Zbigniew Włosowicz, były wiceminister obrony, będzie od dzisiaj zastępcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – To świetny specjalista od prawa międzynarodowego oraz dyplomata o dużym doświadczeniu – mówi gen. Bogusław Pacek, komendant Akademii Obrony Narodowej, który współpracował z ministrem w MON.
Prezydent Bronisław Komorowski wręcza dr. Zbigniewowi Włosowiczowi akt powołania na stanowisko zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Postanowienie o powołaniu na nowe stanowisko Zbigniew Włosowicz odebrał 30 stycznia z rąk prezydent Bronisława Komorowskiego. Zastąpił na nim Zdzisława Lachowskiego, który odszedł z BBN z końcem ubiegłego roku.
– Minister Włosowicz to dużej klasy dyplomata i prawnik świetnie znający realia stosunków międzynarodowych oraz związanego z nimi bezpieczeństwa – podkreśla gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek, komendant AON. Generał poznał Włosowicza, gdy ten pracował w resorcie obrony jako doradca ministra.
Zbigniew Włosowicz, specjalista od prawa międzynarodowego, z dyplomacją związał się na początku lat 90. Był m.in. ambasadorem Polski przy Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz stałym przedstawicielem sekretarza generalnego ONZ na Cyprze. W latach 2000–2005 pełnił funkcję cywilnego szefa misji pokojowej w tym kraju, nadzorującej przestrzeganie zawieszenia broni między cypryjskimi Grekami i Turkami.
W 2012 roku kandydował na stanowisko szefa unijnej misji policyjno-prawniczej Eulex w Kosowie. Jak podawano wówczas w nieoficjalnych komunikatach z Brukseli, miał duże szanse na jego objęcie. Ostatecznie jednak powierzono je niemieckiemu dyplomacie Berndowi Borchardtowi.
Przed przyjściem do BBN Zbigniew Włosowicz był krótko radcą w Sztabie Generalnym WP, a wcześniej przez dwa lata piastował w MON stanowisko podsekretarza stanu do spraw międzynarodowych. W tym czasie, jak podkreślał żegnający go w sierpniu 2012 roku minister Tomasz Siemoniak, zasłużył się między innymi, przewodnicząc pracom zespołu koordynującego udział MON w organizacji Euro 2012 oraz odpowiadając za działania resortu w czasie unijnej prezydencji w 2011 roku.
autor zdjęć: BBN
komentarze