Powołanie specjalnego zespołu, który zajmie się przygotowaniem powrotu z Afganistanu polskiego wojska, zapowiada minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak w rozmowie z „Polską Zbrojną”. – Wycofanie żołnierzy to także operacja polityczna, która powinna wspierać działania wojskowe i logistyczne – dodaje szef MON.
Zgodnie z międzynarodowymi ustaleniami Polski Kontyngent Wojskowy misję w Afganistanie ma zakończyć w 2014 roku. Tomasz Siemoniak podkreśla, że koncepcja powrotu polskich żołnierzy została już opracowana przez Sztab Generalny Wojska Polskiego na początku 2013 roku. – Od dawna pracujemy nad tym, by wycofanie naszych żołnierzy oraz sprzętu z Afganistanu przebiegało płynnie i bez problemów – przypomina minister.
Portal polska-zbrojna.pl informował już, że resort obrony bierze pod uwagę kilka dróg przetransportowania żołnierzy i sprzętu do kraju.
Minister w wywiadzie mówił także o planach modernizacji technicznej armii. Jednym z ważniejszych jego części jest zakup 70 nowych śmigłowców. Wkrótce ruszy postępowanie przetargowe w tej sprawie. Pierwsze śmigłowce powinny pojawić się w wojsku już na przełomie lat 2014 i 2015. – To duży kontrakt, w tej chwili chyba największy w Europie; daje szansę, by zwycięzca przetargu umieścił w naszym kraju produkcję maszyn – dodaje szef MON.
Tomasz Siemoniak podkreślał też, że zapadły już decyzje dotyczące modernizacji Marynarki Wojennej. W ciągu najbliższych miesięcy zostanie ustalony sposób zakupu okrętu obrony Wybrzeża.
Największym wyzwaniem będzie budowa systemu obrony powietrznej. – Według naszych szacunków system może kosztować 13–15 miliardów złotych. Jeżeli jednak uwzględnimy, że obroną powietrzną są także rakiety do samolotów F-16 czy bezzałogowce, to kwotę tę można podwyższać – zauważa minister.
Rok 2013 upłynie w wojsku także na przygotowaniach do reformy struktury dowodzenia. Planowane zmiany niemal zbiegną się w czasie z upływającymi kadencjami dowódców. Większość z nich odejdzie ze stanowisk w połowie roku, a struktura nowego sytemu dowodzenia ma obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.
– Do obsadzenia będzie około trzydziestu stanowisk dla ludzi, którzy pokierują armią. Należy jednak pamiętać, że na najważniejsze stanowiska w armii mianuje prezydent w uzgodnieniu z premierem – mówi minister Siemoniak.
Cały wywiad można przeczytać w lutowym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna”.
O planach Ministerstwa Obrony Narodowej – modernizacji polskiej armii i reformie dowodzenia – czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.
Reforma dowodzenia
– W nowoczesnych systemach dowodzenia, np. w NATO, występuje rozdzielenie funkcji planistycznej od dowodzenia ogólnego i użycia operacyjnego sił zbrojnych. To dobrze, że w Polsce reforma dowodzenia idzie w tym samym kierunku – mówi Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Koncepcję zmian na szczeblu dowódczym zaakceptował we wtorek rząd. |
||
Minister określił kierunki rozwoju
W ciągu 10 lat resort obrony narodowej zamierza wydać 130 mld zł na zakupy sprzętu i uzbrojenia dla armii. Tak zakłada „Program rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2013-2022”. Wśród priorytetów są m.in. obrona powietrzna, śmigłowce zapewniające mobilność wojska i rozwój Marynarki Wojennej. |
autor zdjęć: kmdr Janusz Walczak
komentarze