Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w środę wieczorem nowelizację ustawy o emeryturach mundurowych. Nowe zasady będą obowiązywały tylko tych żołnierzy, którzy wstąpią do służby z początkiem przyszłego roku.
Obecnie pełniący służbę odejdą na emerytury na dotychczasowych zasadach. Jak zapewnia kierownictwo resortu obrony, nie zmienią się również okołoemerytalne należności, w tym odprawy mieszkaniowe.
Ustawa o zmianach w zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz pozostałych służb mundurowych zachowuje zasadę, że żołnierze i funkcjonariusze będą nabywać prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu, który przewiduje możliwość przechodzenia na emeryturę wcześniej niż w powszechnym systemie emerytalnym. Uzasadniając tę formułę premier Donald Tusk powiedział: – Służba w Polsce w mundurze niesie za sobą kilka bardzo poważnych ciężarów, nieporównywalnych z żadnym innym zawodem.
Żołnierze i funkcjonariusze innych służb mundurowych nabędą uprawnienia po 55. roku życia i 25 latach służby. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Nadal emerytura będzie mogła być podwyższana o 0,5 proc. za każdy pełny miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych, jak obecnie dla żołnierzy pełniących służbę w Afganistanie. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. podstawy ich naliczenia.
autor zdjęć: www.prezydent.pl
komentarze