Armia oszczędza setki tysięcy złotych rocznie dzięki wdrożeniu do użytkowania nowatorskich wynalazków technicznych. Ich autorami są żołnierze. W tym roku największe uznanie wśród marynarzy zyskał trenażer do nauki strzelania pociskami przeciwokrętowymi RBS-15.
W każdym roku Komisja ds. Działalności Racjonalizatorskiej Marynarki Wojennej przyjmuje kilkadziesiąt projektów, które powstają, aby usprawnić szkolenie żołnierzy lub udoskonalić wykorzystywany przez nich sprzęt. Najlepsze prace są wyróżniane, a ich twórcy nagradzani. Wśród zgłoszonych w 2011 roku pierwsze miejsce zajęły ex aequo dwa projekty: trenażer do wykonywania strzałów rakietami RBS-15 oraz stanowisko do wykonywania przeglądów technicznych trałów akustycznych.
Wspomniany trenażer to system komputerowy do nauki strzelania pociskami przeciwokrętowymi RBS-15. Można na nim wykonać wszystkie procedury związane z wystrzeleniem tej rakiety oraz obserwować jej trajektorię lotu. Trenażer jest wykorzystywany do szkolenia w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Autorami projektu są kmdr ppor. Dariusz Kloskowski i kmdr ppor. Maciej Jonik z centrum.
Natomiast stanowisko do wykonywania przeglądów technicznych trałów akustycznych zostało wyposażone w urządzenia kontrolno-pomiarowe pozwalające na dokładne sprawdzenie szczelności wibratorów trałów akustycznych typu MTA. Twórcą projektu jest kmdr por. Andrzej Janik z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Na drugim miejscu wśród zgłoszonych projektów znalazł się symulator obrony przeciwawaryjnej okrętu. To program komputerowy, dzięki któremu można przećwiczyć, jak naprawić na przykład uszkodzoną część okrętu lub ugasić powstały na nim pożar. Także ten symulator jest wykorzystywany w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. Pracę zgłosili pełniący w centrum służbę: kmdr ppor. Krzysztof Rogowski, kmdr ppor. Wojciech Stępień oraz mł. chor. mar. Waldemar Tuchalski.
Trzecie miejsce komisja przyznała trenażerowi torpedy Szkwał. Urządzenie to służy do szkolenia młodszych nurków z rozpoznawania obiektów znajdujących się na dnie rzek, jezior czy mórz i wydobywania ich. Autorami projektu są kmdr ppor. Bartosz Rutkowski i ppor. mar. Patryk Kiedrowski z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego.
– W ubiegłym roku w Marynarce Wojennej zgłoszono 68 projektów. 60 z nich komisja uznała za racjonalizatorskie – mówi kmdr rez. Bogdan Kasprowicz z Sekretariatu ds. Działalności Racjonalizatorskiej Marynarki Wojennej. – 54 projekty zostały wdrożone i są stosowane, np. trenażer do wykonywania strzałów rakietami RBS-15 czy symulator obrony przeciwawaryjnej okrętu wykorzystywane są w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce – dodaje kmdr Kasprowicz.
Działalność racjonalizatorska przynosi wojsku wiele korzyści. Dzięki zastosowaniu symulatorów można przeszkolić więcej żołnierzy i dobrze przygotować ich do pracy na prawdziwym sprzęcie. Korzystanie z trenażerów obniża także koszty szkolenia. – Szacujemy, że dzięki wdrożonym w ubiegłym roku projektom uzyskaliśmy korzyści ekonomiczne w wysokości kilkuset tysięcy złotych – podsumowuje kmdr Bogdan Kasprowicz.
autor zdjęć: CSMW
komentarze