moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przyszli oficerowie na start

Miejsc jest zaledwie dziesięć, a chętnych, na razie, niemal piętnaście razy więcej. Blisko 150 absolwentów uczelni wyższych z całej Polski złożyło już dokumenty do studium oficerskiego we wrocławskiej uczelni wojskowej. Na podjęcie decyzji kolejni chętni mają niewiele ponad dwa tygodnie.


Dwunastomiesięczne studium oficerskie to oferta skierowana do osób z dyplomami uczelni wyższych. Jego absolwenci, podobnie jak ci po pięcioletnich studiach wojskowych, otrzymują stopień podporucznika i pracę w którejś z jednostek wojskowych w kraju.

W tym roku wrocławska uczelnia oferuje zaledwie 10 miejsc w grupie osobowej eksploatacji systemów łączności. Taki limit wynika z decyzji MON określającej liczbę potrzebnych wojsku podporuczników w danej specjalności. Tym razem preferowani są absolwenci kierunków technicznych: – Wymagane są ukończone studia w zakresie elektroniki i telekomunikacji lub informatyki. Szans na studia u nas nie mają osoby np. po pedagogice, ochronie środowiska czy wychowaniu fizycznym – tłumaczy Ewa Mikusz z sekcji rekrutacji uczelni.

Jak dotąd spośród blisko 150 wniosków o przyjęcie, większość złożyły osoby po politechnikach. Ci, którzy chcieliby spróbować swoich szans na egzaminach, na złożenie dokumentów mają jeszcze czas do 15 maja. – Myślę, że im bliżej końca tego terminu, tym więcej wniosków do nas będzie wpływało. Taka już natura młodych ludzi, że mobilizują się na sam koniec – mówi Mikusz. Władz uczelni nie dziwi duże zainteresowanie ofertą edukacyjną. – Jeśli chodzi o studium oficerskie, co roku mamy do kilkudziesięciu chętnych na jedno miejsce – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik szkoły oficerskiej.

Wielu nie odstraszają niemałe wymagania. Poza odpowiednim wykształceniem kandydaci muszą przejść badania lekarskie oraz psychologiczne. Dopiero ich pozytywne wyniki, określające zdolność do służby wojskowej, są przepustką do egzaminów wstępnych na studium. Te odbędą się w lipcu.

Kandydatów czeka dwugodzinny egzamin z języka angielskiego. – Będzie to sto pytań – zarówno otwartych, jak i wielokrotnego wyboru. Maksymalnie będzie można uzyskać sto punktów, a warunkiem zaliczenia będzie uzyskanie co najmniej 60 procent z nich – mówi rzecznik. Z egzaminu zwolnieni będą kandydaci, którzy mają udokumentowaną znajomość języka na poziomie średnio zaawansowanym (poziom 2222 wg natowskiej normy).

Chętni na wojskowe studia będą też musieli wykazać się niezłą kondycją fizyczną. Ta ostatnia często decyduje o „być” lub „nie być” przyszłego żołnierza. – Konkurencje siłowe, szybkościowe i wytrzymałościowe obnażają niekiedy słabe przygotowanie kandydatów. Dlatego warto podkreślić, że bez odpowiedniego treningu niektórym może być trudno zaliczyć ten etap – mówi mjr Szczepański. Kandydaci muszą zaliczyć podciąganie na drążku w nachwycie (kobiety muszą zrobić zwis o ugiętych ramionach), bieg wahadłowy (kobiety tzw. bieg po kopercie), bieg na tysiąc metrów w określonym czasie (kobiety pokonują dystans 800 metrów) oraz pływanie na 50 metrów stylem dowolnym.

Tych, którym powiedzie się na testach językowym i sprawnościowym, czekać będzie jeszcze rozmowa kwalifikacyjna. Jak zawsze w podobnych przypadkach oceniana będzie motywacja do służby oraz wszelkie dodatkowe kwalifikacje i ukończone kursy kandydatów.

Wyniki zostaną ogłoszone 23 lipca. Ci, którzy przejdą przez sito naboru, staną się podchorążymi Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Ich roczna nauka zacznie się od szkolenia podstawowego (tzw. unitarka), które zakończy przysięga wojskowa. Potem kandydaci na podporuczników będą się uczyć wojskowego rzemiosła, np. strzelania, musztry, taktyki i wojskowych regulaminów.

PG

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Po śladach polskich bohaterów
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Przysięga w Limanowej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Broń Hitlera w rękach AK
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Podróż po AWACS-ie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Ryś” z laserem
Piedimonte – samobójcza misja
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Ratownicy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
By Polska była bezpieczna
WAM wraca po latach
Ostatnia droga Pileckiego
Nie szpital, a instytut
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Pierwsza Drużyna” na start
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Serwis K9 w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Pokazali bojowego ducha
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Zawsze gotowi do pomocy
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO