moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sztandar dla cyberwojsk

Sztandar to symbol patriotyzmu, męstwa, honoru i oddania dla Rzeczypospolitej – zaznaczył wiceszef MON-u Stanisław Wziątek podczas uroczystości wręczenia sztandaru Dowództwu Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Ten nowy komponent sił zbrojnych odpowiedzialny jest w resorcie obrony za obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem i systemami teleinformatycznymi.

– Sztandar to wyraz jedności, symbol naszej jednostki w służbie dla ojczyzny i gotowości w obronie jej niepodległości – mówił przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie gen. dyw. Karol Molenda, dowódca komponentu wojsk obrony cyberprzestrzeni, podczas uroczystości wręczenia sztandaru Dowództwu Komponentu WOC, nadanego tym wojskom przez prezydenta Andrzeja Dudę. Generał podkreślił, że nadanie sztandaru to wyraz największego zaufania i docenienie faktu, że WOC broni polskiego cyberbezpieczeństwa 24 godziny na dobę. – Cyberżołnierze i pracownicy wojsk obrony cyberprzestrzeni swoją służbą i postawą w pełni udowodnili, że na to zaufanie i na ten sztandar zasługują – zaznaczył dowódca WOC-u. Dodał, że zdolność do obrony cyberprzestrzeni stanowi jeden z fundamentów bezpieczeństwa narodowego.

Ważną rolę cyberwojsk podkreślił też wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w liście skierowanym do uczestników uroczystości. „Odpowiedzialne zadania, jakie państwu powierzono: zbudowanie, wdrażanie i utrzymanie technologii kryptologicznych i zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego całego resortu okazują się kluczowe w dzisiejszej rzeczywistości permanentnego zagrożenia wojną hybrydową” – napisał szef MON-u. Dodał, że sztandar, który dziś otrzymują cyberżołnierze, to nie tylko znak rozpoznawczy, lecz także znak jedności, mocy i siły skupionych wokół niego żołnierzy. „To wielki przywilej i jeszcze większe zobowiązanie” – zaznaczył wicepremier. Z kolei Stanisław Wziątek, wiceminister obrony, podziękował żołnierzom WOC-u za ich wzorową i znakomitą służbę oraz za to, że nieustannie czuwają, broniąc polskiej cyberprzestrzeni. – Niech ten sztandar będzie dla was symbolem patriotyzmu, męstwa, honoru i oddania dla Rzeczypospolitej – mówił wiceszef MON-u.

REKLAMA

Z kolei gen. dyw. w st. spocz. Andrzej Reudowicz, przedstawiciel prezydenta Dudy, podkreślił, że sztandar wojskowy to symbol jedności. – O randze sztandaru świadczy to, że żołnierze na niego przysięgają – dodał generał. Stwierdził również, że choć wojska cybernetyczne powstały stosunkowo niedawno, to bez ich wsparcia żaden rodzaj sił zbrojnych nie jest w stanie prowadzić swoich działań. – Cyberżołnierze odgrywają ważną rolę w kształtowaniu odporności państwa – zaznaczył gen. Reudowicz.

Matką chrzestną sztandaru została Joanna Kaczmarczyk, potomkini ppłk. Maksymiliana Ciężkiego, współtwórcy zespołu matematyków i kryptologów, którzy złamali kod maszyny szyfrującej Enigma. Ojcem chrzestnym jest natomiast Janusz Różycki, syn Jerzego Różyckiego, który wraz z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamał ten kod. „Życzę, abyście zjednoczeni pod tym sztandarem i inspirowani dokonaniami mojego ojca i jego kolegów niezłomnie bronili Rzeczypospolitej” – napisał w liście do żołnierzy WOC-u Janusz Różycki, który z powodów zdrowotnych nie mógł być obecny przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Podczas uroczystości przedstawiciele prezydenta, MON-u, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódca WOC-u, matka chrzestna i przedstawiciele wszystkich korpusów wojsk obrony cyberprzestrzeni wbili gwoździe honorowe w drzewce sztandaru. Potem został on poświęcony przez kapelanów wojskowych i wręczony żołnierzom WOC-u. Uroczystość zakończyło złożenie wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Cyberżołnierze mieli dziś jeszcze jedną okazję do świętowania, ponieważ po raz pierwszy oficjalnie wystąpili w mundurach nowego wzoru. Dotychczas ich ubiorem polowym były mundury wykorzystywane w poszczególnych rodzajach wojsk. Zgodnie z rozporządzeniem ministra obrony teraz będą służyć w mundurach w kolorze piaskowym w kamuflażu ochronnym, ciemnoniebieskich beretach i ciemnoniebieskich chustach pod szyją. W pierwszym etapie nowe mundury otrzymają żołnierze DKWOC. Następnie będą one sukcesywnie wprowadzane w pozostałych cyberjednostkach.

Wojska obrony cyberprzestrzeni to nowy, specjalistyczny komponent sił zbrojnych, odpowiedzialny w resorcie obrony za obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem oraz budową i eksploatacją systemów teleinformatycznych. Kluczowymi zadaniami WOC-u są: zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego MON-u, prowadzenie badań, projektowanie, budowa, wdrażanie, użytkowanie oraz ochrona narodowych technologii kryptologicznych. Eksperci WOC-u opracowują nowoczesne metody wykrywania incydentów w cyberprzestrzeni, projektują rozwiązania do ochrony i zabezpieczenia informacji, rozwijają też własne metody i urządzenia kryptograficzne. Ich zadaniem jest również zapewnienie prawidłowego funkcjonowania Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego MON, który monitoruje sieci resortu obrony w trybie 24/7 oraz realizuje zadania w zakresie ochrony i obrony polskiej cyberprzestrzeni.

W wojskach obrony cyberprzestrzeni służy i pracuje ponad 6,5 tys. żołnierzy i pracowników. W skład tego komponentu wchodzi 13 jednostek. Ponadto w strukturze WOC-u znajdują się: Wojskowe Biuro Zarządzania Częstotliwościami, Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia, Jednostka Wsparcia Działań, Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni i sześć Regionalnych Centrów Informatyki.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Karol Molenda platforma X

dodaj komentarz

komentarze

~wojtek
1718383080
A w jaki sposob ten piaskowy kamlufaz ochronny bedzie ich chronil w terenie zurbaniowanym, w ktorym 6.5 tysiaca z nich na codzien pracuje? A jesli zaistnieje potrzeba oddelegowania ich do jednostek liniowych, to bedziemy im szukac nowych mundurow? Wyjatkowo kiepski pomysl dowodcy na odroznienie sie od reszty wojska.
85-FD-57-96

Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
 
Z parlamentu do wojska
Terytorialsi w gotowości do pomocy
„Armia mistrzów” – sporty walki
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Formoza. Za kulisami
Posłowie o efektach szczytu NATO
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Jaki będzie czołg przyszłości?
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
RBN przed szczytem NATO
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Roczny dyżur spadochroniarzy
Wracajcie z medalami!
Lato pod wodą
Prezydent Zełenski w Warszawie
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Feniks – następca Mangusty?
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
The Suwałki Gap in the Game
„Operacja borelioza”
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Szpital u „Troski”
Na ratunek… komandos
Spadochroniarze na warcie w UE
Partyzanci z republiki
Oczy na Kijów
Nie wierzę panu, mister Karski!
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Olimp gotowy na igrzyska!
Za zdrowie utracone na służbie
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Pancerniacy trenują cywilów
Polsko-litewskie konsultacje
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Jak usprawnić działania służb na granicy
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Włoski Centauro na paryskim salonie
International Test

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO