moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Baza lotnictwa śmigłowcowego w Lubelskiem

To będzie inwestycja, która wzmocni bezpieczeństwo, ale także przyczyni się do rozwoju gospodarczego Lubelszczyzny. Na terenie lotniska w Świdniku powstanie Stała Baza Lotnictwa Śmigłowcowego Wojsk Lądowych. Porozumienie między MON-em a władzami regionu i Portu Lotniczego Lublin podpisane zostało w poniedziałek.

– To niezwykle ważny moment wzmacniania bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, wzmacniania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej oraz rozwoju regionalnego województwa lubelskiego i miasta Lublin – podkreślił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier wziął udział w uroczystym podpisaniu umowy, na mocy której na terenie lotniska w Świdniku powstanie Stała Baza Lotnictwa Śmigłowcowego Wojsk Lądowych.

Baza umożliwi przede wszystkim stacjonowanie sprzętu, ale, jak wskazał szef MON-u, w Świdniku będzie mogło odbywać się również szkolenie pilotów. Nowa jednostka to także miejsca pracy dla wojskowych, ale też cywili. Jej powstanie to jedno z ważniejszych przedsięwzięć w ramach współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i władz Lubelszczyzny. Pierwszym krokiem do utworzenia bazy jest podpisany właśnie list intencyjny. Dokument parafowali: minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk i prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin Andrzej Hawryluk.

REKLAMA

List zakłada, że Skarb Państwa pozyska część nieruchomości w trwały zarząd jednostki podległej ministrowi obrony narodowej. Finalizacja umowy ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy. – Jesteśmy na ostatniej prostej negocjacji na temat ceny, którą trzeba zapłacić za te 100 hektarów. Później od razu zacznie się inwestycja – zapewnił Władysław Kosiniak-Kamysz i dodał: – Chcielibyśmy, żeby lotnisko było we współwładaniu samorządu miasta i województwa oraz Agencji Mienia Wojskowego. Chcemy, żeby siły zbrojne, Ministerstwo Obrony Narodowej miało tutaj swoją godną reprezentację, żebyśmy mogli te tereny rozwijać dla celów bezpieczeństwa, ale również dla celów gospodarczych – tłumaczył wicepremier.

Film: Piotr Raszewski, Maciej Bąkowski

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił też, że Polska wschodnia zasługuje na wsparcie. – Musi tu być stała obecność wojsk sojuszniczych, ale Wojsko Polskie musi również inwestować w te tereny i będzie to robić – zapewnił szef resortu obrony. Z kolei Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii, zwrócił uwagę, że cały projekt jest niezwykle istotny, ponieważ inwestycja to nie tylko nowe miejsca pracy i rozwój gospodarczy, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa w regionie. Także dla tych, którzy chcieliby inwestować w województwie lubelskim. – To ogromna szansa na stworzenie nowej specjalnej strefy ekonomicznej i zlokalizowanie właśnie w tym miejscu wszystkich nowych inwestycji w przemysł obronny, a także dla tych przedsiębiorców, którzy będą chcieli się przenosić na powrót z Azji do Unii Europejskiej – zaznaczył Krzysztof Hetman.

Porozumienie z Ministerstwem Obrony Narodowej to niezwykle istotna informacja dla całego regionu – podkreślali przedstawiciele władz Lublina i województwa lubelskiego. – To rzeczywiście ważny moment, bo on pokazuje pewien strategiczny kontekst współpracy pomiędzy rządem i samorządem – zauważył Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, i dodał: – Bezpieczeństwo i rozwój zarówno regionu, jak i miasta oraz rozwój społeczno-gospodarczy naszego kraju jest na pierwszym miejscu – zapewnił Żuk.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski zaznaczył natomiast, że dzięki takim inwestycjom zdjęte zostaje odium „przekleństwa ściany wschodniej” – Mam nadzieję, że będzie tu i nadzór wojska, i przedsiębiorcy z całego świata. Ja się bardzo cieszę, bo tam, gdzie jest wojsko, tam jest bezpieczeństwo. Tam gdzie, jest bezpieczeństwo, tam jest rozwój gospodarczy i stabilizacja – przyznał Jarosław Stawiarski.

Inwestycja w Świdniku wpisuje się w większy plan rozwoju sił zbrojnych i infrastruktury, z której Wojsko Polskie będzie korzystać. Jak zauważył wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, w ciągu ostatnich trzech miesięcy podpisanych zostało około 20 umów na 30 miliardów złotych na zakup sprzętu dla polskiej armii. – Żeby ten sprzęt mógł funkcjonować, musi być do tego odpowiednia infrastruktura. Tylko w tym roku wydamy prawie 8 mld zł na dostosowanie infrastruktury wojskowej do sprzętu, który pojawi się w naszym kraju. To są ogromne wydatki, którym wszyscy musimy sprostać – podkreślił Cezary Tomczyk.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Układ nerwowy Mieczników
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wszystkie misje AWACS-a
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Krwawa noc pośród puszczy
„Grand Quadriga ‘24”
Nie szpital, a instytut
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Po śladach polskich bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Zawsze gotowi do pomocy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Ryś” z laserem
Piedimonte – samobójcza misja
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Śladami ojca
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Abramsy w pętli
Broń Hitlera w rękach AK
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Nowe zadania szefa SKW
Ostatnia droga Pileckiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO