moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej pieniędzy trafi do portfeli lotników

Nowy system motywacyjny ma powstrzymać najlepszych lotników przed odejściem z armii. Przepisy dotyczące dodatków motywacyjnych w siłach powietrznych będą obowiązywać od kwietnia – ogłosił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wizyty w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego. W Łasku mówiono także o przygotowaniach do przyjęcia myśliwców F-35.

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony, odwiedził w czwartek 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. To jedna z dwóch jednostek, w których stacjonują wielozadaniowe myśliwce F-16. W przyszłości wylądują tu samoloty V generacji, czyli F-35. Szefowi MON-u towarzyszyli wiceminister obrony Cezary Tomczyk, szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła oraz inspektor sił powietrznych gen. dyw. pil. Ireneusz Nowak. Kierownictwo MON-u zapoznało się z zadaniami polskich lotników bojowych oraz infrastrukturą i wyposażeniem 32 BLT. Głównymi tematami spotkania były kwestie związane z systemem szkolenia pilotów, warunkami służby i rozbudowy infrastruktury oraz przygotowania żołnierzy i sprzętu na przyjęcie samolotów F-35.

 

REKLAMA

– W 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego startują i lądują samoloty F-16, ale za chwilę będą tu najnowocześniejsze myśliwce F-35. Rozmawialiśmy dziś o przygotowaniu technicznym do przyjęcia tych samolotów, a także o wyszkoleniu i przygotowaniu pilotów oraz personelu technicznego. To jest ogromne przedsięwzięcie. Sam zakup sprzętu nie wystarczy, potrzebni są ludzie, którzy będą ten sprzęt użytkować – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Wspomniał też o wzywaniach stojących przed siłami powietrznymi związanych z transformacją i wprowadzeniem nowego uzbrojenia, na przykład rakiet dalekiego, średniego i krótkiego zasięgu, które są przeznaczone dla F-16 i F-35.


Film: Maciej Bąkowski, Magdalena Kowalska-Sendek / ZbrojnaTV

– F-16 zmieniło oblicze sił powietrznych, a F-35 zmieni oblicze całych Sił Zbrojnych RP – podkreślił minister obrony. Przypomniał też, że ogromne znaczenie ma jakość służby, stąd jednym z priorytetów MON-u jest tzw. operacja „Szpej” dotycząca wymiany indywidualnego wyposażenia żołnierzy.

– Trzy miesiące temu, gdy zaczęliśmy nasze działania, zastanawialiśmy się, co zrobić, by nie było tylu odejść z armii, żeby nie odchodzili zwłaszcza ludzie o najlepszych kwalifikacjach. Wyszkolenie każdego pilota kosztuje miliony złotych. Nie można tego marnować. Wojsko nie może płacić gorzej niż cywilne linie lotnicze – mówił w Łasku wicepremier Kosiniak-Kamysz. – Zaproponowaliśmy więc nowy system motywacyjny. Wejdzie on w życie 1 kwietnia i będzie obowiązywał wszystkich, którzy służą w siłach powietrznych – ogłosił szef MON-u.

O roli pilotów bojowych i bazy w Łasku mówił też wiceminister obrony Cezary Tomczyk. – Łask to takie polskie Top Gun. Maverick był postacią fikcyjną, a my dziś poznaliśmy prawdziwych pilotów, najlepszych z najlepszych. Poznaliśmy też tych, którzy w przyszłości będą latać F-35, czyli elitę polskiego lotnictwa – zaznaczył Tomczyk. – Przyszedł moment, kiedy trzeba powiedzieć „dość”, jeśli chodzi o odejścia z armii. To najwyższy czas, aby piloci w Polsce mogli zarabiać godnie, zostając w wojsku – dodał. Wiceminister podkreślił, że system dodatków motywacyjnych dla żołnierzy sił powietrznych to dopiero początek zmian w odniesieniu do dodatków i bonusów w Wojsku Polskim.

O zasadności inwestowania w siły powietrzne, w tworzących je ludzi i uzbrojenie, mówił natomiast generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego. Jak podkreślił, w potencjalnej wojnie obronnej to właśnie siły powietrzne będą „jednym z zasadniczych źródeł zwycięstwa”. Natomiast gen. dyw. pil. Ireneusz Nowak, inspektor sił powietrznych, powołał się na wnioski z wojny w Ukrainie dotyczące użycia lotnictwa. – Za brak sprawnego lotnictwa wojskowego i przewagi w powietrzu płacą ludzie na ziemi – przestrzegał generał. Wyjaśnił, że lotnicy czują spoczywający na ich barkach ciężar odpowiedzialności. – Aby zapewnić przewagę w powietrzu, musimy mieć najlepiej wyszkolonych ludzi. Kapitał ludzki jest tu podstawą – podkreślił inspektor sił powietrznych.

Ministerstwo Obrony Narodowej i Sztab Generalny Wojska Polskiego nie ujawniają jeszcze szczegółów dotyczących nowego systemu motywacyjnego. Wysokość dodatków motywacyjnych przysługujących lotnikom ma być ogłoszona wkrótce.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~autor
1710527880
Rozumiem, że pilotów "przyuczycie" do obsługi samolotów na których latają. Dalsze rozwarstwianie zarobków pilotów i obsługi naziemnej (techników, magistrów inżynierów) spowoduje, że jak tylko będą mogli (minimalna emerytura) to odejdą tam gdzie im lotnictwo cywilne dobrze zapłaci. Inżynierowie szkolili się w USA 1,5 razy dłużej niż piloci. Do tego dochodzą problemy z awansem powyżej kapitana. Awansują "z betonu" osoby z niego wyrzucone, ale znakomicie zaliczające WF. Nikt ich nie dopuszcza do samolotu więc mają czas aby ćwiczyć WF.
3F-B1-A2-DA

Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Flota Bayraktarów w komplecie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Abramsy w pętli
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Ostatnia droga Pileckiego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
„Ryś” z laserem
„Pierwsza Drużyna” na start
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Grand Quadriga ‘24”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nowe zadania szefa SKW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Zawsze gotowi do pomocy
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Po śladach polskich bohaterów
Na straży nieba
Śladami ojca
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Nie szpital, a instytut
Czego można się nauczyć od żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO