moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojna w Ukrainie oczami medyków

Wnioski z wojny w Ukrainie musi wyciągnąć także wojskowa służba zdrowia. Do zrobienia jest bardzo dużo – mówi ppłk dr Anita Podlasin z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego. Łódzka placówka zorganizowała konferencję oraz warsztaty dotyczące medycyny pola walki. W dyskusji wzięło udział kilkuset medyków z Polski, USA i Kanady.

Na międzynarodową konferencję zorganizowaną przez Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego po kilkuletniej przerwie spowodowanej m.in. pandemią COVID-19 przyjechały rzesze mundurowych lekarzy, pielęgniarek i ratowników. W sympozjum w Łodzi uczestniczyli przedstawiciele polskich sił zbrojnych oraz wojskowi ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, w sumie kilkaset osób. Głównym tematem spotkania były wyzwania, jakie stoją przed medycyną taktyczną w związku z trwającymi konfliktami zbrojnymi, zwłaszcza z wojną w Ukrainie.

– Ukraina pokazuje nam, że zabezpieczenie medyczne walczących wojsk jest zadaniem coraz bardziej wymagającym, i to nie tylko w zakresie udzielania pomocy poszkodowanym, planowania i logistyki medycznej, lecz także ewakuacji rannych czy rozważań etycznych. Obserwowanie rozwoju wojny w Ukrainie oraz zbieranie informacji dotyczących zmieniającej się techniki wojskowej wymuszają potrzebę skoncentrowania się na szkoleniu medycznym sił zbrojnych i ciągłym podnoszeniu standardów tego szkolenia – powiedział płk dr Jacek Narloch, komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego. Łódzka placówka zajmuje się szkoleniem medyków w armii, a od niemal dwóch lat szkoli z medycyny pola walki ukraińskich żołnierzy.

REKLAMA


Film: Aleksander Kruk, Magdalena Kowalska-Sendek / ZbrojnaTV

O współpracy z armią ukraińską oraz wiedzy, jaka dla medycyny pola walki płynie z ukraińskiego frontu, mówiła ppłk dr Anita Podlasin. Zastępczyni komendanta WCKMed-u w czasie wykładu inauguracyjnego przyznała, że na ukraińskim froncie brakuje ratowników, więc Ukraina musi szkolić żołnierzy, którzy nie mają medycznych kwalifikacji. – Świat patrzy na Ukrainę i powinien się od niej uczyć. Uczyć powinna się także nasza wojskowa służba zdrowia. Do zrobienia jest bardzo dużo. Mamy braki kadrowe na każdym poziomie naszego systemu – powiedziała ppłk Podlasin.

Ponadto wyjaśniła, że ukraińscy medycy są szkoleni przez łódzką placówkę w ramach unijnej misji wsparcia EUMAM (EU Military Assistance Mission), lecz na podstawie autorskiego – opracowanego przez WCKMed – programu. Od początku wojny takie szkolenie w Łodzi przeszło niemal 400 żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych. Początkowo kadra Centrum prowadziła kursy samodzielnie, potem we współpracy z sojusznikami z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady i Czech. – Największym wyzwaniem było to, że szkoliliśmy żołnierzy bez wykształcenia medycznego. Dotychczas polskie siły zbrojne nie szkoliły z tak zaawansowanych procedur medycznych osób, które nie są medykami – przyznała ppłk Podlasin. Powołując się na wiedzę płynącą z frontu, zaznaczyła, że należy rozważyć, czy tego typu szkolenie nie powinno obowiązywać także w polskich siłach zbrojnych.

W czasie konferencji głos zabrał również gen. bryg. Mariusz Skulimowski, szef Zarządu Logistyki P4 Sztabu Generalnego WP. Generał podkreślił, że wojskowa służba zdrowia może liczyć na wsparcie i inwestycje. Zapewnił, że trwają prace, by usprawnić działający system. Wspomniał o planowanych zakupach i modernizacji sprzętu do ewakuacji medycznej. Przypomniał również, że w resorcie obrony trwają prace nad utworzeniem komponentu wojsk medycznych.

Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów dotyczących m.in.: urazów mózgu, zalet stosowania ultrasonografii w postępowaniu przedszpitalnym, wytycznych dotyczących postępowania z poszkodowanymi w wyniku użycia broni masowego rażenia. Wygłoszono także wykład poświęcony funkcjonowaniu systemu państwowego ratownictwa medycznego w warunkach kryzysu. Głos zabrali również przedstawiciele Amerykańskiej Armii. Mówili o problemach związanych ze stresem pourazowym występującym wśród ukraińskich żołnierzy, z organizacją zabezpieczenia medycznego w pełnoskalowych operacjach oraz z ewakuacją poszkodowanych drogą lądową w sytuacji zagrożenia.

 

Podczas międzynarodowej konferencji odbyły się także warsztaty poświęcone medycynie pola walki. Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi zorganizowało je po raz ósmy. W trakcie zajęć żołnierze, głównie ratownicy medyczni, mierzyli się z różnymi zadaniami. Musieli radzić sobie na przykład z zagrożeniem ze strony strzelca czy pokonać escape room. Ćwiczyli udzielanie pomocy medycznej w trudnym terenie oraz w warunkach ograniczonej widoczności, a także segregację rannych i ewakuację. Wykonywali badanie USG, udrażniali drogi oddechowe, uczyli się postępowania z pacjentem, który został skażony z powodu ataku bronią chemiczną lub biologiczną. Ponadto można się było dowiedzieć, jak udzielać psom pierwszej pomocy na polu walki.

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego międzynarodową konferencję medyczną zorganizowało po raz czwarty. Na co dzień placówka prowadzi różnego rodzaju kursy medyczne dla żołnierzy. Rocznie w WCKMed szkoli się około 6 tys. osób.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Anna Wolska, WCKMed

dodaj komentarz

komentarze


Po przeprawie ruszyli do walki
 
Mobilne dowodzenie
W obronie wschodniej flanki NATO
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Krwawa noc pośród puszczy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Abramsy w pętli
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Orzeł dla bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
Ameryka daje wsparcie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Pytania o europejską tarczę
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pierwsi na oceanie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Na straży nieba
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Bohater odtrącony
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Ta ziemia do Polski należy…”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Serwis K9 w Polsce
Gry wojenne w szkoleniu
Broń Hitlera w rękach AK
Polki pobiegły po srebro!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wioślarze i triatlonistka na podium
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Śladami ojca
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO