moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przysięga – pierwszy krok do oficerskich gwiazdek

Polska armia zyskała 246 kandydatów na zawodowych żołnierzy. Przysięgę wojskową złożyli studenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Podchorążowie są już po szkoleniu podstawowym i 1 października rozpoczną naukę.


W sobotę przysięgę złożyło 221 podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W tym gronie znalazło się 58 kobiet. Tutaj także w imieniu grupy ślubowanie na sztandar złożyli najlepsi uczestnicy szkolenia podstawowego, szeregowi podchorążowie: Lotariusz Mainka, Rafał Boniecki, Marcin Ładak i Paweł Pindera. – Zanim studenci przystąpili do przysięgi, uczyli się regulaminów, chodzenia w szyku, postaw strzeleckich, zapoznawali się z budową broni. Słowem, oswajali się z zasadami i specyfiką życia w zespole wojskowym – tłumaczy mjr Piotr Szczepański, rzecznik uczelni.

W trakcie uroczystości do podchorążych przemawiali rektor uczelni płk prof. Mariusz Wiatr oraz zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł. – Służyć ojczyźnie można na wiele sposobów. Wy wybraliście służbę wojskową, która nie jest zawodem jednym z wielu. Armii potrzeba ludzi kreatywnych, zmotywowanych i ambitnych, a wy te cechy posiadacie – podkreślał gen. Gocuł. Zbiórka stała się też okazją do wręczenia „Gwiazd Iraku” i „Gwiazd Afganistanu”. Na wniosek ministra obrony narodowej w dowód nienagannej służby poza granicami kraju odznaczenia otrzymali ppłk dr Tomasz Dukiewicz i mjr Rafał Niedziela.


Wrocławską uroczystość zakończył pokaz wybranych elementów wyszkolenia taktycznego oraz defilada pododdziałów. Teraz podchorąży mają wolne. W koszarach muszą się stawić do północy w poniedziałek. Rok akademicki rozpocznie się 1 października. Podchorążowie formalnie są dopiero kandydatami na zawodowych żołnierzy. Faktycznie jednak złożenie przysięgi oznacza dla nich początek profesjonalnej służby wojskowej.

Studenci AMW złożyli przysięgę w piątek. Uroczystość po raz pierwszy w historii odbyła się na rynku w Pucku. Ślubowanie zakończyło tak zwany unitarny system szkolenia. – Przyszli studenci uczyli się regulaminów, musztry, posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym. Strzelali do tarcz, poznawali też podstawowe zasady sztuki wojennej – wylicza kmdr ppor. Wojciech Mundt, rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej.


Wstępne szkolenie kończył rejs kandydacki. W tym roku przyszli studenci przez siedem dni pływali po Morzu Bałtyckim fregatą rakietową ORP „Generał Tadeusz Kościuszko”. – W trakcie praktyki zapoznali się z Regulaminem Służby Okrętowej, pełnili wachty morskie na stanowiskach marynarskich, poznali podstawy obsługi urządzeń rakietowych – wyjaśnia kmdr ppor. Mundt.

Tak przygotowani przystąpili w piątek do przysięgi. Złożyło ją 25 studentów. W tym gronie znalazły się trzy kobiety. Czworo z nich w imieniu grupy złożyli ślubowanie na sztandar. Byli to marynarze podchorążowie Ewelina Roman, Marcin Kowerda, Filip Krupski oraz Mateusz Włoszczyk. Studenci zostali w ten sposób nagrodzeni za wysokie oceny zdobyte w trakcie szkolenia podstawowego. Najlepsze uzyskał pochodzący z Sosonowca Mateusz Włoszczyk. – Szkolenie było ciężkie, ale bardzo ciekawe. Teraz czeka nas kilka dni odpoczynku. Rok akademicki rozpoczyna się co prawda 1 października, ale my musimy zameldować się w koszarach AMW już we wtorek – tłumaczy podchorąży. Włoszczyk będzie studiował na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Taki wybór był podyktowany zamiłowaniem do astronomii i matematyki.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Roksana Borowska; st.chor.sztab. Marek Kańtoch; Krzysztof Miłosz

dodaj komentarz

komentarze

~vito
1348648620
[~ana] Popieram
50-72-7B-5A
~ana
1348386960
a ilu było mężczyzn???to ciagłe wyróżnianie kobiet jest nudne i już nieatrakcyjne....zacznijcie pisać o łysych, niskich, blondynkach, blondynach, brunetach i brunetkach itd. skazanych na sukces w tej szkole
10-31-FE-42

Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
 
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
NATO on Northern Track
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto stołecznego garnizonu
Kolejne FlyEye dla wojska
Pod skrzydłami Kormoranów
Szpej na miarę potrzeb
Rekordziści z WAT
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Front przy biurku
Wojna na detale
Wytropić zagrożenie
Wojna w świętym mieście, część druga
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
NATO na północnym szlaku
W Italii, za wolność waszą i naszą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gunner, nie runner
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
SOR w Legionowie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Charge of Dragon
Przygotowania czas zacząć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO