Polski przemysł zbrojeniowy powinien się konsolidować – twierdzi minister obrony Tomasz Siemoniak. Od kilku tygodni trwa dyskusja, jak to zrobić. Dziś swoje opinie na temat przyszłości polskiej zbrojeniówki przedstawią senatorowie z Komisji Obrony Narodowej. Wkrótce tym tematem zajmie się też rząd.
Minister obrony przekonuje, że powstanie jednej firmy zbrojeniowej zamiast kilkunastu sprawiłoby, że byłaby ona konkurencyjna na światowym rynku i miała szanse na sprawne zawieranie zagranicznych kontraktów. – Konsolidacja musi przynieść nową jakość w zarządzaniu, konkurencyjności w eksporcie. Jestem też za nową nazwą koncernu – przekonywał minister Siemoniak na Twitterze. W rozmowie z Polskim Radiem dodawał, że istnieją dwa pomysły, jak to zrobić. Pierwszy zakłada połączenie wszystkich państwowych spółek zbrojeniowych w jeden narodowy holding. Powstałby on na bazie Bumaru, który niekoniecznie zostałby jego liderem.
Drugi wariant zakłada utworzenie obok Bumaru koncernu pancerno-artyleryjskiego. W jego skład weszłyby Huta Stalowa Wola należąca do Skarbu Państwa, Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich, które podlegają resortowi obrony, i ZM Łabędy – własność Bumaru.
Propozycjami konsolidacji zbrojeniówki zajmie się dziś senacka Komisja Obrony Narodowej. Senatorowie na posiedzenie zaprosili przedstawicieli związków zawodowych firm zbrojeniowych zarówno z Bumaru, jak i tych podległych MON.
Połączenie zakładów zbrojeniowych wzbudza kontrowersje wśród związkowców. Związki z Bumaru chcą, żeby rząd zrealizował zapisy Strategii 2007-2012 i włączył do holdingu nadzorowane przez MON Wojskowe Przedsiębiorstwa Remontowo-Produkcyjne. Jednak pracownicy tych zakładów są przeciwni. Z przeprowadzonego w ubiegłym tygodniu referendum wynika, że aż 96 procent zatrudnionych w WPRP nie chce konsolidacji z Bumarem.
* * * * *
Jeszcze do niedawna Grupa Bumar składała się z prawie trzydziestu spółek handlowych i produkcyjnych. Dziś tworzy ją osiemnaście firm: Bumar Żołnierz S.A., Fabryka Broni „ŁUCZNIK” – Radom Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego „MASKPOL” S.A., Zakłady Mechaniczne „TARNÓW” S.A., Bumar Amunicja S.A., Zakład Produkcji Specjalnej „Gamrat” Sp. z o.o., Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „BELMA” S.A., Zakłady Metalowe „DEZAMET” S.A., Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” S.A., Centrum rozwojowo-wdrożeniowe Telesystem-Mesko Sp. z o.o., Bumar Elektronika S.A., Zakłady Mechaniczne „BUMAR – ŁABĘDY” S.A., Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” Sp. z o. o, CENREX Sp. z o.o., CENZIN Sp. z o.o., Stomil – Poznań S.A., Zakład Mechaniczny „PZL-WOLA” Sp. z o.o. w Siedlcach (w likwidacji), Fabryka Urządzeń Mechanicznych i Sprężyn „FUMiS-bumar” Spółka z o.o., Zakład Usług Turystycznych „TUR-WOLA” Sp. z o.o. (w likwidacji).
Minister Obrony Narodowej posiada obecnie kontrolę nad dwunastoma Wojskowymi Przedsiębiorstwami Remontowo-Produkcyjnymi: Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A. w Poznaniu, Wojskowymi Zakładami Inżynieryjnymi S.A. w Dęblinie, Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 S.A. w Łodzi, Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 S.A. w Bydgoszczy, Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 4 S.A. w Warszawie, Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi SA w Zielonce, Wojskowymi Zakładami Łączności Nr 1 S.A. w Zegrzu, Wojskowymi Zakładami Łączności Nr 2 S.A. w Czernicy, Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym S.A. w Warszawie, Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia S.A. w Grudziądzu, Wojskowymi Zakładami Mechanicznymi w Siemianowicach Śląskich oraz będącą w stanie upadłości likwidacyjnej Stocznią Marynarki Wojennej S.A. w Gdyni.
Na portalu polska-zbrojna.pl zastanawiamy się, czy konsolidacja przemysłu zbrojeniowego to dobry pomysł. Zapraszamy do dyskusji.
|
|
|||
Janusz Zemke | Dariusz Seliga | Krzysztof Wilewski |
Pracownicy Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych są przeciwni połączeniu ich zakładów z Bumarem. O referendum w WPRP czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.
Nie chcą połączenia
96 procent pracowników Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych opowiedziało się przeciwko włączeniu tych przedsiębiorstw do Bumaru. W zorganizowanym przez związki zawodowe referendum wzięło udział ponad 80 procent zatrudnionych w nich osób. Wynik oznacza odwieszenie pogotowia protestacyjnego we wszystkich dwunastu WPRP. |
autor zdjęć: Tadeusz Wróbel
komentarze