moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Sekcja Zabezpieczenia Medycznego XV zmiany PKW Irak pełni cotygodniowe dyżury na terenie bazy Al Asad. W ramach „Białych niedziel” polscy medycy pomagają irackim wojskowym. – Zgłaszają się do nas żołnierze zarówno z powodu przeziębienia, jak i zapalenia płuc czy cukrzycy. Cieszymy się, że możemy wesprzeć tych, którzy mają utrudniony dostęp do opieki medycznej – mówią Polacy.

Organizowanie „Białych niedziel” ma już długą tradycję. Od wielu lat w ramach tego typu akcji polscy żołnierze służący na misjach udzielają pomocy potrzebującym. Szczególnym zainteresowaniem „Białe niedziele” cieszyły się w Afganistanie. W czasie operacji ISAF medycy z PKW pomogli tysiącom cywilów.

Do idei „Białych niedziel” wrócili żołnierze pełniący służbę w Iraku. – Początkowo akcja była organizowana sporadycznie. Obecnie przedsięwzięcia te odbywają się cyklicznie. Raz w tygodniu medycy z PKW jadą do irackiej bazy wojskowej Al Asad, by tam w czasie całodziennego dyżuru udzielać pomocy potrzebującym. I choć nadal umownie mówimy o „Białych niedzielach”, to w naszym wypadku są to czwartki – mówi kpt. Przemysław Kolman, rzecznik prasowy PKW Irak.

REKLAMA

Akcję organizuje Sekcja Zabezpieczenia Medycznego XV zmiany PKW. Trzon zespołu stanowią lekarz, pielęgniarka i ratownicy medyczni. W czasie wyjazdów towarzyszą im także tłumacze oraz pluton ochrony. – Kontynuujemy pracę, którą zaczęła XII zmiana PKW. Zdobyliśmy zaufanie i przychylność szefa tutejszej placówki medycznej i dzięki temu „Białe niedziele” organizujemy raz w tygodniu. Pełnimy dyżury na terenie irackiej bazy – wyjaśnia pielęgniarka ppor. Martyna Maksymiuk. – Każdy żołnierz stacjonujący w tym miejscu może się do nas zgłosić. Cieszymy się, że możemy nieść pomoc, zwłaszcza że miejscowi mają ograniczony dostęp do opieki medycznej – dodaje oficer. Okazuje się, że w przychodni zlokalizowanej na terenie bazy Al Asad nie pracuje żaden medyk. – Nie ma lekarzy czy pielęgniarek. Szefem placówki jest farmaceuta, a wspierają go żołnierze po podstawowym kursie medycznym. Oznacza to, że potrafią wykonać tylko podstawowe czynności medyczne, zakładają wkłucia dożylne, podają leki domięśniowo i udzielają pierwszej pomocy – przyznaje ppor. Maksymiuk.

Podczas dyżurów polscy medycy udzielają konsultacji, badają chorych, podają leki, oczyszczają rany i zakładają opatrunki. – Zgłaszają się do nas żołnierze z różnymi problemami. Od schorzeń dość prozaicznych, jak przeziębienie czy zakażenie rany, aż po przypadki bardziej skomplikowane jak cukrzyca czy zapalenie płuc. Ze względu na to, że nie mamy dostępu do diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej, nie zawsze możemy pomóc. Zachęcamy wtedy pacjentów, by udali się do większego miasta i skorzystali z porady lekarza specjalisty – mówi pielęgniarka z PKW. Przyznaje, że bardzo często iraccy żołnierze zwracają się w sprawie swoich bliskich. – Proszą na przykład o analizę wyników członków swoich rodzin, pytają jak stosować leki w różnych dolegliwościach. To dowód, że darzą nas większym zaufaniem niż lekarzy ze swojego miasta – oceniają medycy z PKW.

– Udzielamy bezinteresownej pomocy potrzebującym i bardzo nas cieszy, że Irakijczycy to doceniają – przyznaje ppor. Maksymiuk. Wspomina o sytuacji sprzed kilku tygodni, gdy podczas powrotu Polaków do bazy doszło do wypadku wojskowego pojazdu. – Wykonaliśmy wszystkie niezbędne procedury, ewakuowaliśmy żołnierzy i oczekiwaliśmy na przyjazd podnośnika z bazy. Chwilę później zatrzymał się obok nas iracki samochód. Wysiadł z niego jeden z wyższych rangą oficerów z bazy irackiej i zaoferował pomoc. Okazało się, że był jednym z naszych pacjentów podczas „Białej niedzieli”. Dobro wraca – mówi ppor. Maksymiuk.

PKW w Iraku działa w ramach Sił Globalnej Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Do głównych zadań żołnierzy PKW należy szkolenie irackich i jordańskich sił specjalnych, wzmocnienie ich bezpieczeństwa oraz stabilizacji sytuacji w regionie, a także doradztwo.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: PKW Irak

dodaj komentarz

komentarze


Gortat Team vs drużyna NATO
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Equipment Tailored to the Needs
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Więcej niż szkolenie TCCC
Latający radar
Ameryka daje wsparcie
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trzy miecze pokoju
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
„Osiodłać krowę”
AWACS-y dostarczone
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Podróż w ciemność
Ratownicy na medal
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
„Czarownice” nad Londynem
Pamiętamy o bohaterach D-Day
AW149 wkrótce „made in Poland”
Zaprojektuj mural o powstaniu
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Jak rozbito więzienie w Końskich
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Plan na szczyt
Pokazali swoją siłę
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
„Baltops” – moc na Bałtyku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dzień, który zmienił bieg wojny
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Przesmyk w grze
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Kremlowska wirtualna korekta
Terroryści na lotnisku
Policjanci szkolą wojsko
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Sztandar dla cyberwojsk
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Inwestycja potrzebna jak tlen

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO