Apel Pamięci, defilada pododdziałów, pokaz sprzętu, koncert zespołu reprezentacyjnego – tak w warszawskiej Cytadeli swoje święto obchodzili żołnierze Wojsk Lądowych. To największy rodzaj Sił Zbrojnych, służy w nim 50 tys. żołnierzy.
Święto Wojsk Lądowych przypada w dniu historycznej wiktorii wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego. W tym roku rocznica jest szczególna, bo 15 lat temu powstało Dowództwo Wojsk Lądowych. – Nie jest łatwo podsumować dorobek instytucji, kierującej największym rodzajem Sił Zbrojnych – mówił gen. broni Zbigniew Głowienka, dowódca Wojsk Lądowych. Dodał, że jest przekonany, iż ostatnie piętnaście lat wystarczyło, by dowództwo na trwałe wpisało się w historię polskich Sił Zbrojnych.
Z ramienia Ministerstwa Obrony Narodowej do żołnierzy przemawiał wiceminister Czesław Mroczek. Podkreślił, że czas działania dowództwa zbiegł się ze zmianami w polskiej armii. – Przed nami jeszcze wiele wyzwań. Ale budżet MON został tak skonstruowany, by nakłady starczyły na modernizację techniczną wojska – powiedział wiceminister.
W ostatniej chwili do Cytadeli, gdzie znajduje się siedziba Dowództwa Wojsk Lądowych, przyjechał również szef MON Tomasz Siemoniak, który wcześniej uczestniczył w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. – Bardzo się cieszymy, że minister zdążył na uroczystości, bo to podnosi ich prestiż – mówi ppłk Tomasz Szulejko, rzecznik prasowy DWL.
W uroczystościach wzięli udział także: szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch, dowódca operacyjny Sił Zbrojnych gen. broni Edward Gruszka, dowódca Wojsk Specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong, przedstawiciele sejmowej i senackiej Komisji Obrony Narodowej, pierwszy dowódca Wojsk Lądowych gen. broni w stanie spoczynku Zbigniew Zalewski oraz wielu czynnych i emerytowanych żołnierzy.
Oficjalną część obchodów zakończył Apel Pamięci oraz defilada pododdziałów Wojsk Lądowych. Potem na błoniach za Pomnikiem Husarza Polskiego odbył się festyn żołnierski oraz pokaz uzbrojenia i sprzętu. Można było zobaczyć m.in. Rosomaka w wersji afgańskiej, przeciwpancerne pociski kierowane Spike i broń strzelecką.
Źródło: Dowództwo Wojsk Lądowych
autor zdjęć: Wydział Prasowy DWLąd
komentarze