Biorąc aktywny udział w międzynarodowych operacjach, będziemy uczestniczyć w budowaniu globalnego systemu bezpieczeństwa – powiedział gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podczas wykładu we Wszechnicy Obronności na Akademii Obrony Narodowej.
Gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
– Siły Zbrojne nie są wyspą w przestrzeni bezpieczeństwa. Mają charakter narodowy, ale wszystkie decyzje są podejmowane z uwzględnieniem międzynarodowego otoczenia i zobowiązań sojuszniczych – mówił gen. Mieczysław Cieniuch w swoim wykładzie p.t. „Możliwości i uwarunkowania użycia sił zbrojnych w środowisku międzynarodowym”. Zaznaczył także, że współczesne zagrożenia coraz rzadziej mają charakter wojskowy i do walki z nimi niezbędna jest współpraca wojska z cywilną administracją i jej służbami zarządzania kryzysowego.
Zdaniem szefa Sztabu Generalnego, udział Polski w operacjach międzynarodowych jest wyznacznikiem naszej wiarygodności i chęci uczestnictwa w procesie budowania globalnego ładu. Generał przypomniał, że siły zbrojne od wielu lat biorą aktywny udział w operacjach poza granicami kraju – pod sztandarem ONZ, NATO, Unii Europejskiej lub w ramach ad hoc tworzonych koalicji. – Od 1953 roku, od konfliktu w Korei, w misjach wzięło udział około 100 tys. polskich żołnierzy – mówił gen. Cieniuch.
Generał przypomniał, że zapewnienie bezpieczeństwa na terytorium własnego kraju to jedno z podstawowych zadań każdego państwa członkowskiego Sojuszu. – Zbyt często przywołujemy artykuł 5. traktatu NATO, a za rzadko pamiętamy o artykule trzecim (mowa o tym, że każde państwo musi najpierw budować zdolności pozwalające mu obronić się samemu w razie zagrożenia - przyp. red.) – powiedział. Jego zdaniem, polskie siły zbrojne są przygotowane do obrony granic i uczestnictwa w operacjach sojuszniczych. – Na bieżąco analizujemy nasze możliwości i w dzisiejszych realiach, optymalna wielkość kontyngentu wystawionego do działań na misji to 3,2 tys. – 3,8 tys. żołnierzy – powiedział gen. Cieniuch.
Gen. Bogusław Pacek, rektor-komendant AON i Czesław Mroczek, sekretarz stanu w MON uroczyście inaugurują działalność Wszechnicy Obronności
Wykład na Akademii Obrony Narodowej wygłosili także naukowcy z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów. Dr inż. Jan Jabłkowski oraz dr inż. Piotr Szynkarczyk mówili, że automatyzacja i robotyzacja pola walki to wyzwanie XXI wieku. Podkreślali, że należy wypracować doktrynę użycia robotów w działaniach zbrojnych. Potrzebna jest też ścisła współpraca konstruktorów z wojskowymi użytkownikami maszyn. – Nadchodzi era masowego użycia pojazdów bezzałogowych, także na polu walki – zaznaczył dr inż. Jabłkowski.
Uroczystego otwarcia Wszechnicy Obronności dokonał Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. – Akademia może stać się międzynarodowym centrum dyskusji o bezpieczeństwie i obronności. Mamy ogromny potencjał, który dzięki takim inicjatywom będzie wykorzystany – powiedział minister.
Wszechnica Obronności Akademii Obrony Narodowej to inicjatywa rektora Akademii gen. Bogusława Packa. Ma być platformą wymiany poglądów dla dowódców, strategów i wojskowych, którzy biorą udział w przygotowaniach do działań obronnych państw i organizacji międzynarodowych.
To już drugie forum dyskusyjne, które powołał do życia rektor-komendant AON. Kilka tygodni temu swoją działalność zainaugurowała, skierowana przede wszystkim do cywilnych specjalistów, Wszechnica Bezpieczeństwa. Na początku listopada otworzył ją minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a z inauguracyjnym wykładem wystąpił prezydent Lech Wałęsa.
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON
komentarze