moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef BBN o programie Nuclear Sharing

To temat, który w horyzoncie dekady będzie miał kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa europejskiego – powiedział „Kropce nad i” TVN Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera o programie Nuclear Sharing.

Minister Siewiera pytany był o wypowiedź Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który w niedawnej rozmowie z dziennikiem „Fakt” podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych przekazał, że „od pewnego czasu trwają rozmowy polsko–amerykańskie” na temat Nuclear Sharing.

Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji. Odstraszanie nuklearne, w tym także samoloty zdolne przenosić broń jądrową, to kluczowa zdolność NATO.

REKLAMA

– Prezydent przedstawił stanowisko państwa polskiego, które obowiązywało w ostatnich latach. To stanowisko dotyczy gotowości państwa, jeżeli sojusznicy uznają, że tego typu krok jest właściwy. Przystąpienie do programu Nuclear Sharing realizuje politykę odstraszania NATO – przekazał Minister.

Jak przypomniał Jacek Siewiera temat sięga roku 2020, gdy politycy SPD w Niemczech zaczęli podnosić postulat rezygnacji z broni jądrowej rozmieszczonej na terenie Niemiec. Ówczesna Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher – przedstawicielka amerykańskiej administracji – zareagowała wówczas wpisem w mediach społecznościowych: „Jeśli Niemcy chcą zmniejszyć potencjał nuklearny i osłabić NATO, to być może Polska – która rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, rozumie ryzyka i leży na wschodniej flance NATO – mogłaby przyjąć ten potencjał i u siebie”.

– To był rok 2020, a teraz mamy rok 2024 i sytuację znacznie poważniejszą – ocenił Szef BBN. – Przez wiele lat ta kwestia była podnoszona w rozmowach z sojusznikami za Atlantykiem, a teraz temat odstraszania jądrowego i programu Nuclear Sharing jest na nowo redefiniowany w trakcie pogłębionej dyskusji w gronie sojuszników w zakresie polityki odstraszania NATO.

Szef BBN przekazał, że program Nuclear Sharing to bardzo szeroki wachlarz działań i zdolności Sojuszu, „zarówno w obszarze sygnałowania, jak i wykorzystania i magazynowania broni”. Przypomniał, że już w 2023 r. w ramach NATO-wskich ćwiczeń Steadfast Noon przeprowadzono szeroko zakrojone, nierealizowane wcześniej, ćwiczenia odstraszania jądrowego. Po raz pierwszy w historii bombowce strategiczne Stanów Zjednoczonych B52 wykonały loty nad terytorium Rzeczypospolitej nad Przesmykiem Suwalskim. – Bezpośrednio to nie miało nic wspólnego z rozmieszczeniem broni jądrowej, ale stanowiło bardzo silny sygnał w zakresie odstraszania. I to m.in są elementy programu odstraszania jądrowego. Program Nuclear Sharing to coś więcej niż tylko rozmieszczenie broni jądrowej i magazynowanie tej broni – przypomniał Jacek Siewiera.

– Ta debata jest jeszcze przed państwami członkowskimi Sojuszu i bardzo dobrze, że Zwierzchnik Sił Zbrojnych Polski – największego państwa na flance wschodniej ten temat podnosi, bo jest to temat, który w horyzoncie dekady będzie miał kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa europejskiego – dodał. Jak zauważył, obecne rozmieszczenie broni jądrowej w Europie odzwierciedla linie styczności między nieistniejącym już Układem Warszawskim a krajami należącymi do NATO z początków l. 50. – Tymczasem zmiany, z którymi mamy do czynienia, zwłaszcza po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie, są tak dalece posunięte, że adaptacja Sojuszu jest konieczna – ocenił, podkreślając, że nie ma wątpliwości, że bezpieczeństwo krajów, w których broń jądrowa jest dziś rozmieszczona, jest znacząco wyższe.

red. PZ

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Pierwsi na oceanie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Więcej hełmów dla żołnierzy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Broń Hitlera w rękach AK
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
They Will Check The Training Results in Combat
I zdobyliśmy!
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Bohater odtrącony
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Gry wojenne w szkoleniu
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Krwawa noc pośród puszczy
Pytania o europejską tarczę
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Po przeprawie ruszyli do walki
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Układ nerwowy Mieczników
W obronie wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO