moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Taktyczno-bojowa opieka nad poszkodowanym

Zagrożenie życia, ostrzał, presja czasu, instynktowne działanie – tak wygląda specyfika służby ratownika medycznego na polu walki. 23 kwietnia w Ciechanowie odbyło się spotkanie poświęcone tematyce opieki nad poszkodowanym w warunkach bojowych. Wzięły w nim udział kobiety pełniące służbę w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, armii USA z Batalionowej Grupy Bojowej eFP Poland, studentki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych oraz uczennice klas mundurowych.

Sytuacja za naszą wschodnią granicą pokazuje jak ważną i kluczową rolę odgrywają ratownicy medyczni na współczesnym polu walki. Każdy żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej jest uczony i przygotowywany do tego, żeby w razie potrzeby potrafił udzielić sobie samopomocy, jednak główny ciężar ratowania rannych i poszkodowanych spoczywa na ratownikach medycznych. W podstawowym ugrupowaniu bojowym WOT (tzw. wspaniałej dwunastce) jest ich dwóch: ratownik i starszy ratownik.

Aby przybliżyć tematykę ratownictwa pola walki oraz specyfikę taktyczno-bojowej opieki nad poszkodowanym 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej przy współpracy z Państwową Akademią Nauk Stosowanych (PANS) w Ciechanowie zorganizowała przedsięwzięcie w ramach projektu „Women of NATO”. Wśród zaproszonych gości znalazły się kobiety pełniące służbę wojskową w amerykańskiej armii, obecnie stacjonujące w ramach Batalionowej Grupy Bojowej eFP Poland w Bemowie Piskim, studentki pielęgniarstwa i pedagogiki PANS oraz uczennice klas mundurowych I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Ciechanowie.

REKLAMA

Spotkanie otworzyła część teoretyczna na której omówiono stosowaną w większości armii NATO procedurę Tactical Combat Casualty Care (TC3), która w sposób znaczący wpłynęła na przeżywalność żołnierzy w najbardziej zagrożonym środowisku. Powstała w wyniku wielu doświadczeń zarówno lekarzy, ratowników wojskowych oraz specjalistów z dziedziny ratownictwa taktycznego.

Następnie żołnierze 5 MBOT zrealizowali część praktyczną zgodnie ze scenariuszem: padły strzały, nastąpił atak na żołnierzy działających w patrolu, jeden z nich został ranny. Natychmiast podjął działanie zakładając stazę taktyczną, aby zatamować krwotok. Koledzy pod obstrzałem ewakuują go w bezpieczne miejsce, gdzie otrzymuje pomoc od wykwalifikowanego ratownika medycznego. Żołnierze z sekcji nadają meldunek MEDEVAC (ang. medical evacuation), aby ewakuować rannego kolegę ze strefy walki. Po ocenie stanu poszkodowanego, zabezpieczeniu ran oraz zatamowaniu krwotoków poszkodowany został przetransportowany do placówki medycznej.

Wiedzę uczestników spotkania uzupełniła kadra nauczycielska PANS – na terenie szkoły zaprezentowali, jak udzielić pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia napadu padaczkowego (który może być wynikiem stresującej sytuacji) oraz w przypadku złamania otwartego kończyny dolnej. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość przećwiczyć wybrane elementy procedur medycznych w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych.

***
„Women of NATO” – projekt 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zainaugurowany międzynarodową konferencją w roku 2023. Jego głównym założeniem było stworzenie dodatkowej przestrzeni do wymiany doświadczeń między kobietami-żołnierzami służącymi w 5MBOT, a stacjonującymi w Bemowie Piskim w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO - reprezentantkami armii: USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji oraz Rumunii. Wspólne przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu pozwalają na doskonalenie interoperacyjności, poznawanie różnych aspektów służby wojskowej kobiet w innych armiach świata, a także zwiększanie świadomości społeczeństwa w tym zakresie.

Tekst: kpr. Elżbieta Obrębska/ rzecznik prasowy 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Czego można się nauczyć od żołnierzy?
 
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pływacy i maratończycy na medal
Polska wiktoria na Monte Cassino
I zdobyliśmy!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Orzeł dla bohaterów
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
Wioślarze i triatlonistka na podium
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Pytania o europejską tarczę
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pierwsi na oceanie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Broń Hitlera w rękach AK
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Śladami ojca
Po przeprawie ruszyli do walki
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Zmiany w dodatkach stażowych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Abramsy w pętli
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO