moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Do „Jastrzębia” przez Stany

Właśnie spełnia się moje marzenie – podkreśla ppor. Maciej Krakowian. Młody oficer z bazy lotniczej na poznańskich Krzesinach po Wielkanocy rozpocznie blisko 2-letnie szkolenie w Stanach Zjednoczonych. Nauczy się latać na trzech typach maszyn, w tym myśliwcem F-16.

Na samolocie T-6 ppor. Maciej Krakowian będzie przygotowywał się do lotów myśliwcem F-16. Fot. US Air Force.

Ppor. Krakowian jest już w Stanach Zjednoczonych. Dokładnie 2 kwietnia otworzy kolejny rozdział swojej lotniczej przygody. Tego dnia w bazie Vance rozpocznie sześciotygodniowe szkolenie teoretyczne, które przygotuje go do pilotowania samolotu T-6 (amerykański odpowiednik szkolno-treningowej maszyny Orlik). Ale to dopiero początek. – Kolejnym etapem będzie zaawansowany kurs latania odrzutowcem T-38C, który z kolei da podstawy do najważniejszej części szkolenia: kursu pilotażu wielozadaniowego samolotu F-16. Zostanie on przeprowadzony w bazie lotniczej Tucson w Arizonie – wyjaśnia por. Piotr Radzimski, rzecznik prasowy 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, w której na co dzień służy ppor. Krakowian.

Oficer będzie się uczył i mieszkał w Stanach Zjednoczonych przez blisko dwa lata. – Do Polski wróci jako pełnoprawny pilot „Jastrzębia” – podkreśla por. Radzimski.

Ppor. Krakowian ukończył Liceum Lotnicze w Dęblinie. Potem zdecydował się na studia za oceanem. – Miałem zaszczyt studiować i ukończyć Akademię Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Colorado Springs. Był to rezultat wygrania kwalifikacji rozpisanych przez uczelnię w ramach międzynarodowej współpracy – wspomina ppor. Krakowian.

Teraz przed nim jeszcze poważniejsze wyzwanie. – Najtrudniejsze będzie opanowanie ogromnej ilości informacji o każdym z trzech samolotów w zaledwie dwa lata, ale myślę, że sobie poradzę – przyznaje. – Z doświadczeniem, które wyniosłem z dęblińskiego liceum, amerykańskiej akademii, a potem jeszcze kursu w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych, nie powinno to być aż tak trudne – dodaje.

Polskie Siły Powietrzne mają 48 samolotów F-16 i kilkudziesięciu lotników, którzy mogą je pilotować. Od niedawna Polacy mogą szkolić kolejnych sami. Nasi instruktorzy zdobyli w Stanach Zjednoczonych potrzebne do tego uprawnienia. W bazie lotniczej na Krzesinach dwa razy prowadzony był tak zwany Basic Course, czyli podstawowy kurs pilotażu F-16. Łącznie szkolenie ukończyło sześciu pilotów. Dwóch kolejnych jest w jego trakcie.

Ale polska armia nie zrezygnowała z pomocy Amerykanów. A przykładem jest nie tylko ppor. Krakowian. Od jesieni ubiegłego roku w podobnym kursie bierze udział inny absolwent liceum w Dęblinie oraz US Air Force Academy ppor. Kajetan Łapczuk. – Od stycznia lata już samolotem T-6 – informuje por. Radzimski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US Air Force

dodaj komentarz

komentarze

~HAARP
1364734620
"(...)Ale polska armia nie zrezygnowała z pomocy Amerykanów. A przykładem jest nie tylko ppor. Krakowian. Od jesieni ubiegłego roku w podobnym kursie bierze udział inny absolwent liceum w Dęblinie oraz US Air Force Academy ppor. Kajetan Łapczuk. – Od stycznia lata już samolotem T-6 – informuje por. Radzimski.(...)" Autor artykułu nawet słowem nie zająknął się o kosztach tego szkolenia, co świadczy tylko o poziomie warsztatu dziennikarskiego i przesłaniu...nasza współpraca z USA w programie F-16 układa się wzorowo, jesteśmy sojusznikami na dobre i na złe, jak trzeba będzie to dopłacimy, nawet gdybyśmy mieli przepłacić...za ten pożal się Boże sojusz, przekonując się w chwili próby, że w priorytetach polityki zagranicznej USA znajdujemy się w okolicach Senegalu i Burkina Faso...dzierżąc za to pierwsze miejsce w kategorii "FRAJERA", gdy trzeba za coś zapłacić! Więcej profesjonalizmu, bo bijecie się o podium ze "Stars and stripes" Łyżka dziegciu do tej beczki miodu...http://www.wprost.pl/ar/338954/Polskie-asy-emigruja/?pg=1...napiszcie prawdę o tym Centrum Serwisowym w Bydgoszczy i naszym poziomie autonomiczności w obsłudze i serwisowaniu samolotów F-16, bez udziału i wsparcia producenta...poziom Turcji to raczej nie jest! Możemy zintegrować inne uzbrojenie niż amerykańskie???Mamy źródłowe kody dostępu??? Posiadamy przygotowanych pilotów i obsługę naziemną do operowania z DOLi, w sytuacji W, po nieuchronnych zniszczeniu Krzesin i Łask? Posiadamy chociaż jeden samolot klasy AEW&C nie mówiąc już o MRTT? Skończcie z tą propagandą sukcesu, bo ktoś pomyśli, że najlepszym pomysłem na zastąpienie przewidzianych do wycofania Suk, będzie kolejna eskadra F-16...
14-9A-D8-D8

Abramsy w pętli
 
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
By Polska była bezpieczna
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Gry wojenne w szkoleniu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Układ nerwowy Mieczników
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
Broń Hitlera w rękach AK
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Na straży nieba
Więcej hełmów dla żołnierzy
W obronie wschodniej flanki NATO
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Śladami ojca
Pytania o europejską tarczę
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO