moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Egzaminy przyszłych podoficerów

Zakończyły się pierwsze w historii poznańskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych egzaminy wstępne dla kandydatów na podoficerów. O 250 miejsc na kursach ubiegało się 431 szeregowych zawodowych. Najlepsi już na początku lutego rozpoczną szkolenie.


Dotychczas żołnierze, kierowani do poznańskiej szkoły przez dowódców swoich jednostek, miejsca na kursach mieli zapewnione i nie musieli zdawać egzaminów wstępnych. Od nowego roku poprzeczka dla chętnych do awansu została podniesiona. – Wprowadziliśmy egzaminy, bo chcemy wybierać najlepszych żołnierzy, z wiedzą o wojsku i predyspozycjami dowódczymi – mówi st. chor. sztab. Marek Kajko, komendant poznańskiej szkoły.

Do pierwszych w historii szkoły egzaminów wstępnych podeszło ponad 430 szeregowych zawodowych z wojsk lądowych, specjalnych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. Rywalizacja była duża, bo kandydaci od początku wiedzieli, że nie wszyscy z nich będą mieć szansę na udział w kursie.

Najlepszych wyłoniły trzydniowe egzaminy. W teście sprawności fizycznej żołnierze mierzyli się w czterech konkurencjach, między innymi marszobiegu na trzy kilometry oraz „brzuszkach”. – Kondycja kandydatów była bardzo zróżnicowana. Byli tacy, którzy bez problemów zaliczyli test, ale zdarzyły się także osoby zupełnie do niego nieprzygotowane – mówi chor. Marcin Szubert, rzecznik poznańskiej szkoły podoficerskiej.


Znajomość wojskowych regulaminów oraz wiedza o Polsce i świecie sprawdzane były podczas testu teoretycznego jednokrotnego wyboru. Potem żołnierze musieli zaprezentować swoje umiejętności praktyczne – wyszkolenie taktyczne, sanitarne oraz strzeleckie. Kandydaci mieli do wyboru strzelanie z pistoletów maszynowych lub karabinków.

Dodatkowe punkty szeregowi zdobywali podczas rozmowy kwalifikacyjnej. – Premiowane były: doświadczenie misyjne, znajomość języków obcych, różne kursy i szkolenia – tłumaczy chor. Szubert.

St. szer. Przemysław Cisłowski z 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina poradził sobie na egzaminach i miejsce na kursie ma zapewnione. – Taka weryfikacja kandydatów to dobra rzecz, bo każdy z nas może pokazać, co potrafi. Pozytywne, udokumentowane wyniki wiedzy i umiejętności danego żołnierza są dla przełożonych znakiem, że warto w niego zainwestować.

250 żołnierzy, którzy zdali egzaminy, czeka ponad 800 godzin szkolenia. Spędzą je na poligonach, placach ćwiczeń i w salach wykładowych. Przez pierwsze trzy miesiące będą uczestniczyć w szkoleniu ogólnowojskowym, a kolejny kwartał spędzą w centrach szkolenia specjalistycznego. Półroczny kurs zakończą dwutygodniowe praktyki i egzamin. Po jego zdaniu żołnierze trafią do swoich jednostek i tam po objęciu stanowisk dowódców drużyn zostaną mianowani na kaprali.

W 2013 roku w poznańskiej szkole planowane są trzy kursy dla starszych szeregowych na pierwszy stopień podoficerski. Weźmie w nich udział 750 żołnierzy.Więcej o szkoleniu podoficerów w poznańskiej Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

 
Sprawdzą wiedzę i kondycję kandydatów   Nowi podoficerowie w polskiej armii
PG

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1358593440
brutus - wiem , że w naturze psa jest kopanie nor i jamek. Spróbuj jednak pomyśleć i zastanowić się jaki - w dobie techniki rozpoznania pola walki, amunicji programowalnej - jest sens. Co do twoje sugestii - Nie mam zamiaru się okopywać , bo to jest bez sensu. ( zresztą Rambo też się nie okopywał ). Jako ciekawostkę podam ci, że w I Wojnę Światową szturmowano okopu na stojąco -wymuszali to tępi oficerowie- ponieważ zgarbiona postawa była uznawana za znak tchórzostwo. Fachowcy twojego pokroju nie zauważyli , że wymyślono karabin maszynowy i biedni żołnierze ginęli masowo.
00-B3-ED-57
~brutus
1358541420
to się okop !!! chciałbyś być Rambo od razu a okopanie Ci sprawia problem,zacznij od podstaw z czasem zrozumiesz dlaczego ? masz się okopać !!!
AE-34-83-FA
~scoobydoopoznan
1358512860
A ja bym się im na ocenę 5 kazał okopać w mrozie -9 w lesie pod drzewami tak jak tutaj w założonym czasie.: http://www.youtube.com/watch?v=MjqTaIdsgpo . Wiadomym jest , że część wyższej kadry oficerskiej tkwi jeszcze w koncepcja z przed 1914 ale okopywanie się to już czysty anachronizm. Jeden pocisk programowalny i wszyscy .. . Czy Wietkong, Talibowie jak ruskich pognali - budowali okopy ?
00-B3-ED-57

Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
 
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Głos z katyńskich mogił
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Zachować właściwą kolejność działań
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ocalały z transportu do Katynia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Szpej na miarę potrzeb
Barwy walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Sprawa katyńska à la española
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Optyka dla żołnierzy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEle dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strażacy ruszają do akcji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Święto stołecznego garnizonu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Potężny atak rakietowy na Ukrainę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO