moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto Oddziału Specjalnego ŻW

Dbają o bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie, współpracują też z sojusznikami podczas misji zagranicznych. Dziś świętowali żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. – Jestem z was bardzo dumny, państwo polskie jest z was dumne – zwrócił się do wojskowych wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.Podczas uroczystości, która odbyła się z okazji święta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że obecnie „bezpieczeństwo staje się priorytetem państwa, narodu, społeczeństwa”. Zaznaczył, że w obliczu toczącej się za wschodnią granicą Polski wojny, a także zamachu na premiera Słowacji „historia pisze się bardzo wyraźnie i bardzo głośno”, a słowa takie jak Wojsko Polskie, Sojusz Północnoatlantycki, siła społeczeństwa, odwaga czy odporność „nabierają innego brzmienia i stają na pierwszym miejscu”. – Przerabialiśmy to już w naszej historii. Mieliśmy już takie doświadczenia, że nic innego niż wolność, niepodległość, bezpieczeństwo nie było ważniejsze – powiedział szef MON-u. Zaznaczył, iż chodzi o czas, kiedy nasi przodkowie walczyli o te wartości, a dziś Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie dziedziczy właśnie te tradycje. – Niesiecie dumne tradycje Kedywu Armii Krajowej, tradycje odwagi największej miary, walki za wszelką cenę, oddania ojczyźnie i patriotyzmu – podkreślił.

Wicepremier zaznaczył, iż służba w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej jest bardzo wymagająca, a aby zasilić jej szeregi trzeba spełnić bardzo wysokie wymagania. – Trzeba być po prostu najlepszym z najlepszych – podkreślił. Przypomniał także, że żołnierze z OSŻW odpowiadają m.in. za bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie czy zagranicznych delegacji. – Chronicie nie tylko osobę sprawującą dany urząd, ale wartości, które się kryją za jego sprawowaniem: niepodległości, suwerenności, bezpieczeństwa i demokracji – powiedział. Skierował też specjalne podziękowania zespołowi żołnierzy, który współpracuje z nim na co dzień. – Często spędzam z wami najwięcej czasu, często widzimy się częściej niż z najbliższymi, więc tworzy się też niezwykła relacja, której towarzyszy ogromne zaufanie i wdzięczność za zwykłą, codzienną życzliwość. Dziękuję wam – zwrócił się do żołnierzy.

Film: Dominika Celińska, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Szef MON-u przypomniał, że motto formacji brzmi „Jedność jest naszą siłą”. – To nie jest zawołanie, które powinno towarzyszyć tylko OSZW, ale nam wszystkim. Bo jedność jest naszą siłą, a wolność potrzebuje jedności – mówił Kosiniak-Kamysz. – Dzięki wam Polska jest wielka, Polska jest bezpieczna, dzięki wam przyszłość Polski jest wielka i wspaniała – zwrócił się do żołnierzy.

Płk Sławomir Tęcza, komendant Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie przypomniał, że jednostka powstała w 2004 roku, kiedy Polska już od pięciu lat była członkiem NATO i przystąpiła do Unii Europejskiej. – Te 20 lat to dla naszej jednostki okres ciężkiej, intensywnej pracy. To dwie dekady zdobywania doświadczeń, które cały czas wykorzystujemy w działalności służbowej – zaznaczył. Jak mówił, przez ten czas OSŻW był wyposażany w nowoczesny sprzęt, a zasilający jej szeregi żołnierze intensywnie się szkolili. Wielu z nich służyło także poza granicami kraju, m.in. w Afganistanie, Iraku, Syrii, Libanie czy Bośni i Hercegowinie. Komendant podziękował również żołnierzom, którzy służą w jednostce oraz tym, którzy przyczynili się do powstania warszawskiego OSZW, gen. dyw. w st. spocz. Bogusławowi Packowi, komendantowi Żandarmerii Wojskowej w latach 2003-2006 oraz pierwszym komendantom jednostki – płk. Włodzimierzowi Baranowskiemu i płk. Grzegorzowi Hajkowiczowi. – Cała jednostka jest wam wdzięczna, że podjęliście to wyzwanie. Tworzyliście oddział, który w obecnych czasach udowadnia celowość waszych decyzji – powiedział płk Tęcza.Podczas uroczystości wicepremier wręczył medale i odznaczenia wyróżniającym się podczas służby żołnierzom. Natomiast psy, które na co dzień służą razem z żandarmami otrzymały stopnie wojskowe. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

REKLAMA

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek, MON

dodaj komentarz

komentarze


Czego potrzebują żołnierze na granicy?
 
Policjanci szkolą wojsko
Pokazali swoją siłę
Sztandar dla cyberwojsk
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Plan na szczyt
Zaprojektuj mural o powstaniu
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Trzy miecze pokoju
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Terroryści na lotnisku
„Osiodłać krowę”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Gortat Team vs drużyna NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Więcej niż szkolenie TCCC
„Pierwsza Drużyna” na start
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Ameryka daje wsparcie
Kremlowska wirtualna korekta
„Baltops” – moc na Bałtyku
Jak rozbito więzienie w Końskich
AW149 wkrótce „made in Poland”
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Przesmyk w grze
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
AWACS-y dostarczone
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Dzień, który zmienił bieg wojny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Equipment Tailored to the Needs
Latający radar
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Podróż w ciemność
„Czarownice” nad Londynem
Inwestycja potrzebna jak tlen
Ratownicy na medal
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO