moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świętujemy dwudziestopięciolecie członkostwa w NATO

„Polska jest lojalnym sojusznikiem paktu północnoatlantyckiego i wkłada wielki wysiłek w to, aby miała armię dobrze wyposażoną i gotową do obrony”. To zapewnienie padło dzisiaj podczas uroczystego apelu z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. W uroczystości na placu przed Muzeum Wojska Polskiego uczestniczył minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Polska nie tylko jest w pakcie północnoatlantyckim, ale jest paktem – mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia na placu przed Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej podczas uroczystego apelu z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Marszałek zaznaczył, że po 25 latach Polska nie jest już nowym członkiem Sojuszu i bardziej niż w przeszłość musimy patrzeć w przyszłość oraz tak układać teraźniejszość, abyśmy byli bezpieczni.

 

REKLAMA

Hołownia podkreślił przy tym, że Polska wkłada wielki wysiłek w to, aby miała dobrze wyposażoną i gotową do obrony armię. – Wierzę, że ten trudny egzamin zdamy i zostaniemy ludźmi pokoju w czasach wojny – zapewnił marszałek Sejmu i dodał, że celem Sojuszu jest właśnie pokój. Stwierdził również, że Polska ma prawo chronić swoich obywateli i upominać się o sprawiedliwość, a każdy, kto będzie chciał to naruszyć, musi wiedzieć, że drogo za to zapłaci.

Polityk dziękował także wojskowym i cywilom, którzy doprowadzili do tego, że nasz kraj jest członkiem paktu północnoatlantyckiego. – Dziękuję też wszystkim żołnierzom, którzy każdego dnia poświęcają swoje zdrowie, czas, a czasem nawet życie, po to, abyśmy mogli być razem bezpieczni – dodał Hołownia. Jak wskazał, to ich wysiłek sprawia, że jesteśmy w NATO, w którym obowiązuje zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. – Jesteście Polsce potrzebni, bardzo szanujemy wasz mundur i chcemy, abyście myśleli o swojej służbie z dumą, tak jak my z dumą myślimy o naszych siłach zbrojnych, które nawet w najtrudniejszych czasach zdadzą egzamin, jaki stawia przed nami historia – zwrócił się do wojskowych marszałek.


Film: Dominika Celińska, Magdalena Kowalska-Sendek / ZbrojnaTV

O znaczeniu Sojuszu dla Polski mówiła również marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. – Pamiętam dzień, w którym podnieśliśmy naszą flagę przed siedzibą NATO – powiedziała polityk. Jak zaznaczyła, ten moment poprzedzały lata wyrzeczeń i ciężkiej pracy wielu Polaków. – Liderzy różnych ugrupowań działali wtedy wspólnie i dziś, myśląc o obronności kraju, potrzebujemy tej jedności – podkreśliła Kidawa-Błońska. Dodała, że kiedy za granicami naszego państwa toczy się wojna, musimy myśleć o artykule 3 Traktatu północnoatlantyckiego, mówiącym o konieczności przygotowania się każdego kraju do odparcia przeciwnika. – Pamiętamy także o ważnym dla nas artykule 5, mówiącym o kolektywnej obronie – zakończyła marszałek.

– Wstąpienie Polski do NATO było konsekwencją niezłomnej walki zbrojnej i politycznej oraz odpowiedzialności cywilnej – mówił z kolei wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił też zasługi pokoleń, które doprowadziły do pełnej wolności i suwerenności naszego kraju. – To dzięki nim mogliśmy przystąpić do najsilniejszego paktu obronnego – dodał szef MON-u.

Minister zwrócił uwagę, że minione 25 lat to była gigantyczna transformacja polskiej armii i jej zdolności operacyjnych oraz że w tym czasie na zagranicznych misjach służyło 75 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. Szef MON-u zaznaczył przy tym, że Polska jest lojalnym sojusznikiem paktu północnoatlantyckiego i potwierdził nasze zobowiązania wobec wszystkich członków NATO. Jednocześnie wskazał, że Polska oczekuje tego samego od pozostałych sojuszników. – Dążymy do pokoju, bo Sojusz ma charakter obronny i taki on pozostanie, ale żeby mieć siłę do obrony, trzeba się zbroić i być gotowym na każdy scenariusz, a Polska nie ustaje w tych wysiłkach – argumentował wicepremier. Jak nadmienił, dziś nasz kraj przekazuje na obronność ponad 4% PKB, czyli najwięcej w NATO. – Po to się zbroimy, aby nigdy nie zostać zaatakowanym. Wolność potrzebuje siły, a umiłowanie wolności jest w naszym polskim kodzie genetycznym – mówił szef MON-u.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył przy tym, że konieczny jest dalszy wysiłek dyplomatyczny, aby przekonywać, że tocząca się w Ukrainie wojna nie może być zaakceptowana i jest bezpośrednim zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa.

Podczas uroczystości w asyście pododdziałów i pocztów sztandarowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz przedstawicieli armii sojuszniczych i jednostek NATO znajdujących się w Polsce zostały podniesione flagi Polski i NATO. Pluton salutowy oddał 25 salw armatnich, czyli salut narodowy.

Wręczono też przyznane przez ministra obrony narodowej dyplomy uznania dowódcom jednostek wyróżniających się we współpracy z NATO. Z rąk szefa MON-u wyróżnienia odebrali: gen. broni Jürgen-Joachim von Sandrart, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego; kadm. Andrzej Ogrodnik, dowódca 3 Flotylli Okrętów; płk Artur Wiatrowski, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej; gen. bryg. Mirosław Downar, dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej; gen. bryg. Dariusz Czekaj, dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej; płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej; gen. bryg. Sławomir Kocanowski, dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej; płk Tomasz Biedziak, dowódca 20 Brygady Zmechanizowanej; gen. bryg. Tadeusz Nastarowicz, dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich; płk Tomasz Białas, dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej; ppłk pil. Krzysztof Stobiecki, dowódca 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego; płk Grzegorz Gers, dowódca Jednostki Wojskowej GROM, oraz płk Adam Włoczewski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Apel zakończyła defilada pododdziałów Pułku Reprezentacyjnego WP.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DGW

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
By Polska była bezpieczna
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zawsze gotowi do pomocy
Polki pobiegły po srebro!
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
NATO on Northern Track
Na straży nieba
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
Po śladach polskich bohaterów
Abramsy w pętli
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Grand Quadriga ‘24”
Nowe zadania szefa SKW
„Ryś” z laserem
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Pierwsza Drużyna” na start
Nie szpital, a instytut
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Śladami ojca
Serwis K9 w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cień atomowej zagłady
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO