moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Korpus oficerów zasilą młodzi podporucznicy

Prawie trzystu absolwentów opuściło wczoraj mury wrocławskiej uczelni wojskowej. Kształci ona przyszłych dowódców, ale także logistyków, prawników, ekonomistów. Po raz pierwszy promowana została także ponad dwudziestoosobowa grupa lekarzy – absolwentów wydziału wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Tegoroczna, uroczysta promocja oficerów Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych odbyła się na wrocławskim rynku. Gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego mianował tam na stopień podporucznika 294 absolwentów uczelni. W tym gronie było 45 kobiet.


Oficerowie zasilą wszystkie rodzaje wojsk. Do jednostek zmechanizowanych trafi 45 podporuczników, do pancernych 17, a do pododdziałów wojsk rakietowych i artylerii 21. Po promocji 13 oficerów uda się do jednostek inżynieryjnych, 10 do przeciwlotniczych, a 27 podporuczników będzie służyło w rozpoznaniu.

– Dla mnie najtrudniejszy był pierwszy rok pobytu w uczelni. Wszystko było nowe, zaczynała się intensywna nauka trudnych przedmiotów wojskowych na przykład teorii i praktyki strzelań czy budowy różnych rodzajów broni. Późniejsze lata były już łatwiejsze. Zaczęły się praktyki, zawiązały przyjaźnie i czas zaczął płynąć szybciej – mówi ppor. Dawid Semeriak. Podobnie jak większość absolwentów, trafi teraz do jednostki operacyjnej i obejmie pierwsze stanowisko dowódcze – dowódcy plutonu.

– Nowo mianowani podporucznicy, pomimo zmian zachodzących w wojsku i samej uczelni, mieli zapewnione doskonałe warunki kształcenia ogólnego oraz zdobywania teoretycznej i praktycznej wiedzy wojskowej. Program nauki jest dostosowany do zachodzących przemian i nowości trafiających do armii. Praktyki w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia doskonale przygotowały ich do obsługi najnowocześniejszego sprzętu i kierowania podwładnymi – uważa płk Piotr Pertek, zastępca komendanta-rektora uczelni.


Wrocławska uczelnia wojskowa nie kształci wyłącznie dowódców. Wśród promowanych byli także logistycy, prawnicy, ekonomiści, a nawet oficerowie kontrwywiadu wojskowego. Po raz pierwszy promowana została także ponad dwudziestoosobowa grupa lekarzy – absolwentów wydziału wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jedną z promowanych kobiet była ppor. Anita Podlasin – ratownik medyczny z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego z Łodzi. – Byłam podoficerem w stopniu sierżanta. Pracowałam jako instruktorka. Trzymiesięczny kurs oficerski, który ukończyłam był ukierunkowany głównie na podwyższenie wiedzy ogólnowojskowej. Po promocji powrócę do swojego Centrum, gdzie nadal będę uczyła wojskowych ratowników medycznych tyle, że teraz jako instruktor-oficer ze znacznie większym zasobem wiedzy żołnierskiej niż dotychczas – powiedziała właśnie mianowana podporucznik.

Prymusem rocznika był sierż. pchor. Aleksander Mroczek, który ukończył studia ze średnią oceną 4,78. Drugą lokatą mógł się poszczycić sierż. pchor. Paweł Pochwałka, a trzecią sierż. pchor. Barbara Śliwa. Najlepszym słuchaczem 6-miesięcznego studium oficerskiego został młodszy chorąży Krystian Nowicki. Wszyscy otrzymali pamiątkowe sygnety oraz nagrody rzeczowe.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~Egon
1384201440
Polscy oficerowie w amerykańskich mundurach..aż żal patrzeć. Gdzie buty oficerki, gdzie pas, gdzie koalicyjka, gdzie halsztuk i wysoki kołnierz? czy we wszystkim musimy małpować Amerykanów? idźmy za ciosem, zamieńmy rogatywkę na okrągłą czapę jak w każdym innym wojsku na świecie
BE-4F-FE-5E
~alicja-tar
1347718320
To była piękna uroczystość.Niezapomniane wspomnienia.Gratulacje dla wszystkich mianowanych podporuczników(w tym prawników szczególnie).
77-7D-5B-87

Szarża „Dragona”
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku
Kadisz za bohaterów
NATO on Northern Track
Kolejne FlyEle dla wojska
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, epilog
Rakiety dla Jastrzębi
Głos z katyńskich mogił
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część druga
Zbrodnia made in ZSRS
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Na straży wschodniej flanki NATO
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zachować właściwą kolejność działań
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Charge of Dragon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO