moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armia sprawdziła, kto jest zdolny do służby

Kategorią „A“ – zdolny do służby – może pochwalić się 90 proc. 19-latków – wynika z zakończonej kwalifikacji wojskowej. Ponad 14 tysięcy młodych Polaków chce związać swoją przyszłość z armią.


Powszechny pobór do wojska to już przeszłość, jednak armia co roku sprawdza, ilu młodych ludzi jest zdolnych do służby, by w razie zagrożenia kraju mogli zostać zmobilizowani. Tym razem przed komisją lekarską musiało stawić się ok. 280 tys. osób, głównie mężczyzn urodzonych w 1993 roku.

Kwalifikacja trwała od 6 lutego do 30 kwietnia. Przeprowadzali ją wojewodowie, starostowie i wójtowie razem z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych. – Pracowało ponad 390 powiatowych komisji lekarskich, a w zadania związane z przeprowadzeniem ewidencji wojskowej zaangażowanych było blisko 400 żołnierzy zawodowych, przedstawicieli wojskowych komendantów uzupełnień – mówi płk Lech Matyszczyk z Zarządu Organizacji i Uzupełnień P-1 SGWP.

Przed komisje stawiło się ponad 242 tys. osób, w tym ponad 230 tys. dziewiętnastolatków (94,5 proc.). Wszystkie te osoby przeszły badanie lekarskie, pozwalające ocenić ogólny stan ich zdrowia. Lekarze sprawdzali między innymi stan wzroku i słuchu, uzębienia i kręgosłup. Z badaną osobą przeprowadzany był także wywiad na temat jej aktualnego stanu zdrowia i przebytych chorób. Pod uwagę brana była również dostarczona przez osobę podlegającą kwalifikacji ewentualna dokumentacja medyczna. W razie konieczności, przewodniczący komisji lekarskiej mógł skierować ją na dodatkowe badania specjalistyczne.

Wyniki tegorocznej kwalifikacji utrzymują się na poziomie zbliżonym dla wyników z lat ubiegłych. Prawie 90 proc. wszystkich 19-latków lekarze uznali za zdolnych do czynnej służby wojskowej i orzekli kategorię „A” . Zostali oni przeniesieni do rezerwy i mają już uregulowany stosunek do służby wojskowej. Kategorią „A” może też się pochwalić 4,1 tys. kobiet, które wzięły udział w kwalifikacji. Chodzi między innymi o panie, które w roku szkolnym 2011/2012 kończyły naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Ich wykształcenie sprawia, że w razie ogłoszenia mobilizacji mogą zostać wezwane do stawienia się w armii. 300 kobiet to ochotniczki.

Ponad 14 tys. osób podczas kwalifikacji zapowiedziało, że chciałoby przejść służbę przygotowawczą, która pozwoli im w przyszłości wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych. Z kolei 13 tys. młodych ludzi planuje zostać żołnierzami zawodowymi, w tym zdawać do szkół wojskowych. Podobne zainteresowanie „mundurem“ było też w ubiegłych latach.

Poza tym przed komisją musieli stawić się także mężczyźni urodzeni w latach 1988–1992, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii oraz osoby urodzone w latach 1991–1992, które zostały uznane za czasowo niezdolne do służby.

Ci, którzy nie stawili się na kwalifikacji, jako przyczynę podawali najczęściej swój pobyt za granicą. Jednak obowiązek ich nie ominie. – Muszą zrobić to niezwłocznie, jak tylko będą mogli, najpóźniej jednak do końca roku, w którym skończą 24 lata. Potem już są zobowiązani zgłosić się do wojskowego komendanta uzupełnień, by uregulować swój stosunek do powszechnego obowiązku obrony – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W tym roku przed wojskowe komisje zostało wezwanych mniej osób niż w 2011. – To kolejny rok niżu demograficznego. Kwalifikacji podlegało blisko 10 tysięcy osób mniej, niż rok temu – wyjaśnia ppłk Sławomir Ratyński z Zespołu Prasowego Sztabu Generalnego.

* * * * *

Do stawienia się na kwalifikacji wojskowej zobowiązuje Ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP. Informacje o terminach i miejscach kwalifikacji w poszczególnych województwach i powiatach podawane są do publicznej wiadomości w formie obwieszczeń. Każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzymuje ponadto imienne wezwanie, w którym podany jest dokładny termin i miejsce kwalifikacji oraz dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać.

Jeżeli wezwany z ważnych przyczyn nie może stawić się w tym terminie i miejscu, powinien zawiadomić o tym właściwego wójta lub burmistrza. Musi to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym odbywa się kwalifikacja i podać przyczyny, które nie pozwalają mu na stawienie się w tym terminie.

Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej:
„A” – orzeczenie o zdolności do służby wojskowej. Osoba z tą kategorią może odbywać każdą formę czynnej służby wojskowej lub służby w obronie cywilnej zarówno w okresie pokoju, w trakcie mobilizacji, jak i w czasie wojny (z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej, o zdolności do której orzekają wojskowe komisje lekarskie). Osoby, w stosunku do których orzeczona zostanie ta kategoria, jeżeli nie zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, są przenoszone do rezerwy.
„B” – orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej, oznacza, że aktualny ogólny stan zdrowia nie pozwala na pełną zdolność do czynnej służby wojskowej. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została czasowa niezdolność.
„D” – orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oznacza, że osoba nie może zostać powołana do żadnej z form czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i jest przenoszona do rezerwy.
„E” – trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie podlega w ogóle obowiązkowi wojskowemu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Karolina Prymlewicz

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
SOR w Legionowie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
V Korpus z nowym dowódcą
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Głos z katyńskich mogił
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO on Northern Track
Rakiety dla Jastrzębi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejne FlyEle dla wojska
Sandhurst: końcowe odliczanie
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szarża „Dragona”
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Zachować właściwą kolejność działań
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kadisz za bohaterów
Sprawa katyńska à la española
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Front przy biurku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Odstraszanie i obrona
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Optyka dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Na straży wschodniej flanki NATO
Barwy walki
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO