moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Logistycy organizują zaplecze misji

W trakcie miesięcznego pobytu na misji Unii Europejskiej w Mali polscy wojskowi przyjęli 24 samoloty z żołnierzami europejskimi, którzy będą szkolić tamtejsze siły zbrojne. Nasi logistycy zorganizowali też wojskowe transporty z lotniska w Bamako do bazy szkoleniowej w Koulikoro.


Polscy logistycy, którzy wchodzą w skład unijnej misji szkoleniowej, są w Mali od końca lutego. – W tym czasie specjaliści z naszego zespołu transportowo-przeładunkowego (Joint Transit Team JTT) przyjęli na lotnisku w stolicy kraju 24 transporty z europejskimi żołnierzami i sprzętem dla nich – podaje kpt. Dariusz Szymański, dowodzący Polakami w bazie w Bamako.

Zadaniem Polaków, oprócz koordynowania rozładunku samolotów, jest też organizowanie wojskowych transportów z Bamako do oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów bazy szkoleniowej w Koulikoro. Przeniósł się tam także dowódca naszego kontyngentu ppłk Adam Jangrot. Zajmuje się przygotowaniem do szkolenia malijskich sił zbrojnych, które rozpocznie się na początku kwietnia.


Jak wylicza kpt. Szymański, do Afryki w ramach wojskowej misji Unii Europejskiej przyleciał już m.in. personel medyczny z Bułgarii oraz niemieckie pojazdy, wyposażenie i personel dla szpitala w bazie Koulikoro. Ponadto 20 marca Polacy odebrali największą jak dotąd ponadstuosobową grupę żołnierzy z Niemiec, Austrii, Francji, Węgier i Belgii.

– Mimo ogromu pracy nasi żołnierze nie zapomnieli o Wielkanocy – dodaje kpt. Szymański. W Wielkim Tygodniu uczestniczą w nabożeństwach odprawianych – ze względów bezpieczeństwa – na terenie lotniska.


Doradczo-szkoleniowa misja Unii Europejskiej w Mali trwa od 18 lutego. Zaplanowano ją na 15 miesięcy i ma kosztować ponad 12 milionów euro. Do Afryki przyleci blisko 500 żołnierzy z 16 państw UE i spoza wspólnoty. Oprócz Francuzów swoich żołnierzy wyślą m.in. Niemcy, Czechy, Hiszpania, Wielka Brytania i Polska. Około 200 europejskich doradców wojskowych ma wyszkolić m.in. kilka batalionów armii malijskiej.

Częścią misji jest polski 20-osobowy kontyngent, złożony przede wszystkim z logistyków. Głównym zadaniem naszych żołnierzy będzie szkolenie piechoty malijskiej. Służba Polaków ma charakter szkoleniowy, dlatego nie będą oni brali udziału w operacjach bojowych. Nasi żołnierze mają stacjonować w dwóch miejscach: szkoleniowcy w bazie Kaulikoro, reszta w stolicy kraju Bamako. Koszt misji polskiej oszacowano na 6 milionów zł.

Wojna w Mali wybuchła w marcu 2012 roku, kiedy powiązani z Al-Kaidą islamscy rebelianci opanowali północ kraju. Dzięki interwencji wojsk francuskich na początku 2013 roku udało się wyprzeć rebeliantów z większych ośrodków. Jak podała 27 marca armia malijska, w walkach zginęło dotąd 63 malijskich żołnierzy i około 600 rebeliantów. Francuzi informują o pięciu poległych żołnierzach. Obecnie w Mali rozmieszczonych jest około 4 tys. francuskich wojskowych i około 6,3 tys. żołnierzy z Afryki Zachodniej i Czadu. Kontyngenty afrykańskie mają przejąć odpowiedzialność za Mali pod koniec kwietnia. Rozpocznie się wtedy wycofywanie kontyngentu francuskiego.

AD

autor zdjęć: PKW Mali, st. sierż. N. Wtykło

dodaj komentarz

komentarze


Serwis K9 w Polsce
 
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ryś” z laserem
Ostatnia droga Pileckiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
WAM wraca po latach
Mobilne dowodzenie
Piedimonte – samobójcza misja
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Nowe zadania szefa SKW
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Pływacy i maratończycy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Podróż po AWACS-ie
Zawsze gotowi do pomocy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
NATO on Northern Track
Nie szpital, a instytut
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Przysięga w Limanowej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojna w świętym mieście, epilog
They Will Check The Training Results in Combat
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO