Naszym głównym celem jest uruchomienie produkcji amunicji artyleryjskiej w tym amunicji 155 mm – poinformował Grzegorz Niedzielski, prezes Grupy Niewiadów SA, największego w Polsce prywatnego producenta amunicji. Fabryka ma być gotowa za niespełna dwa lata. Docelowo z linii produkcyjnych ma zjeżdżać rocznie 180 tys. pocisków 155 mm do m.in. armatohaubic Krab i dział K9 Thunder.
Zakłady produkcyjne Grupy Niewiadów zlokalizowane są w gminie Ujazd w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego. Spółka należy do grona producentów zaopatrujących siły zbrojne. Dostarcza m.in. niekierowane pociski rakietowe, ładunki kumulacyjne, naboje termiczne czy ćwiczebne bomby lotnicze. Rozpoczęta właśnie rozbudowa zakładów produkcyjnych wynika z wniosków wyciągniętych z wojny w Ukrainie. Prowadzone tam działania pokazują, że amunicja artyleryjska jest kluczowym elementem wyposażenia sił zbrojnych. Jak podkreślają władze spółki, zapotrzebowanie polskiej armii na tego rodzaju pociski jest duże i wciąż rośnie, wraz z sukcesywnym wprowadzaniem armatohaubic Krab i dział K9 Thunder.
– Rozpoczęliśmy prace nad własną, polską dokumentacją techniczną amunicji 155 mm. W Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia Zielonka odbyła się konferencja poświęcona opracowaniu i wdrożeniu do produkcji nowej krajowej amunicji 155 mm – powiedział Grzegorz Niedzielski, prezes Grupy Niewiadów. Poinformował też, że w planach jest powołanie konsorcjum podmiotów polskich i zagranicznych, które będą produkowały amunicję przeznaczoną do strzelania z AHS Krab i K9 Thunder.
Produkcja pocisków ma zostać uruchomiona w ciągu 20 miesięcy. Docelowo Grupa Niewiadów chce produkować 180 tys. sztuk rocznie. Członkowie zarządu spółki szacują (m.in. na podstawie planowanego przez Polskę poziomu uzbrojenia), że armia potrzebuje około 3 mln sztuk amunicji kalibru 155 mm. To właśnie polskie siły zbrojne mają być głównym odbiorcą pocisków z Niewiadowa. Producent nie wyklucza jednak współpracy z podmiotami zagranicznymi.
Początkowo spółka będzie pozyskiwać z zewnątrz zapalniki i ładunki. W kolejnych etapach inwestycji ma zostać uruchomiona produkcja tych elementów. – W przedsięwzięciu tym planujemy uruchomić także wytapialnie trotylu i linię do produkcji opakowań – zapowiedział Grzegorz Niedzielski.
Fabryka powstanie na terenie już funkcjonujących zakładów i na bazie istniejącej infrastruktury. Obecnie na obszarze należącym do spółki Niewiadów znajdują się niszczejące magazyny i dawne budynki fabryczne. – Jesteśmy w trakcie rozbudowy i remontów bazy magazynowej a także Ośrodka Badawczo Rozwojowego – powiedział prezes zarządu. W tej chwili trwają przede wszystkim prace porządkowe i przygotowawcze. Równolegle zamówione zostały dwie z trzech planowanych docelowo linii do elaboracji, czyli napełniania korpusu pocisku materiałem wybuchowym. Ich produkcja i dostawa zbiegną się w czasie z zakończeniem modernizacji hali fabrycznej – za około 15 miesięcy.
autor zdjęć: Sgt. 1st Class Theresa Gualdarama
komentarze