moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oficerskie szlify marynarzy

41 absolwentek i absolwentów Akademii Marynarki Wojennej odebrało oficerskie szlify. Uroczystość odbyła się na pokładzie historycznego niszczyciela ORP ,,Błyskawica”. W tym roku mija 90 lat od powstania morskiego szkolnictwa wojskowego, a Akademia cieszy się coraz większą popularnością.

27 świeżo upieczonych podporuczników marynarki studiowało na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego, zaś 14 na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym. W tym gronie znalazło się 11 kobiet. Wczorajsza uroczystość stanowiła zwieńczenie pięcioletnich studiów. Absolwenci musieli podczas nich nie tylko zdobyć wiedzę niezbędną do zdania egzaminów, ale też zasłużyć na dobrą ocenę przełożonych, koleżanek i kolegów, wreszcie – wykazać się społeczną aktywnością. Wszystko to wliczane było do końcowej średniej ocen.


Prymusem rocznika 2012 był bosm. pchor. Maciej Rulko, który osiągnął średnią 4,80. Tuż za nim uplasowali się bosm. pchor. Wojciech Kuryło (4,77) i bosm. pchor. Justyna Kasjaniuk (4,76). Prymus otrzymał nagrodę prezydenta RP – Pałasz Honorowy Marynarki Wojennej, zaś pozostali wyróżnieni studenci nagrody od ministra obrony narodowej oraz dowódcy marynarki wojennej.

– Studia kosztowały mnie wiele wyrzeczeń, ale to był dobry czas – podkreśla ppor. mar. Maciej Rulko. Przez pięć lat nie tylko zdobywał wiedzę, ale także z sukcesami trenował siatkówkę w uczelnianej drużynie. – Wywalczyliśmy dwa medale Mistrzostw Marynarki Wojennej, startowaliśmy także w Mistrzostwach Wojska Polskiego i mistrzostwach polskich
uczelni – wylicza. Ppor. mar. Rulko przyznaje, że decyzja o tym, by wstąpić na AMW nie była łatwa. – Poważnie myślałem o szkole aktorskiej. Wcześniej przez osiem lat grałem w teatrze ,,Mańja” w Mrągowie. Z drugiej strony, w liceum ukończyłem klasę o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. Ciągnęło mnie do nauk ścisłych. No i do przygody, jaką jest służba na morzu – wspomina. Dziś stał się zawodowym żołnierzem. – Dostałem przydział na okręt ratowniczy ORP ,,Lech”. Bardzo się z tego cieszę. A co dalej? Zobaczymy, co przyniesie przyszłość. Czekam na nią ze spokojem – podkreśla.

W uroczystości wzięły udział Kompania Reprezentacyjna MW RP, Orkiestra Reprezentacyjna MW oraz kompania honorowa AMW w historycznych ubiorach. Całość zakończyła defilada wszystkich pododdziałów wraz z nowo mianowanymi podporucznikami marynarki. Akademia Marynarki Wojennej to jedyna uczelnia w kraju, która kształci przyszłych oficerów sił morskich – nawigatorów, mechaników, dowódców oraz specjalistów z wszelkich innych dziedzin związanych ze służbą na okrętach. – Jej popularność stale rośnie – zaznacza kom. ppor. Wojciech Mundt, rzecznik uczelni. Jeszcze kilka lat temu o jedno miejsce ubiegało się czterech chętnych. W ubiegłym roku było ich już 14.

– Oczywiście trzeba pamiętać, że przez ten czas zmniejszyła się liczba miejsc przydzielanych nam przez ministra obrony narodowej. Mniej liczna Marynarka nie potrzebuje już tylu oficerów, co kiedyś. Tendencja jest jednak wyraźna – podkreśla Mundt. Skąd takie zainteresowanie? – Służba w Marynarce Wojennej nie wiąże się ze szczególnie wysokimi zarobkami, ale gwarantuje stabilizację. Poza tym, jest po prostu ciekawa – zaznacza Mundt. – Zapewne też chętni spieszą się, by zdążyć przed zmianami związanymi z nową ustawą emerytalną – dodaje.

Ale studiami w AMW coraz bardziej interesują się nie tylko przyszli żołnierze. Od 1996 roku uczelnia kształci także cywilów. W tej chwili mają oni do wyboru 11 kierunków. – Największą popularnością cieszą się bezpieczeństwo narodowe i wewnętrzne. Sporo chętnych jest także na informatykę i nawigację, której absolwenci zasilają flotę cywilną – wylicza Mundt.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~manewr
1347344940
W woli ścisłości zdjęcie jest z promocji 2010
75-67-35-3A

Szarża „Dragona”
 
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Na straży wschodniej flanki NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto stołecznego garnizonu
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strażacy ruszają do akcji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO on Northern Track
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
Odstraszanie i obrona
Kadisz za bohaterów
Barwy walki
Zachować właściwą kolejność działań
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ramię w ramię z aliantami
Zbrodnia made in ZSRS
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO