moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na straży nieba

W sierpniu pierwszy „polski” myśliwiec F-35 wzbije się w powietrze. Co prawda na amerykańskim niebie, ale za jego sterami zasiądzie Polak. Informację przekazał wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, który w środę przebywał w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego. – Tak jak F-16 zmienił oblicze polskich sił powietrznych, tak F-35 zmieni oblicze polskich sił zbrojnych – powiedział.Zorganizowane przez Dowództwo Sił Powietrznych US Army Europe ćwiczenie „Astral Knight’24” rozpoczęło się 6 maja. Od tego czasu na terenie Polski i państw bałtyckich pod amerykańskim dowództwem współdziała pięć tysięcy żołnierzy nie tylko ze Stanów Zjednoczonych i Polski, ale również Litwy oraz Wielkiej Brytanii. W środę spotkał się z nimi wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Bezpieczeństwo, wspólnota narodowa, współdziałanie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego to sprawa kluczowa – powiedział szef MON-u w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Zaznaczył, że obecnie „sojusz polsko-amerykański jest najsilniejszy w swojej historii”. – Nie ma NATO bez Stanów Zjednoczonych i nie ma potęgi Stanów Zjednoczonych, jako mocarstwa światowego, bez NATO – zaznaczył.

Szef MON-u poinformował, że na potrzeby ćwiczenia do działania zaangażowano w sumie 50 statków powietrznych, w tym F-15, F-16, a także F-35, które już wkrótce zasilą także Wojsko Polskie. – Tak jak F-16 zmieniły oblicze polskich sił powietrznych, tak F-35 zmieni oblicze polskich sił zbrojnych – zaznaczył. Poinformował, że w sierpniu pierwszy „polski” F-35 wzbije się w powietrze. Nie stanie się to jednak w Polsce, a w Stanach Zjednoczonych, bo to tam, po odebraniu przez Wojsko Polskie pierwszych F-35, kontynuowany będzie proces szkolenia pilotów.

Film: Dominika Celińska, Magda Miernicka / ZbrojnaTV

Wicepremier Kosiniak-Kamysz zwrócił także uwagę na inny ważny aspekt ćwiczenia, jakim jest integracja systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Jak mówił, ta dziedzina stanowi dziś wyzwanie dla Europy, dlatego poszczególne państwa powinny wymieniać się doświadczeniami i zdolnościami w tym zakresie. Przypomniał także, że Polska kupiła w Stanach Zjednoczonych system IBCS, który pozwala dowodzić obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową, stając się tym samym jego drugim po USA użytkownikiem.

Gen. dyw. pil. Ireneusz Starzyński, dowódca Centrum Operacji Powietrznych - Dowództwa Komponentu Powietrznego w rozmowie z dziennikarzami powiedział, iż Polska skierowała do udziału w ćwiczeniu duże siły. – Ćwiczą bazy taktyczne, Centrum Operacji Powietrznych, ośrodki dowodzenia i naprowadzania, a w powietrze wzbijają się w zasadzie wszystkie rodzaje naszych statków powietrznych, zaczynając od MiG-a 29, przez śmigłowce, na najnowszych FA-50 kończąc – powiedział. Ten ostatni samolot jest w służbie od 2023 roku. – Te samoloty poradziły sobie doskonale. Piloci są już na takim poziomie wyszkolenia, że mogą realizować wszystkie zadania – zaznaczył generał.Tymczasem gen. dyw. Dana Nelson z Dowództwa Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce, wyjaśniła, że celem ćwiczenia „Astral Knight 24” jest przede wszystkim integracja systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej oraz zbudowanie architektury dowodzenia i kontroli. – Nauczyliśmy się wielu rzeczy i wciąż uczymy się wszystkiego czego trzeba, aby znaleźć się w tym miejscu, w którym chcemy być, abyśmy byli interoperacyjni, współpracując z naszymi sojusznikami i partnerami – powiedziała. Zapytana o największe wyzwania, z jakimi żołnierze mierzą się podczas ćwiczenia odpowiedziała, że jest to integracja systemów łączności.

33 Bazę odwiedził dzisiaj także Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który zapewniał o sile sojuszu obu państw. – Razem z naszymi sojusznikami i przyjaciółmi w Polsce udowadniamy, że NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek, że NATO jest większe, silniejsze i zjednoczone jak nigdy wcześniej. Jesteśmy gotowi i zdolni do tego, by bronić każdego skrawka terytorium NATO, w tym Polski – powiedział w Powidzu.

REKLAMA

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~wojtek
1715875800
Saab-y też miały zmienić a chociaż dwa miesiące jeden z nich jest w Polsce z nie lata.
6F-12-1B-FB

Inwestycja potrzebna jak tlen
 
Pokazali swoją siłę
Kremlowska wirtualna korekta
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
NATO on Northern Track
Equipment Tailored to the Needs
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Ameryka daje wsparcie
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Dzień, który zmienił bieg wojny
Trzy miecze pokoju
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Policjanci szkolą wojsko
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Zaprojektuj mural o powstaniu
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Przesmyk w grze
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Ratownicy na medal
Wyrwali się z niemieckiego kotła
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Sztandar dla cyberwojsk
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Terroryści na lotnisku
Podróż w ciemność
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
„Pierwsza Drużyna” na start
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Plan na szczyt
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Latający radar
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
AWACS-y dostarczone
AW149 wkrótce „made in Poland”
„Osiodłać krowę”
Jak rozbito więzienie w Końskich
„Baltops” – moc na Bałtyku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Więcej niż szkolenie TCCC
Gortat Team vs drużyna NATO
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
„Czarownice” nad Londynem
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO