposażenia będzie wypłacana wtedy, gdy żołnierz będzie na zwolnieniu lekarskim m.in. z powodu: choroby mającej związek ze służbą, chorób zawodowych, wypadków podczas służby oraz chorym żołnierzom  służącym na misjach.

Pieniądze zaoszczędzone dzięki reformie mają być przeznaczone na nagrody dla funkcjonariuszy oraz żołnierzy zastępujących chorych kolegów.

DK, JT

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze

~DANIEL
1392205440
Niby wszystko w porządku bo podstawą zmian ma być kodeks pracy , ale ... Jak udowodnić że przeźębienie nastąpiło w drodze do pracy... i może ustawodawcy zaczną wypłacać żołnierzom nadgodziny zgodnie z kodeksem pracy.
E7-C3-B9-7F
~nowyklaudek
1391467140
moja propozycja jest taka.. gość idzie na L4...jak w przypadku urlopu wyznacza się rozkazem żołnierza zastępującego..najbliższemu jemu stanowisku...i właśnie jemu doliczamy te 20%, które ucieliśmy tzw. "ściemniaczowi" za l4..uczciwy i sprawiedliwy podział ...tyrasz za kogoś_zarabiasz
2A-41-09-9F
~echo5
1391115900
teraz sie zacznie kolesiostwo szef z d-ca beda sie klepac do dupach... a zwlaszcza satre komuchy co za 5 zl dadza sie ogolic... a po drugie tak jak mowice malo kto ta kase zobaczy... moze najlepiej od razu niech cywile albo BPH`owcy a najlepiej sprzataczki dowodza... a my bedziemy za darmo tyrac..
51-2F-C2-EE
~tomek71
1390593120
jezeli mówimy o chorobach zwiazanych z słuzba to moze ktos wie jakie to choroby bo narazie duzo sie mówi a nic z tego nie wynika jesli chodzi o pieniadze dla kogos kto ma zastepowac to nie liczylbym na to bo d-ca nie bedzie taki wspanialy zeby komus dac
71-93-42-4B
~tomek71
1387015080
nie wieze ze t piniadze dostana ludzie ktuzy beda zastpowac poniwaz łape na tym trzymac bedzie d-ca a on taki wspanialomyslny nie bedzie
50-17-93-31
~Deron
1375654380
Bardzo słusznie, bo mój znajomy w czasie zwolnienia wyjeżdża dorobić do Niemiaszków.
F3-07-AB-DD
~zabka
1369822320
Już ja widzę te nagrody dla zastępujących żołnierzy! Mydlenie oczu! Idźta sami na służbę z obecnymi szeregowymi zawodowymi, którzy są po przeszkoleniu NSR - tylko nie dziwcie się, że podstawowych przepisów użycia broni nie znają, a co dopiero regulaminu służby. Jeszcze trochę, a służbom mundurowym wszystkie przywileje pozabierają i dopiero problem będzie. Policja już woli się nie nadstawiać bandytom, straż poż. ratownictwa się zrzeka, a żołnierze w d.u.p.i.e. będą mieli N.a.T.o.
20-A6-57-A7

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Nie szpital, a instytut
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Piedimonte – samobójcza misja
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Krwawa noc pośród puszczy
Zawsze gotowi do pomocy
Ostatnia droga Pileckiego
By Polska była bezpieczna
Broń Hitlera w rękach AK
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Ryś” z laserem
Serwis K9 w Polsce
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Pierwsza Drużyna” na start
Na straży nieba
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Śladami ojca
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Nowe zadania szefa SKW
Cień atomowej zagłady
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Grand Quadriga ‘24”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO