moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zakończyło się największe ćwiczenie NATO

Atak terrorystyczny z użyciem broni masowego rażenia i cyberatak na sieć informatyczną to zagrożenia, z jakimi musieli poradzić sobie uczestnicy natowskich ćwiczeń z zarządzania kryzysowego. Wzięło w nich udział około 2,5 tys. osób z całego świata. Tylko w Polsce przed komputerami zasiadło kilkaset osób z administracji cywilnej i wojska.


Crisis Management Exercise – CMX 2012 miało sprawdzić skuteczność procedur i koordynację działań w przypadku zmasowanego ataku terrorystycznego na kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ćwiczenie Sojusz przeprowadza co roku. Tym razem sprawdzano, jak krajowe i sojusznicze struktury administracji publicznej są przygotowane do odparcia ataku terrorystycznego z użyciem broni masowego rażenia oraz cyberataku.


W Polsce przeprowadzenie CMX 2012 koordynowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wzięło w nim udział piętnaście ministerstw i instytucji centralnych, w tym m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Obserwatorem ćwiczenia było Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Na użytek ćwiczeń wymyślono dwa fikcyjne, zaprzyjaźnione ze sobą państwa– Glefa i Eridor. Oba są oskarżane o wspieranie organizacji terrorystycznej Halucha i wrogo nastawione do NATO. Dodatkowo na terytorium jednego z nich prowadzona jest operacja stabilizacyjna sił Sojuszu. Zaś z informacji wywiadowczych wynika, że Glefa ma możliwości wyprodukowania broni chemicznej i biologicznej. Do niedawna jednak zagrożenie atakiem ze strony Glefy było uznawane za stosunkowo niskie, bo ani ten kraj ani jego sojusznik nie miały możliwości przenoszenia broni masowego rażenia. Co więcej wojska Eridoru włączyły do służby nowy model rakiet, których zasięg pozwala zaatakować terytorium NATO. Wywiad podejrzewa, że ten kraj może przeprowadzić cyberatak na infrastrukturę teleinformatyczną któregoś z państw członków Sojuszu.


Na terytorium państw członkowskich NATO dochodzi do serii zdarzeń, które mogą, ale wcale nie muszą, mieć związek z obserwowaną organizacją terrorystyczną lub z którymś z jej sojuszników. Z elektrowni atomowej skradziono materiał rozszczepialny. 300 osób trafia do szpitala z powodu zatrucia pokarmowego. W tym czasie zaatakowany zostaje bankowy system informatyczny. Dochodzi do wybuchu w porcie w jednym z państw NATO. A w Internecie hakerzy przeprowadzają cyberataki na ważne serwery i witryny. NATO podejmuje decyzję o wprowadzeniu podwyższonego stopnia alarmowego. 

Tak wyglądało tło ćwiczeń. Zaś zadaniem sztabów biorących w nich udział była analiza spływających na bieżąco informacji, ich weryfikacja i podejmowanie decyzji. Jaka w sojuszniczym łańcuszku reagowania kryzysowego była rola Polski? Nasz kraj nie był bezpośrednim celem uderzenia Haluchy, ale po ataku terrorystycznym z użyciem broni masowego rażenia zaoferował swoją pomoc. Zadeklarował gotowość do przyjęcia osób ewakuowanych z miejsca tragedii. Propozycja ta sprawiła, że trzeba było m.in. zorganizować transport, miejsce pobytu, zapewnić opiekę medyczną i wyżywienie.

– Realizm symulowanych zdarzeń i parę pracowitych dni i nocy dały odpowiedź na ważne pytania. Pozwoliło nam to sformułować istotne wnioski i modyfikacje do naszych procedur. Najistotniejsze, że mamy w Centrum Zarządzania Kryzysowego ekspertów i wiemy, jak wykorzystać ich potencjał – mówi płk Andrzej Wiatrowski, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego WP.

Razem z państwami sojuszniczymi w CMX uczestniczyły państwa partnerskie: Austria, Finlandia i Szwecja, natomiast Australia, Irlandia i Szwajcaria wzięły udział jako obserwatorzy. W takiej samej roli wystąpili przedstawiciele Unii Europejskiej, specjaliści w zakresie ochrony cyberprzestrzeni.


MC

autor zdjęć: Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Ogień w podziemiu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zmiany w dodatkach stażowych
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Głos z katyńskich mogił
Kurs z dzwonem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Jak wyszkolić pilota F-16?
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Rakiety dla Jastrzębi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Cena wolności
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mundury w linii... produkcyjnej
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Psiakrew, harmata!
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
Weterani i bokser „Master”
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO