moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Obchody Święta Wojska Polskiego

Główna część obchodów Święta Wojska Polskiego odbyła się 15 sierpnia na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Odczytanie Apelu Pamięci Oręża Polskiego poprzedziło uroczystą odprawę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.


– W kolejną rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku (...) nasze serdeczne myśli i wdzięczne serca kierujemy ku bohaterom sprzed przeszło 90 lat, jak i ku współczesnym polskim żołnierzom, stojącym na straży naszej suwerenności i bezpieczeństwa – powiedział w swoim wystąpieniu prezydent Bronisław Komorowski. Zwierzchnik Sił Zbrojnych podkreślił, że zwycięstwo w sierpniu 1920 roku było możliwe również dzięki jedności społeczeństwa. – Cały naród skupił się wokół wielkiego zadania odbudowy polskiej siły zbrojnej, wokół zadania obrony świeżo odzyskanej niepodległości. (…) Wtedy liczyła się Polska i nasz wspólny ogólnonarodowy interes – powiedział prezydent i podkreślił, że tradycje z 1920 roku trzeba przenieść na współczesny grunt.


Uroczystości na pl. Piłsudskiego rozpoczęły się w południe. Wzięli w nich udział prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, premier Donald Tusk, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych, kombatanci i mieszkańcy stolicy. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt został odczytany Apel Pamięci Oręża Polskiego. Chwilę później rozległo się 12 wystrzałów armatnich salwy honorowej. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza wieńce złożyli m.in. premier i minister obrony narodowej.


Obchody na pl. Piłsudskiego zakończyła defilada pododdziałów reprezentacyjnych. Ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Al. Jerozolimskimi pomaszerowały one do Muzeum Wojska Polskiego, gdzie odbywa się Festyn Żołnierski.

* * * * *
Warszawa, 10.30

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyła się uroczystość wręczenia nominacji generalskich. Prezydent Bronisław Komorowski, Zwierzchnik Sił Zbrojnych mianował 4 oficerów na wyższe stopnie generalskie i 5 pułkowników na stopień generała brygady.


– Chciałbym życzyć sukcesu generałom, bo ten sukces będzie sukcesem całości Sił Zbrojnych – powiedział prezydent Komorowski. Dodał, że na bezpieczeństwo naszego kraju składa się dorobek każdego żołnierza, umiejętności każdego generała.

Awans na generała dywizji otrzymali: gen. Janusz Adamczak, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu; gen. Ireneusz Bartniak, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie oraz gen. Leszek Surawski, szef Zarządu Planowania Operacyjnego SG WP. W Marynarce Wojennej na stopień wiceadmirała – odpowiednik generała dywizji – awansował szef szkolenia Marynarki Wojennej kontradm. Ryszard Demczuk.

Generałami brygady zostało dzisiaj pięciu pułkowników: Krzysztof Mitręga, dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych; Wiesław Orkisz, zastępca szefa Zarządu Planowania Strategicznego w Sztabie Generalnym WP; Sławomir Pączek, zastępca szefa Zarządu Planowania Rzeczowego SG WP; Jarosław Wierzcholski, szef Wojsk Rakietowych i Artylerii w Wojskach Lądowych oraz zastępca szefa sztabu Dowództwa Sił Powietrznych Krzysztof Żabicki.

* * * * *
Warszawa, 8.30

Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką pojechał do Katedry Polowej Wojska Polskiego na mszę św. za Ojczyznę. Nabożeństwo odprawił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W homilii biskup podkreślił, że obowiązkiem narodu jest pamięć o bohaterach walk niepodległościowych – kombatantach i weteranach. – Parafrazując znane słowa można powiedzieć, że naród, który nie pamięta o swoich żołnierzach, nie ma przed sobą przyszłości – mówił.


We mszy uczestniczyli także m.in.: minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i kierownictwo resortu, szef BBN Stanisław Koziej, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, generalicja i kombatanci.

* * * * *

Wtorek, 14 sierpnia - relacja z obchodów Święta Wojska Polskiego

Obchody Święta Wojska Polskiego już się zaczęły. Dzisiaj minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wziął udział w uroczystej zbiórce w Sztabie Generalnym.

– Dzisiejsze uroczystości są dla mnie okazją do podziękowania szefowi Sztabu Generalnego, żołnierzom i pracownikom wojska za ciężką i trudną pracę, jaką wykonali w mijającym roku – powiedział minister Siemoniak podczas uroczystej zbiórki w Sztabie Generalnym. Za ciężką służbę i profesjonalizm podziękował też swoim podwładnym szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch. – Jestem dumny, mogąc kierować tak zwartym i sprawnie działającym zespołem ludzi – powiedział generał. Podczas uroczystej zbiórki minister Siemoniak i generał Cieniuch wręczyli żołnierzom odznaczenia państwowe i resortowe.


We wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych trwają uroczyste apele i zbiórki. Dowódcy dziękują swoim żołnierzom za służbę, wręczają odznaczenia najbardziej zasłużonym i przypominają o czekających wyzwaniach. Żołnierze nie zapominają też o tych, którzy polegli w bitwach i na misjach. Na ich grobach zapalają znicze i składają kwiaty. Niektóre jednostki otwierają swoje koszary dla cywilów, którzy mogą zobaczyć sprzęt wojskowy oraz poznać tradycje i historie jednostek.

Wczoraj ze swoimi żołnierzami spotkał się dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka. Przypomniał o czekających żołnierzy tegorocznych wyzwaniach – ćwiczeniach „Anakonda”, przygotowaniach do misji w Afganistanie i operacjach pod flagami NATO, Unii Europejskiej i ONZ.

W Bydgoszczy świętowali żołnierze Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Ich dowódca gen. dyw. Zbigniew Tłok-Kosowski odznaczył 64 żołnierzy i pracowników wojska, awansował też jednego z oficerów. Razem z armią święto obchodzą przedstawiciele władz publicznych. W bydgoskich uroczystościach wzięła udział między innymi wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes.

Nie zapomina się również o żołnierzach pełniących misję poza granicami kraju. Dowódca operacyjny Sił Zbrojnych gen. Edward Gruszka odwiedził ich kilka dni temu w Ghazni, a wczoraj życzył im szczęśliwego powrotu do kraju. Natomiast dzisiaj w Dowództwie Operacyjnym przebywał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który wziął udział w wideokonferencji z żołnierzami z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Rozmowy dotyczyły sytuacji politycznej i społecznej w prowincji Ghazni.

Na uroczystej zbiórce spotkali się również polscy lotnicy. Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pilot Lech Majewski odznaczył między innymi Medalem NATO w Służbie Pokoju i Wolności  płk. Andrzeja Siry i st. chor. sztab. Krzysztofa Gadowskiego. Żołnierze otrzymali ten medal za udział w 2011 roku w operacji sojuszniczej „Unified Protector”, służyli wtedy w międzynarodowym dowództwie sił powietrznych stacjonującym we włoskim Poggio Renatico.

Trwają również uroczystości w Żandarmerii Wojskowej. Jutro swoje obchody rozpocznie Marynarka Wojenna.

EK

autor zdjęć: Archiwum DWL, SGWP, DO, 12 DZ, Kancelaria Prezydenta, MON DPI

dodaj komentarz

komentarze


Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
 
Ocalały z transportu do Katynia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO na północnym szlaku
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ogień w podziemiu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Święto wojskowego sportu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Głos z katyńskich mogił
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zbrodnia made in ZSRS
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kurs z dzwonem
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Optyka dla żołnierzy
Jak wyszkolić pilota F-16?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO