moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach

Przegląd procedur bezpieczeństwa, wdrożenie nowego systemu oceny ryzyka i zapowiedź nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny to działania Ministerstwa Obrony Narodowej podjęte po tragicznych wypadkach na poligonach. W czwartek Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w MON-ie, odpowiadał w Sejmie na pytania posłów opozycji.

Na posiedzeniu Sejmu posłowie Prawa i Sprawiedliwości skierowali do Ministerstwa Obrony Narodowej pytania w sprawach bieżących. Parlamentarzystów interesowała m.in. kwestia działań resortu obrony podjętych w reakcji na ostatnie tragiczne wypadki na poligonach. W ciągu kilku tygodni doszło w wojsku do sześciu zdarzeń, w wyniku których zginęło lub zmarło siedmiu polskich żołnierzy i jeden wojskowy z Hiszpanii. W imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej odpowiedzi udzielił posłom Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w MON-ie.

– Nie ma rzeczy cenniejszej dla Polski niż życie i zdrowie polskich żołnierzy – zapewnił wiceminister. Dlatego, jak zaznaczył, każdy z tych wypadków jest osobno badany przez prokuraturę i Żandarmerię Wojskową. – Sztab Generalny Wojska Polskiego dokonał przeglądu obowiązujących zasad bezpieczeństwa i programów szkolenia oraz podjął działania w celu opracowania metodyki oceny ryzyka w szkoleniu – mówił Cezary Tomczyk. Tymczasowe procedury mają zostać wdrożone do końca maja i od 1 czerwca wojsko wróci do normalnego trybu ćwiczeń poligonowych (ćwiczenia z użyciem materiałów wybuchowych były czasowo zawieszone). Docelowe rozwiązania prawne zostaną natomiast wdrożone 1 października tego roku. Tomczyk poinformował także, że podjęta została decyzja o powołaniu w strukturach SGWP Zarządu Szkolenia P7, który kompleksowo zajmie się procesem szkolenia w Siłach Zbrojnych RP. Obecnie ta kwestia w Sztabie Generalnym podlega pod Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7.

REKLAMA

Wiceminister wymienił też czynniki, które mogły wpłynąć na wzrost ryzyka w trakcie szkolenia poligonowego i wskazał na art. 61 ustawy o obronie ojczyzny. Stanowi on, że osoba, która na kwalifikacji wojskowej otrzyma kategorię A, nie musi przechodzić dodatkowych badań psychologicznych i lekarskich, jeżeli w ciągu trzech lat wstąpi do wojska w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. – Nie może być tak, że nie ma badań psychologicznych żołnierzy, którzy mają ciągły dostęp do broni – stwierdził wiceminister. Zapowiedział, że resort obrony w trybie pilnym skieruje do Sejmu nowelizację ustawy o obronie ojczyzny, by wyeliminować tę lukę prawną.

Na wzrost ryzyka wystąpienia wypadków mogła mieć wpływ także intensywność ćwiczeń. – Średniodobowo od stycznia do kwietnia tego roku szkoliło się nawet do 40 proc. więcej żołnierzy niż w latach 2020–2023 – podał Tomczyk. Jak poinformował wiceminister, obecnie w szkolenie na poligonach i przykoszarowych placach ćwiczeń zaangażowanych jest każdego dnia ok. 60 tys. żołnierzy.

Inną kwestią interesującą posłów opozycji był proces tworzenia wojsk obrony terytorialnej. – Kiedy powstaną 15 i 17 Brygada OT, które miały być sformowane do 1 stycznia 2024 roku? – pytał poseł Marcin Ociepa (PiS). Jak poinformował Cezary Tomczyk, procedura formowania obu wspomnianych jednostek zostanie zakończona w maju tego roku. Odnosząc się do zarzutu o opóźnieniu tego procesu, podał, że 1 lutego 2021 roku ówczesny minister obrony Mariusz Błaszczak nie zaakceptował projektu decyzji w sprawie zmian organizacyjnych w WOT. Uniemożliwiło to formalne uruchomienie procesu formowania tych dwóch brygad. – 22 stycznia 2024 roku minister Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował WOT o uzgodnieniu wniosków organizacyjno-etatowych dotyczących formowania 15 i 17 Brygady OT. Procedura formowania została oficjalnie uruchomiona i w maju zostanie zakończona – dodał wiceminister.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: sierż. Aleksander Perz

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Zaprojektuj mural o powstaniu
Policjanci szkolą wojsko
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Ratownicy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przesmyk w grze
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Baltops” – moc na Bałtyku
Dzień, który zmienił bieg wojny
„Osiodłać krowę”
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Więcej niż szkolenie TCCC
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Trzy miecze pokoju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
AW149 wkrótce „made in Poland”
Podróż w ciemność
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Terroryści na lotnisku
Gortat Team vs drużyna NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
NATO on Northern Track
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Sztandar dla cyberwojsk
Inwestycja potrzebna jak tlen
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Ameryka daje wsparcie
„Czarownice” nad Londynem
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak rozbito więzienie w Końskich
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Equipment Tailored to the Needs
AWACS-y dostarczone
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Plan na szczyt
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Kremlowska wirtualna korekta
Docenić „misjonarzy”
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Pokazali swoją siłę
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Latający radar
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO