moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska jest gospodarzem w NATO

Aby utrzymać wolność, musimy być silni, po to jest NATO i po to przystąpiliśmy do Sojuszu – mówił we wtorek wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON-u był jednym z uczestników debaty „Polska w NATO z perspektywy 25 lat członkostwa”, która miała miejsce w Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej. W spotkaniu wzięli udział także byli ministrowie obrony.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że decyzja o włączeniu Polski w struktury NATO, najsilniejszego sojuszu obronnego w historii współczesnego świata, była jednym z najważniejszych momentów w najnowszej historii naszego kraju. Uczestnicy spotkania w Muzeum Wojska Polskiego wspominali negocjacje prowadzone z partnerami z paktu północnoatlantyckiego i nasze początki w Sojuszu. – W 1989 roku w naszej części Europy doszło do ogromnego przewrotu politycznego, po którym Polska zadała sobie pytanie, z kim i jak powinna kształtować politykę bezpieczeństwa – opowiadał Janusz Onyszkiewicz, minister obrony w latach 19921993 oraz 19972000.

 

REKLAMA

Według Onyszkiewicza, początkowo największym wyzwaniem było przekonanie państw członkowskich, że Polska będzie wartością dodaną w Sojuszu, że warto nas przyjąć do grona sojuszników. – W latach 19891990, a więc po rozpadzie ZSRR, pojawiały się opinie, że skoro zniknęło największe zagrożenie dla Zachodniej Europy, to można już rozwiązać NATO – przypomniał Onyszkiewicz. Choć pomysł ten upadł, nadal pokutowało przekonanie, że nie ma potrzeby rozszerzania tej organizacji o kolejne państwa. – To myśmy się do NATO wdarli i dopiero potem nasi partnerzy dostrzegli zalety rozszerzenia Sojuszu – mówił Onyszkiewicz.


Film: Ewa Korsak, Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

NATO zmienia Polskę, Polska zmienia NATO

Z kolei senator Bogdan Klich, szef MON-u w latach 20072011, wspominał, że pierwsze lata obecności Polski w Sojuszu zbiegły się z intensywnym zaangażowaniem NATO w operacje poza obszarem państw traktatowych. – Polskie wojsko aktywnie uczestniczyło w tych misjach, dostosowując swoje działania i procedury do natowskich standardów. Sprostaliśmy temu wyzwaniu, co świadczy o fantastycznym przygotowaniu naszych żołnierzy – podkreślił Klich.

Od momentu wstąpienia do NATO – jak wskazywali uczestnicy debaty – Polska realizuje wszystkie zobowiązania związane z przynależnością do Sojuszu. – Bycie członkiem NATO to wielka akademia obrony, kuźnia myśli strategicznej, ale także konieczność wielkiej transformacji polskiej armii – przekonywał gen. Andrzej Fałkowski, w latach 20142018 polski przedstawiciel przy Komitecie Wojskowym NATO i UE. Wśród fundamentalnych zmian, jakie musieliśmy wprowadzić, generał wymienił np. odejście od powszechnego poboru na rzecz armii zawodowej, wprowadzenie cywilnej kontroli nad wojskiem, a także rozpoczęcie modernizacji technicznej armii, co wynikało m.in. z konieczności wymiany sprzętu poradzieckiego na rzecz takiego, jaki używali sojusznicy. Samych żołnierzy oprócz zmian w zakresie szkolenia czekało także wyzwanie językowe, bowiem przed 1989 rokiem mało który wojskowy znał język angielski.

– Dokonaliśmy ogromnych zmian i gigantycznego postępu w sferze militarnej, jesteśmy lojalnym sojusznikiem i staliśmy się gospodarzem w NATO – podsumował obecność Polski w Sojuszu wicepremier Kosiniak-Kamysz. Zapewniał, że w wielu kwestiach, np. skali wydatków na obronność, dajemy przykład innym państwom. – W ten sposób Polska nie tylko korzysta ze wspólnego bezpieczeństwa, ale też wnosi ważny wkład w jego umacnianie – tłumaczył minister obrony.

Przygotowanie na czarne scenariusze

Jaka przyszłość, zdaniem panelistów, czeka NATO i jaką strategię wobec Rosji powinni przyjąć sojusznicy? Gen. Fałkowski przypomniał, że przez wiele lat po rozwiązaniu ZSRR Sojusz poszukiwał swojej tożsamości. – Zmieniło się to po 2014 roku, czyli roku w którym Rosja zajęła Krym, wtedy NATO wróciło do swoich korzeni, czyli bycia sojuszem obronnym – mówił generał.

Senator Bogdan Klich zwrócił uwagę, że NATO przeszło od partnerstwa z Rosją do gotowości na konfrontację z nią. Jak zaznaczył, dziś Sojusz przygotowuje się na wypadek podjęcia takich działań. – Jest to niezbędne w obecnej sytuacji. Musimy wypełnić treścią plany i scenariusze obronne przyjęte podczas szczytu w Wilnie, prowadzić regularnie ćwiczenia i zabiegać o jedność polityczną wokół tematu bezpieczeństwa – podkreślił Klich.

Z kolei wicepremier Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że przez zaangażowanie finansowe i wojskowe musimy Rosji dawać znać, że nie opłaca się atakować żadnego państwa należącego do Sojuszu. – Musimy podjąć taki wysiłek szczególnie w ciągu najbliższych 25 miesięcy i mamy na to zgodę społeczną – dodał. Szef MON-u mówił, że priorytetem rządu jest przygotowanie naszego społeczeństwa na każdy scenariusz, dlatego tak ważna jest edukacja dla bezpieczeństwa, budowa obrony cywilnej oraz porozumienie w sprawach bezpieczeństwa wszystkich sił politycznych.

Janusz Onyszkiewicz przekonywał natomiast, że NATO musi zdecydowanie pokazać Władimirowi Putinowi, prezydentowi Rosji, że Sojusz stawia wyraźne granice i dba o bezpieczeństwo zarówno państw znajdujących się na wschodniej flance NATO, jak i krajów sąsiednich. – Trzeba Rosji uświadomić, że NATO Ukrainy nie porzuci – zaznaczył były szef resortu obrony.

Wszyscy paneliści zgodzili się, że w przyszłości Ukraina powinna stać się członkiem NATO, co ustabilizuje sytuację w tej części Europy. Najpierw jednak nasz wschodni sąsiad musi wygrać wojnę z Rosją. Dlatego najważniejszym zadaniem i wyzwaniem NATO jest wsparcie Ukrainy w walce z Rosją. – Jesteśmy dziś krajem, który nadaje ton w Sojuszu i musimy to wykorzystać, m.in. zabiegając o pomoc dla walczącej Ukrainy, to nasz cel strategiczny – apelował obecny szef MON-u.

Podczas spotkania wicepremier Kosiniak-Kamysz wręczył statuetki osobom, które przyczyniły się do wejścia Polski w struktury NATO. Otrzymali je byli ministrowie obrony: Jan Parys, Zbigniew Okoński, Stanisław Dobrzański i Bogdan Klich. Szef MON-u wyróżnił także Marka Siwca, byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Janusza Zemke, byłego wiceministra obrony, Krzysztofa Bondaryka i Jarosława Mojsiejuka z resortu spraw wewnętrznych, którzy odpowiadali m.in. za tworzenie aktów prawnych związanych z przystąpieniem Polski do UE i NATO, oraz Andrzeja Olechowskiego, byłego ministra finansów.

– Jesteśmy z różnych środowisk, ale łączy nas jeden wspólny mianownik, Polska i bezpieczeństwo naszej ojczyzny i naszych rodaków – mówił po wręczeniu statuetek wicepremier. – To była sztafeta pokoleń, która doprowadziła nas do wielkiego sukcesu, czyli członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

W czasie spotkania w Muzeum Wojska Polskiego zaprezentowano okolicznościowy znaczek, który Poczta Polska we współpracy z resortem obrony przygotowała z okazji naszego 25-lecia w NATO.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Rajd ku czci saperów
 
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Mobilne dowodzenie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowe Oscary przyznane!
Abramsy w pętli
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Pierwsza Drużyna” na start
Po przeprawie ruszyli do walki
Zapraszamy na Festiwal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojna w świętym mieście, epilog
Pierwsi na oceanie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Układ nerwowy Mieczników
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pływacy i maratończycy na medal
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Uwaga, transformacja!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
W obronie wschodniej flanki NATO
Flota Bayraktarów w komplecie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO