moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczą przygotowanie na atak terrorystów

Piętnaście ministerstw i instytucji centralnych, wojsko, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i trzy samorządy wojewódzkie biorą udział w ćwiczeniach zarządzania kryzysowego NATO. Podczas szkolenia zostaną sprawdzone procedury i koordynacja działań w przypadku zmasowanego ataku na Polskę.


W hipotetycznym scenariuszu, który jest podstawą ćwiczeń CMX 2012 (Crisis Management Exercise), terroryści zaatakowali nasz kraj przy użyciu broni chemicznej, biologicznej i ładunków wybuchowych zawierających substancje promieniotwórcze. Równolegle zagrożona została także infrastruktura informatyczna. Cyberataki hakerów sparaliżowały bowiem systemy w rafineriach naftowych.

CMX są największymi tego typu ćwiczeniami przeprowadzanymi przez NATO. Biorą w nich udział kluczowe instytucje natowskiego systemu zarządzania kryzysowego, czyli Kwatera Główna NATO i dowództwa strategiczne Sojuszu. W tym roku NATO zdecydowało, że CMX 2012 zostanie przeprowadzone razem z ćwiczeniami obrony cyberprzestrzeni – Cyber Coalition 12. Według scenariusza, na terenie kilku państw NATO dochodzi do zamachów terrorystycznych przy wykorzystaniu bomb chemicznych, biologicznych i promieniotwórczych. Cyberterroryści zaatakowali również sieci komputerowe elektrowni jądrowych i zakładów chemicznych.

Polska w ćwiczeniach CMX bierze udział od dwunastu lat. W tym roku, aby jeszcze lepiej przetestować narodowy system zarządzania kryzysowego, zdecydowano, że natowskim ćwiczeniom towarzyszyć będą krajowe ćwiczenia uzupełniające. Ich organizatorem jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Scenariusz polskich ćwiczeń zakłada, że hakerzy zaatakowali infrastrukturę teleinformatyczną rafinerii naftowych. W efekcie cyberataku w części kraju na stacjach paliw zaczyna brakować benzyny i oleju napędowego. Konieczne jest nie tylko przywrócenie dostaw, ale również dostarczenie paliw tym, którzy potrzebują ich najbardziej, czyli policji, straży pożarnej i szpitalom.

W ćwiczeniach CMX 2012, oprócz wymienionych już podmiotów, wezmą udział przedstawiciele m.in. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Transportu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz zespoły zarządzania kryzysowego z województw świętokrzyskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. W charakterze obserwatora w ćwiczeniach uczestniczy również Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

CMX 2012 to ćwiczenia przede wszystkim cywilnych organów zarządzania kryzysowego. Wojsko ma jednak niepowtarzalną okazję, aby w ich trakcie przetestować swoje procedury. Podkreślał to gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego WP, który wizytował dziś Centrum Zarządzania Kryzysowego MON. – Choć nasza rola ma charakter pomocniczy, to jednak obserwujemy i analizujemy napływające informacje w pełnym zakresie. Ćwiczenia o takiej skali dają wymierne korzyści, a dobrym przykładem jest choćby ich wpływ na system wykrywania skażeń, który jest częścią systemu krajowego. CMX 2012 będą doskonałą okazją do sprawdzenia wybranych procedur działania przed zbliżającymi się ćwiczeniami pk. „Błysk-12”, które zamykają roczny okres szkolenia Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania – powiedział gen. Cieniuch.

W CMX 2012, poza państwami sojuszniczymi, biorą udział państwa partnerskie NATO: Austria, Finlandia i Szwecja. Natomiast Australia, Irlandia i Szwajcaria, podobnie jak  Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (ICRC), Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) oraz przedstawiciele Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS), uczestniczą w nich jako obserwatorzy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
Zachować właściwą kolejność działań
Strażacy ruszają do akcji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, epilog
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kolejne FlyEle dla wojska
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
SOR w Legionowie
Zbrodnia made in ZSRS
25 lat w NATO – serwis specjalny
Barwy walki
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Charge of Dragon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Rakiety dla Jastrzębi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ocalały z transportu do Katynia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Odstraszanie i obrona
Mundury w linii... produkcyjnej
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku
Front przy biurku
Na straży wschodniej flanki NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
V Korpus z nowym dowódcą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Optyka dla żołnierzy
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española
Kadisz za bohaterów
NATO on Northern Track
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część druga
Szarża „Dragona”
Święto stołecznego garnizonu
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO