moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zobaczyć Afganistan oczami tubylców

Czy gest OK uczyniony na znak zgody może doprowadzić do zerwania rozmów z afgańską starszyzną? Kiedy kobieta może brać udział w negocjacjach? Co oznacza słowo „kibla”? Żołnierze przygotowujący się do XIV zmiany PKW właśnie rozpoczęli cykl kursów kulturowych.


Choć do wyjazdu pozostało co najmniej kilka miesięcy, już teraz poznają afgańskie obyczaje. W kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych przez tydzień ćwiczyło 19 wojskowych ze świętoszowskiej 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Dowiedzieli się między innymi, co oznacza „szariat” (prawo kierujące życiem wyznawców sunnickiej i szyickiej odmiany islamu), „kibla” (kierunek, w którym muzułmanie powinni zwracać się podczas modlitwy) i „Nowruz” (Nowy Rok). Wykładowcy wyjaśniali także, jaka jest różnica między mułłą (nauczyciel) a talibem (uczeń).

Podczas zajęć w sali naśladującej afgańskie pomieszczenie żołnierze wzięli udział w zaimprowizowanych scenkach. Musieli, na przykład, przeprowadzić negocjacje z lokalną starszyzną zaniepokojoną zabiciem przez wojsko stada kóz. W skład wojskowej delegacji wchodziła kobieta, która na przywitanie pierwsza wyciągnęła rękę. Okazało się, że był to błąd. – Powinna raczej stać z boku, koniecznie w nakryciu głowy i lepiej, żeby nie angażowała się w dyskusję, bo w islamie rola kobiety jest zupełnie inna – mówi kpt. Justyna Balik, biorąca udział w kursie.

Jeden z wykładowców, kpt. Marcin Matczak, podkreśla, że błędy, jakie w czasie misji popełniają żołnierze, wynikają najczęściej ze stosowania zachodnich zwyczajów w relacjach z miejscową ludnością. – Popularny u nas gest OK (uniesiony w górę kciuk) Afgańczycy odbierają negatywnie. Podobnie jak wskazanie na coś palcem. To dlatego, że w ich kulturze gesty wykonywane rękami źle się kojarzą – wyjaśnia kpt. Matczak.

Żołnierze powinni pamiętać, że europejski uścisk dłoni przy powitaniu może być odebrany jako obraźliwy – Afgańczycy podają bowiem obie ręce. Niezwykle ważny jest także kontakt wzrokowy. Jedna z żołnierskich anegdot opowiada o tym, jak doszło do przerwania spotkania z afgańską starszyzną. Zgrzyt pojawił się już na początku, gdy jeden z dowódców, witając się z lokalnym włodarzem, zerknął na stojącą obok osobę. Tak bardzo uraziło to Afgańczyka, że trzeba było zorganizować ponownie spotkanie.

– To są pomyłki zwykłych żołnierzy, jednak błędy można popełnić także podczas planowania działań bojowych. Wówczas konsekwencje są wyjątkowo poważne, mogą doprowadzić nawet do odwołania operacji – twierdzi kpt. Matczak.

Sztabowcy muszą, na przykład, odpowiednio wyznaczyć trasę przejazdu konwoju czy patrolu, gdy będzie biegła w pobliżu cmentarza. Żołnierze powinni wówczas zadbać o to, by pojazdy nie naruszyły strefy ochronnej wokół niego.

Szkolenie żołnierze uważają za bardzo przydatne. – Znajomość kultury islamu daje nam większe poczucie pewności w relacjach z afgańską ludnością – przyznaje kpt. Justyna Balik z 10 Brygady. Kapitan Matczak dodaje, że jest to bardzo ważne, bo, wbrew pozorom, żołnierze częściej mają kontakt z cywilami, na przykład gdy patrolują okolice, niż uczestniczą w działaniach bojowych.

Żołnierze, którzy wyjeżdżają na misję, nie mają obowiązku brania udziału w kursach kulturoznawczych. Jednak coraz częściej sami wyrażają chęć uczestniczenia w nich. – Kursy są organizowane dla wojskowych, którzy wyjeżdżają na wszystkie misje. Ostatnio na prośbę jednego z dowódców przeprowadziliśmy takie szkolenie dla tych, którzy jechali do Mali – mówi por. Kamila Kreis-Tomczak z kieleckiego Centrum.

Szkolenie ze świadomości kulturowej Centrum prowadzi regularnie co kilka tygodni w zależności od potrzeb zainteresowanych. Zgłaszają się na nie zwykle sierżanci, szeregowi, a także podpułkownicy.

DK, JT

autor zdjęć: Robert Lemanowicz

dodaj komentarz

komentarze


Nowe zadania szefa SKW
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Piedimonte – samobójcza misja
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pokazali bojowego ducha
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po śladach polskich bohaterów
Nie szpital, a instytut
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Podróż po AWACS-ie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
By Polska była bezpieczna
Cień atomowej zagłady
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
WAM wraca po latach
„Ryś” z laserem
Serwis K9 w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ostatnia droga Pileckiego
Przysięga w Limanowej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zawsze gotowi do pomocy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Mobilne dowodzenie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
„Grand Quadriga ‘24”
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO