MSW opracowało projekt reformy w systemie zwolnień lekarskich i rent, które obejmą także żołnierzy. Celem jest upodobnienie przepisów do regulacji cywilnych. Zmiany mają przynieść oszczędności, które będą przeznaczane na nagrody dla żołnierzy zastępujących chorych kolegów.
Projekt przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zmienia zasady naliczania wynagrodzenia za nieobecność na służbie w czasie choroby. Żołnierz, który będzie na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, która nie ma związku ze służbą, z powodu opieki nad dzieckiem lub opieki nad innym członkiem rodziny, otrzyma 80% uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym. To propozycje analogiczne do uregulowań dla pracowników cywilnych zapisanych w Kodeksie Pracy.
Zmniejszona o każdy dzień zwolnienia lekarskiego będzie także nagroda roczna. Obniżenie uposażenia nie wpłynie natomiast na wymiar podstawy emerytury i renty.
Żołnierze, którzy będą na zwolnieniu lekarskim m.in. z powodu wypadków podczas służby i chorób zawodowych, wypadków w drodze na służbę lub ze służby będą otrzymywali 100% uposażenia. Całość uposażenia na zwolnieniu dostaną także kobiety w ciąży oraz ci mundurowi, których niezdolność do służby powstała podczas misji i działań ratowniczych poza granicami kraju, została spowodowana przez inną osobę w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, jest wynikiem bohaterskiej obrony mienia lub życia innych osób.
Tak, jak w systemie powszechnym, żołnierze będą zwalniani z zajęć służbowych na podstawie zwolnień lekarskich, wystawianych zgodnie z przepisami ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zaświadczenia te będą podlegały kontroli lekarzy orzeczników ZUS, tak samo jak w przypadku pracowników cywilnych.
Oszczędności uzyskane wskutek zmniejszenia uposażeń zostaną w całości przeznaczone na fundusz nagród. Z tego funduszu będą przyznawane nagrody wyłącznie dla funkcjonariuszy zastępujących chorych kolegów.
Przedstawiane zmiany znajdują się w projekcie założeń ustawy o zmianie ustaw o Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Projekt trafił do konsultacji międzyresortowych i konsultacji społecznych.
Projekt znajduje się na stronie internetowej BIP MSW.
Źródło: MSW, DPI
komentarze