„Kochani, jestem zdrów. Tak ciało, jak i duch. Nad nami czuwa Bóg. Gdy u wrót stoi wróg” – śpiewa Pono. Hip-hopowy teledysk promuje film „Tajemnica Westerplatte”. Utwór napisali Pono i Kazan, artyści, którzy od lat działają na muzycznej scenie. Producenci liczą, że klip zachęci młodzież do poznania historii obrony placówki.
Pomysł nagrania piosenki „Reakcja” oraz teledysku do niej to inicjatywa Narodowego Centrum Kultury. To ono zaprosiło do współpracy hip-hopowców. – Teledysk jest częścią naszej kampanii edukacyjnej. Opracowaliśmy specjalny pakiet materiałów dla szkół, w którego skład wchodzą na przykład scenariusze lekcji na temat Westerplatte – tłumaczy Ewa Sołtysik z działu programowego Narodowego Centrum Kultury. – Klip dołączamy do pakietu, żeby zachęcić młodych ludzi do zapoznania się z historią obrońców Westerplatte.
Muzycy dostali wskazówki, czego ma dotyczyć tekst utworu. – Pozwoliłem sobie jednak odbiec od głównego tematu, czyli rozważań o postawach głównych bohaterów „Tajemnicy Westerplatte”, którzy mieli bronić się dwanaście godzin, a wytrwali siedem dni – wyjaśnia Rafał „Kazan” Kazanowski. – Skupiłem się na ludzkim aspekcie, a tekst napisałem w formie listu. Jego autorem jest żołnierz, który znajduje się w samym centrum walk i pisze do bliskich. „Kochani, jestem zdrów” – rapuje Rafał „Pono” Poniedzielski.
Hip-hopowa muzyka ma zachęcić młode pokolenie do obejrzenia filmu, a tekst – sprowokować do przemyśleń na temat sytuacji żołnierzy: „Powiedz mi albo raczej sam sobie odpowiedz / Co na ich miejscu miałbyś w głowie?”.
Kazanowski i Poniedzielski podkreślają, że hip-hop zawsze sięgał po tematy ważne i bliskie człowiekowi, takie jak na przykład historia Polski. – Rap i hip-hop to nie tylko muzyka i kultura, które mają służyć zabawie, lecz także komentarz do rzeczywistości oraz do tego, co przeżywają ludzie – dodają.
„Tajemnica Westerplatte" – film wyreżyserowany przez Pawła Chochlewa wszedł na ekrany kin kilka tygodni temu. Opowiada o wyborach, przed jakimi staje człowiek w obliczu śmiertelnego zagrożenia oraz o odwiecznym sporze między wizją racjonalną, którą reprezentuje major Sucharski (Michał Żebrowski), a romantyczną kapitana Dąbrowskiego (Robert Żołędziewski). Jeden nie chce skazywać swoich żołnierzy na pewną śmierć, drugi pragnie walczyć do ostatniej kropli krwi.
autor zdjęć: Arch. prywatne Pono
komentarze