moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze dostaną więcej pieniędzy

Ponad 1300 zł rocznie dla kaprala i przeszło 3100 zł dla pułkownika – o tyle rocznie może wzrosnąć dodatek stażowy dla żołnierzy. Byłby podwyższany co roku a nie co pięć lat. Jest już gotowy projekt rozporządzenia. Wkrótce zajmie się nim rząd.


– Planowane przez ministra obrony zmiany w systemie dodatków za staż będą dotyczyć podoficerów i oficerów noszących mundur co najmniej 15 lat – tłumaczy portalowi polska-zbrojna.pl ppłk Jacek Sońta, rzecznik ministra obrony.

Według obecnych przepisów, po 15 latach służby dodatek za długoletni staż w armii wynosi 15 proc. pensji zasadniczej i wzrasta co pięć lat o kolejne 5 proc. Maksymalnie może wynieść 30 proc. kwoty uposażenia zasadniczego. Projekt rozporządzenia ministra obrony przewiduje natomiast, że od 15 roku służby dodatek podwyższany byłby corocznie o jeden procent, aż do maksymalnie 35 proc. podstawowej pensji.

– Uważamy, że ta zmiana zmniejszy liczbę odejść z armii i pozwoli zatrzymać w niej żołnierzy z największym stażem – wyjaśnia przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych płk Marian Babuśka. Jak dodaje, teraz wojskowy, który spędził w mundurze 30 lat, nie ma właściwie żadnej motywacji, aby dłużej służyć.

Według wyliczeń resortu i konwentu, dzięki nowelizacji przepisów uda się zatrzymać liczbę odejść z armii na poziomie trzech procent. – W ten sposób, choć zmiany w prawie będą kosztować MON dodatkowe 40 mln zł rocznie, resort zaoszczędzi ponad 100 mln zł na wypłacaniu emerytur dla odchodzących żołnierzy – dodaje płk Babuśka.

Ze zmiany cieszy się też st. chor. Grzegorz Marczewski, przewodniczący Kolegium Mężów Zaufania Korpusu Podoficerów Zawodowych. – Rozwiązanie jest korzystne i pozytywnie odbierane w armii, szczególnie przez doświadczonych podoficerów z długoletnim stażem – uważa.

Jego zastępca chor. mar. Eugeniusz Marciniak wylicza, jakie korzyści przyniesie jemu zmiana przepisów. – Mam pensję 3,8 tys. zł brutto i 29 lat służby. Dostaję miesięcznie dodatek w wysokości 25 proc. uposażenia czyli ok. 950 zł. Wraz z nowymi przepisami wzrośnie on do 29 proc. czyli o ok. 150 zł. Oznacza to 1800 zł więcej rocznie na koncie – podaje. Natomiast pułkownik z takim samym stażem i pensją 6,5 tys. zł otrzyma rocznie przeszło 3,1 tys. zł więcej.
Nie zmieni się za to zasada przyznawania dodatku żołnierzom służącym mniej niż 15 lat. Będą go dostawać od trzeciego roku służby w wysokości 3 proc. pensji, a potem co trzy lata będzie on podwyższany o kolejne 3 procent.

Projekt rozporządzenia MON o dodatkach do uposażenia rozpatrzony będzie przez rząd. – Jest szansa, że wejdzie ono w życie jeszcze w tym roku – zdradza rzecznik MON.


AD

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze

~pap
1411717080
Co ma wiedzieć szeregowy?wszystko! Co ma wiedzieć sierżant?gdzie jest szeregowy
D1-28-F2-06
~michał
1366292760
to prawda 12 lat i dziękujemy
24-44-5D-07
~scoobydoopoznan
1366271340
Patryk Przybytek - napisz jeszcze coś ciekawego. np o Biedronce.
5C-16-3D-92
~scoobydoopoznan
1366271280
~specjaliści - wymagania wobec Zawodowego Żołnierza Szeregowego nie są tak wysokie jak dla kadry podoficerskiej, stąd trwa ono krócej i nie jest tak kosztowne. Koncepcja 12 lat nie jest zła wziąwszy fakt kolejnej aktywacji zawodowej. Wynagrodzenie jest zbyt niskie. pracujesz a po 12 latach masz zaczynać wszystko od nowa. Doświadczenia takich Żołnierzy jest bezcenne. Czy ich się pozbywać jeżeli lubią to co robią, są sprawni. Nie. Ale kolejny dodatkowy rok wymaga finansowych zabezpieczeń. Kwestia wysokości odprawy. Skąd wziąć pieniądze ? Rząd nie da , bo odezwie się cała "mundurowka" . 1. trzeba poszukać u siebie - likwidować i ograniczać niebojowe struktur przerzucając to na outsourcing na zasadzie przetargu (najboleśniejsze i najtrudniejsze)- dobrze byłoby skorzystać z cywilnych firm doradczych. np: w produkcji musi być ileś procent pracowników biurowych do produkcyjnych. Ograniczyć nepotyzm, nie ten wynikający z tradycji rodzinnych tylko z chęci załatwienia "ciepłej" posadki. Żołnierzowi , który biegnie za BWP'em się dziękują po 12 latach a utrzymuje się rzesze osób pilnujących 8 godzin własnego biurka. Rozrośnięta kadra oficerska....
5C-16-3D-92
~Sikor
1366226460
Kolejny zabieg, spowoduje, że pensje nie beda waloryzowane ze względu na inflację czyli i tak macie co roku 1% więcej więc nie spodziewajcie się żadnych podwyżek. Natomiast wyliczanie ile to będzie się zarabiać więcej rocznie to już czysta demagogia, ludzie odchodza z wojska nie tylko ze względu na warunki płacowe ale przede wszystkim ze względu na stabilość zarobkowania i warunki pracy. A nie czarujmy się argument o utrzymywaniu ludzi z wysługa powyżej 35 lat to już kompletna FARSA w sytuacji kiedy brak młodych ludzi.
CC-55-D0-79
~st.szer.
1366222620
szeregowy w wojsku jest nie potrzebny....
72-0B-75-BC
~specjaliści
1366211940
Więc szkolenie szeregowego żołnierza przez 12 lat na marne idzie i nikt się tym nie przejmuje. I nie mówcie mi o tym , że jest to czas na wykazanie się, najlepsi będą awansować. Każdy w wojsku wie jak to się odbywa. Natomiast służba kontraktowa już daje możliwość, aby tylko najlepsi służyli naszej ojczyźnie.
3D-99-4B-60
~scoobydoopoznan
1366209900
~Franz a do kogo będziesz tam celował ? Do brata, kuzyna, ojca, ?
5C-16-3D-92
~Franz
1366208340
Jak pomysle co i ile stracilem przez moje 2 lata suzby w WP.....a byla okazja do Bundeswehry isc,trudno najpierw Ojczyzna wazna byla,gdzie sie urodzilo....
CD-85-97-15
~scoobydoopoznan
1366188180
O co z Żołnierzem Szeregowym, którym państwo polskie dziękuje po 12 latach służby ? Widzę tutaj podwójny standard - niedopuszczalny wieloma ustawami unijnymi i naszymi polskimi. W Polsce inflacja jest na poziomie rocznym ok 4.00 % ( w 2012 4.1 %) stąd , żeby siła nabywcza była niezmienna podwyżka musi być co najmniej w tej wysokości co roku. # % co 3 lata oznacza zmniejszenie siły nabywczej w ciągu 3 lat około 10 %. p.s. zalecam więcej solidarności zawodowej szczególnie z tymi co maja mniej na pagonach.
5C-16-3D-92

Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
 
W obronie wschodniej flanki NATO
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Gry wojenne w szkoleniu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Uwaga, transformacja!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
NATO on Northern Track
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Krwawa noc pośród puszczy
„Wielka droga” dostępna online
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Treningi z wojskiem wracają
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Husarz na straży nieba
„Pierwsza Drużyna” na start
Wiosenna burza nad Estonią
Pierwsi na oceanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Rajd ku czci saperów
Układ nerwowy Mieczników
Sztuka ochrony zabytków
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pierwszy polski technik AH-64
Armia Andersa w operacji „Honker”
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Zapraszamy na Festiwal
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowe Oscary przyznane!
NATO na północnym szlaku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO