moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dodatkowe siły do ochrony granicy

Tu nie ma przestrzeni na negocjacje, polska granica musi być chroniona – mówił premier Donald Tusk podczas wizyty w Dubiczach Cerkiewnych na Podlasiu. Szefowi rządu towarzyszyli ministrowie: obrony Władysław Kosiniak-Kamysz oraz spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, którzy zapowiedzieli wsparcie granicy przez kolejnych żołnierzy i policjantów, a także przywrócenie strefy buforowej.

Przedstawiciele rządu przyjechali do Dubicz Cerkiewnych po ataku na polskiego żołnierza, który w czasie patrolu granicy został wczoraj zraniony przez mężczyznę z białoruskiej strony. – To jest już nie ochrona, a obrona granicy, bo mamy do czynienia z aktami bardzo agresywnych działań. Na szczęście nie zdarzają się aż tak tragiczne przypadki jak ten z użyciem noża i z próbą zabicia żołnierza, ale właściwie każdego dnia i każdej nocy ktoś z was, funkcjonariuszka, żołnierz, policjant jest narażony na bezpośredni atak fizyczny – mówił premier Donald Tusk, dziękując wszystkim pełniącym służbę na polsko-białoruskiej granicy. Szef rządu podczas wizyty w placówce Straży Granicznej podkreślił, że funkcjonariusze i żołnierze nie mają tu do czynienia z azylantami, lecz z coraz bardziej zaawansowanymi metodami wojny hybrydowej, której celem jest destabilizacja państwa. – Tutaj nie ma żadnej przestrzeni na negocjacje. Polska granica musi być chroniona – mówił Donald Tusk. Jednocześnie podkreślił, że polscy żołnierze i funkcjonariusze, którzy stają się obiektami agresji, muszą podczas swojej misji mieć poczucie wsparcia ze strony państwa i społeczeństwa.

Szef rządu zapowiedział uruchomienie wszelkich środków prawnych i logistycznych, by podnieść bezpieczeństwo służących na granicy. To jednak nie wszystko. Rząd po rekomendacjach m.in. wojska zamierza przywrócić strefę buforową w pasie około 200 m. – Jest to konieczne z punktu widzenia skutecznego działania służb państwa przy granicy. Decyzja w tej sprawie ma być podjęta w przyszłym tygodniu – dodał premier.

REKLAMA


Film: MON

Kolejnym krokiem ma być skierowanie na ścianę wschodnią większej liczby policjantów, szczególnie na odcinki, gdzie ataki są najbardziej nasilone. – Zwiększamy siły policyjne na granicy oraz zwiększamy integrację policji, straży granicznej i wojska. Tu potrzeba działań, które są charakterystyczne dla formacji policyjnych, prewencyjnych, odpowiednio wyposażonych i odpowiednio przeszkolonych – mówił Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Wzmocnione zostaną też pododdziały wojskowe. – Kolejne plutony zostały skierowane z jednostek najbardziej doświadczonych, to żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej i z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Już są tutaj na miejscu. Uruchomiony został dodatkowy sprzęt. Możecie liczyć na wszystko, co jest dostępne w zasobach polskiej armii – deklarował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że wczorajszy „bandycki atak na polskiego żołnierza, świadczy o zorganizowanej akcji przeciwko bezpieczeństwu państwa polskiego”.

O agresji tłumu ze strony białoruskiej mówił także Donald Tusk. Gdy funkcjonariuszka Straży Granicznej udzielała pierwszej pomocy żołnierzowi, trzeba było ich osłaniać, ponieważ agresywni mężczyźni z białoruskiej strony przez cały czas obrzucali ich kamieniami.

Stan rannego żołnierza jest ciężki – poinformował dziś wiceminister obrony Cezary Tomczyk.

Kryzys migracyjny w północno-wschodniej Polsce trwa od lata 2021 roku. Wówczas to białoruskie służby zaczęły zwozić na granicę migrantów z Azji i Afryki, aby próbowali nielegalnie przedostać się na polską stronę. Ataki na żołnierzy i funkcjonariuszy nasilają się w ostatnim czasie. Kilka godzin przed napaścią na żołnierza ucierpieli także pogranicznicy. „Jednego z nich uderzono stłuczoną butelką, kolejny został ranny po ataku niebezpiecznym narzędziem, do którego był przytwierdzony nóż” – podaje w komunikacie Straż Graniczna.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: st. kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Inwestycja potrzebna jak tlen
 
Sztandar dla cyberwojsk
Pamiętamy o bohaterach D-Day
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Equipment Tailored to the Needs
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kremlowska wirtualna korekta
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Plan na szczyt
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Przesmyk w grze
Latający radar
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Dzień, który zmienił bieg wojny
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wkrótce certyfikacja WOT-u
AW149 wkrótce „made in Poland”
Trzy miecze pokoju
Podróż w ciemność
Więcej niż szkolenie TCCC
Pokazali swoją siłę
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Osiodłać krowę”
„Czarownice” nad Londynem
Policjanci szkolą wojsko
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
„Baltops” – moc na Bałtyku
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Gortat Team vs drużyna NATO
AWACS-y dostarczone
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ratownicy na medal
Zaprojektuj mural o powstaniu
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Jak rozbito więzienie w Końskich
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Terroryści na lotnisku
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO