moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak będzie wyglądać reforma Marynarki?

Zamiast dowództwa powstanie Inspektorat Marynarki Wojennej. Takie są założenia reformy systemu dowodzenia wojskiem. W Inspektoracie będzie mniej etatów niż w obecnej strukturze, ale doświadczeni marynarze i pracownicy dowództwa MW nie stracą pracy. – Zostaną przeniesieni do jednostek szczebla taktycznego – zapewnia gen. Różański, który był wczoraj w Gdyni.

– Emocji było sporo. Pytań mnóstwo – mówi gen. Mieczysław Różański, jeden z twórców koncepcji reformy systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi. – Razem z członkami Zespołu ds. Nowego Systemu Dowodzenia SZRP spotkałem się z dowództwem oraz oficerami Marynarki Wojennej. Dyskutowaliśmy na temat zmian wynikających z reformy. Staraliśmy się wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Najwięcej budzi kwestia okrojenia po reformie struktur Dowództwa Marynarki Wojennej i ewentualnego przeniesienia ich z Gdyni do Warszawy.  Gen. Różański wyjaśnił, że w najbliższej przyszłości, jeżeli projekt ustawy zostanie zatwierdzony, w miejsce Dowództwa Marynarki Wojennej zostanie powołany Inspektorat Marynarki Wojennej, który będzie częścią Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Inspektorat będzie odpowiadał za przygotowanie ludzi i sprzętu do działań bojowych oraz wszystkich innych działań, które będzie podejmowała Marynarka. Nowa struktura będzie także gestorem sprzętu dla swoich jednostek wojskowych oraz zajmie się szkoleniem dowództw, sztabów i wojsk.

– Chcemy wykorzystać potencjał doświadczonych oficerów i podoficerów oraz pracowników cywilnych – podkreślił generał. – Dlatego dołożymy wszelkich starań, by mogli oni wzmocnić struktury jednostek szczebla taktycznego i Centrum Operacji Morskich.  

Wśród marynarzy duże zaniepokojenie wzbudza to, że w ramach reformy Inspektorat Marynarki Wojennej może zostać przeniesiony do Warszawy.  Teraz dowództwo tej formacji mieści się w Gdyni. – W tej sprawie nie zapadły jeszcze żadne decyzje – mówi mjr Szczepan Głuszczak z wojskowych struktur prasowych.

Reforma zakłada powołanie Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Pierwszy pokieruje armią w czasach pokoju, natomiast drugi będzie dowodził wojskiem w czasie wojny czy sytuacji kryzysowej. Dowódca operacyjny będzie też odpowiadał za dowodzenie żołnierzami na zagranicznych misjach.

Dowódcy generalnemu podlegać będą Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna i Wojska Specjalne.  Będzie on odpowiedzialny za przygotowanie wojska do wykonywania zadań, realizację programów rozwoju armii, planowanie i prowadzenie szkoleń, „organizowanie mobilizacyjnego rozwinięcia wojsk”, szkolenie rezerw, reprezentowanie armii w organizacjach międzynarodowych, logistykę oraz kontrolę.

Z kolei dowódca operacyjny będzie dowodził wojskiem przekazanym mu zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej przez dowódcę generalnego. Do jego zadań będzie należało: planowanie, organizowanie i prowadzenie operacji polskiego wojska w czasie pokoju, zagrożenia i wojny.

Dowódca generalny i dowódca operacyjny, podobnie jak szef Sztabu Generalnego, będą podlegać ministrowi obrony. Podległość pozostałych instytucji w systemie dowodzenia zostanie określona rozporządzeniami.

Zmiany czekają także Sztab Generalny. Część dotychczasowych jego kompetencji przejmą dowódcy generalny i operacyjny. Szef Sztabu Generalnego nadal jednak będzie odpowiedzialny za sprawy dotyczące planowania, doradztwa i nadzoru strategicznego. Będzie też reprezentował Siły Zbrojne na szczeblach polityczno-wojskowych w organizacjach międzynarodowych, których Polska jest członkiem. Opracowana przez resort obrony reforma ma usprawnić i unowocześnić system dowodzenia armią.

Edyta Żemła

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1366279980
Muszę pochwalić P.Elizavetę za proste a jak ważne dla obronności pytanie.P.Jarku jak się coś reformuje to dotyczy to całości organizmu nie tylko głowy,bo po co mi sprawny system dowodzenia ( głowa)jak nie będzie czym dowodzić ( ręce).Scoobydoo Japończycy mają siły samoobrony ( chcą szybko zmienić nazwę) a żydzi mają siły obronne co nie jak się ma do ich postępowania.Jeżeli zaś chodzi o OP z np.Tomahawkami lub podobnymi ( Francuzi szykują takie dla Baracud i prawdopodobnie dla Scorpene) to właśnie takie powinna zakupić MW by potencjalny wróg miał świadomość że może zostać poczęstowany takim pociskiem.Tekst "jak amerykanie się zgodzą" kwituje moje wielokrotne stwierdzenia że powinniśmy kupować sprzęt w europie bo już ponad rok czekamy na zgodę na kilkadziesiąt bombek i dalej ich nie widać.Tak właśnie nas jankesi traktują jako wiernych sojuszników.Panie Andrzeju nie wszyscy muszą mieć magisterium z j.polskiego.Tu opisuje się tematy związane z wojskowością a o ortografii to polecam pogadać z prof.J.Bralczykiem
09-BC-7B-00
~scoobydoopoznan
1366144920
Elizaveta Prokopovich - Na razie mamy Ministerstwo Obrony Narodowej a nie Ministerstwo Odstraszania jak to wydawało się niedawno jednemu z krewkich ministrów. My Polacy łożymy na armię ,by nas broniła a nie kogoś straszyła. Co do okrętów podwodnych to znaczenia nabierają gdy są uzbrojone w pociski z głowicami nuklearnymi. Same konwencjonalne głowice BGM-109 Tomahawk już tanie byłoby zamontować na Gawronie. Na naszych Kobbenach chyba jest to niemożliwe taniej kupić wyrzutnie lądową. Jak amerykanie się zgodzą na AGM 158 jassm to nie będzie presji na wspomniane przez Ciebie pociski. A czy my możemy w potencjalnym konflikcie mieć cele dla pocisków lecących 1000-2500 km to już Sztab.
5C-16-3D-92

Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
By Polska była bezpieczna
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Broń Hitlera w rękach AK
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
„Ryś” z laserem
NATO on Northern Track
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Grand Quadriga ‘24”
WAM wraca po latach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Mobilne dowodzenie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Podróż po AWACS-ie
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Nie szpital, a instytut
Przysięga w Limanowej
Ratownicy na medal
Wszystkie misje AWACS-a
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polki pobiegły po srebro!
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
They Will Check The Training Results in Combat
Wojna w świętym mieście, epilog
Piedimonte – samobójcza misja
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Po śladach polskich bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO