moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze coraz lepiej znają angielski

Od czasu wstąpienia Polski do NATO liczba polskich oficerów i podoficerów, którzy mają udokumentowaną znajomość języka angielskiego wzrosła pięciokrotnie. Najlepiej władają nim komandosi i lotnicy. Język obcy to dla żołnierzy nierzadko klucz do awansu zawodowego i służby poza granicami kraju.

Angielski w wojsku to dziś priorytet. Najlepiej władają nim oficerowie. W 1999 roku w różnym stopniu angielskim posługiwało się niecałe 6 tys. oficerów i 640 podoficerów. Na koniec czerwca tego roku certyfikaty z tego języka miało już blisko 34 tys. żołnierzy (ponad 17 tys. oficerów, ponad 15 tys. podoficerów i 1,6 tys. szeregowych). Oznacza to, że świadectwem znajomości języka może pochwalić się aż 86 proc. oficerów. Najsłabiej język znają szeregowi – tylko 4 proc.


Statystyki rosną nie bez powodu. – Dziś warunkiem przystąpienia do egzaminu na oficera jest odpowiednia znajomość języka angielskiego. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż przez ostatnie kilkanaście lat szeregi armii zasilili nowi żołnierze zawodowi – to absolwenci szkół średnich i wyższych znający angielski na wysokim poziomie – wyjaśnia ppłk Jarosław Grabowski, szef Wydziału Doskonalenia Zawodowego w Departamencie Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON.

Co roku w całych siłach zbrojnych języków uczy się ok. 7,5 tys. żołnierzy i pracowników wojska. Wojsko oferuje kursy doskonalące, wyrównawcze i przygotowujące do egzaminu na poziomie czwartym – zaawansowanym. Żołnierze muszą wykazać się znajomością języka w słuchaniu, mówieniu, czytaniu i pisaniu. Podczas egzaminu każda sprawność oceniana jest oddzielnie.
Głównym ośrodkiem nauczania językowego w Siłach Zbrojnych RP jest Wojskowe Studium Nauczania Języków Obcych w Łodzi. Odbywają się w nim wyłącznie kursy stacjonarne. Rocznie w studium ze wszystkich języków szkoli się 340 żołnierzy, w tym z samego angielskiego 260.  We wrześniu intensywne kursy długo- i krótkoterminowe rozpoczęło 130 słuchaczy.
– Przygotowani jesteśmy też do nauczania innych języków obcych związanych z bieżącymi potrzebami sił zbrojnych, np. z udziałem żołnierzy w misjach pokojowych i stabilizacyjnych w różnych rejonach świata. W ostatnich latach prowadziliśmy kursy z języka ukraińskiego i dari – tłumaczy ppłk Romuald Orzeszko, rzecznik wojskowego studium.

Angielskiego żołnierze uczą się też na kursach językowych w jednostkach wojskowych, studiach podyplomowych oraz placówkach edukacyjnych zagranicą. Znajomość języka w wojsku to klucz do awansu  zawodowego czy też służby poza granicami kraju. Motywować mogą też pieniądze. Ministerstwo Obrony Narodowej za uzyskanie świadectwa znajomości języka obcego na poziomie trzecim i czwartym przyznaje nagrody w wysokości 4 tys. zł.  Nagrodę dostają ci, którzy nie korzystali z kursów, a języka nauczyli się sami.

Gdyby podzielić mundurowych w zależności od rodzaju sił zbrojnych, to procentowo angielski najlepiej dziś znają żołnierze Wojsk Specjalnych: świadectwa znajomości języka angielskiego ma 70 proc. z nich. Wśród żołnierzy Sił Powietrznych certyfikaty posiada 41 proc. żołnierzy. Od 2007 roku angielski jest jedynym obowiązującym językiem w kontaktach radiowych wszystkich samolotów i śmigłowców naszej armii. Wyśrubowane wymagania są wobec pilotów F-16, oprócz egzaminów językowych przechodzą oni dodatkowe, półroczne szkolenie językowe w Stanach Zjednoczonych.

PG

autor zdjęć: WKPW

dodaj komentarz

komentarze

~tolek
1347909000
A co z rosyjski i niemieckim?Żeby poznać swojego wroga ,trzeba znać jego język.
F1-57-04-D5
~Szmerglu
1347831900
Kłamstwem jest stwierdzenie że szeregowi nie znają języka. Uniemożliwia się im podejście do zdawania egzaminu eksternistycznie, stwierdzeniem że nie jest to im potrzebne na zajmowanym stanowisku. Sam jednak jestem wyjątkiem, któremu mimo wszystko udało się zdobyć trzeci poziom.
B8-F9-29-9B
~st.szer
1347831840
Jaki z tego morał, że szeregowi słabo znają angielski ? A kto popchnie takiego szeregowego na angielski ? Nikt. A dlaczego ? Bo szeregowy ma pracować, a nie się dokształcać widać to na każdym kroku. W rozkazie ostatnimi czasy była informacja, że jest kurs angielskiego (w jednostce) a to zaznaczam informacja bo na 30 szer. Dostał się jeden którego ojciec jest kapitanem. Reszcie był pokazany palec do roboty. Więc proszę troszkę się "oagrnąć". My chcemy się uczyć ale nie możemy. Kolejny przykład z zeszłego roku, w rozkazie ukazało się info , że jest nabór. Zgłosiłem się. Zapisali. I co po tygodniu okazało się, że pojedzie plutonowy którego na końcu nazwisko przekręcili i nie pojechał ani on ani ja. Wcześniejszy przykład jest z tego roku. Panie Ministrze - Pan dobry człowiek, Pan tylko "looknie" na to wszystko. Pozdrawiam z centrum Polski.
21-9B-90-24

Mundury w linii... produkcyjnej
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rakiety dla Jastrzębi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ocalały z transportu do Katynia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojsko inwestuje w Limanowej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
NATO na północnym szlaku
Zbrodnia made in ZSRS
Odstraszanie i obrona
Święto wojskowego sportu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Zapomniana Legia Cudzoziemska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO