moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamiętamy o Niezłomnych

Oddajemy hołd bohaterom powojennego podziemia niepodległościowego – mówili dziś uczestnicy obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w warszawskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Bohaterów upamiętnił także wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, składając kwiaty na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Tutaj 73 lata temu 1 marca 1951 roku zostali zamordowani członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na czele z prezesem płk. Łukaszem Cieplińskim. Dziś składamy tu hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego – mówiła Adrianna Garnik, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie podczas uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Placówka mieści się w dawnym areszcie śledczym przy ulicy Rakowieckiej, gdzie więziono, torturowano i mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Jak wyjaśniła dyrektor Muzeum, Zrzeszenie WiN było jedną z najważniejszych konspiracyjnych organizacji, które przeciwstawiały się narzuconemu przez Sowietów reżimowi komunistycznemu. – Przez to więzienie przeszło wiele osób dążących różnymi drogami do suwerennej i niepodległej Polski – zaznaczyła Garnik. Ponadto poinformowała, że według badań historyków na terenie więzienia wykonano wyroki śmierci na ponad 320 osobach. Wielu innych zaś zamęczono podczas brutalnych przesłuchań. – Dziś w miejscu, gdzie miała zostać zamordowana pamięć o nich, jest muzeum, które bada ich dzieje, upamiętnia ich czyny i edukuje kolejne pokolenia – podkreśliła.

REKLAMA


Realizacja: Dominika Celińska, Magdalena Kowalska-Sendek/ ZbrojnaTV

O idei powojennego podziemia napisał też w liście do uczestników obchodów prezydent Andrzej Duda. „Dziś czcimy tych, którzy po klęsce hitlerowskich Niemiec nie złożyli broni, lecz trwali w oporze przeciwko nowej czerwonej okupacji” – wskazał prezydent w piśmie odczytanym przez Andrzeja Derę, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta. „Oddajemy cześć bohaterom, którzy za niezłomność zapłacili więzieniem, torturami, śmiercią i skazaniem na zapomnienie” – dodał prezydent. Przypomniał także, że w ostatnich latach dzięki olbrzymiej pracy badaczy odnaleziono, zidentyfikowano i godnie pogrzebano szczątki wielu bohaterów podziemia antykomunistycznego.

– Zwycięstwo Sowietów nie było końcem wojny. Dlatego synowie i córki polskiej ziemi walczyli z nowym, sowieckim okupantem, po 1945 roku – zwrócił z kolei uwagę Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W swoim wystąpieniu stwierdził, że śmierć płk. Cieplińskiego i innych żołnierzy podziemia antykomunistycznego nie była przegraną, lecz końcem pięknej służby dla Rzeczypospolitej, a dla nas jest zobowiązaniem do wspólnego przeżywania historii, której ważną częścią jest fenomen żołnierzy niezłomnych.

Uroczystość w muzeum zakończyła się modlitwą odmówioną w intencji pomordowanych, apelem pamięci i złożeniem wieńców pod Ścianą Śmierci, gdzie wykonywano egzekucje na żołnierzach wyklętych. Ponadto z okazji święta placówka przygotowała nową odsłonę ekspozycji „Dowody zbrodni” w X Pawilonie, w którym więziono polskich bohaterów w latach reżimu stalinowskiego. Wystawę można zwiedzać od dzisiaj.


Realizacja: Anna Dąbrowska, Aleksander Kruk, Paweł Sobkowicz/ ZbrojnaTV

Żołnierzy wyklętych upamiętnił także minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, który dzisiaj rano wraz z kadrą dowódczą Wojska Polskiego złożył kwiaty przed kwaterą „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. – Jesteśmy przy Mauzoleum Niezłomnych i Wyklętych, w miejscu, w którym oddajemy hołd i cześć ofiarom reżimu komunistycznego – mówił szef MON-u. Apelował, aby pamiętać o wszystkich żołnierzach, patriotach, którzy po zakończeniu II wojny światowej dążyli do odzyskania w pełni suwerennego państwa polskiego i byli za to mordowani przez komunistyczny reżim. – Tego rodzaju zbrodni nie brakuje również obecnie w zaatakowanej przez Rosję Ukrainie – zaznaczył wicepremier. Argumentował, że dramatyczne zdjęcia z Buczy najlepiej świadczą o tym, że mimo upływu czasu, rozwoju cywilizacji i coraz większego szacunku dla życia, niektórzy nigdy się nie zmieniają. – To przestroga dla nas, by wspierać Ukrainę, żeby nie dochodziło do agresji oraz mordów na ludności cywilnej. To jest zobowiązanie dla całego cywilizowanego świata – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał także, że cały czas trwają badania historyków oraz archeologów i są odkrywane kolejne miejsca pochówku straconych bohaterów. – Chcę zapewnić, że nie ustaniemy w poszukiwaniach i w upamiętnianiu tych, którzy przez władze komunistyczne zostali zamordowani w bestialski sposób. Prawda i wolność zawsze zwyciężą – zakończył minister.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm w 2011 roku. Jest obchodzony w rocznicę zamordowania 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Jest wyrazem hołdu dla pomordowanych przez reżim komunistyczny żołnierzy drugiej konspiracji.

AD

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szarża „Dragona”
Odstraszanie i obrona
Na straży wschodniej flanki NATO
Kurs z dzwonem
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Głos z katyńskich mogił
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Barwy walki
Optyka dla żołnierzy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ramię w ramię z aliantami
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ogień w podziemiu
Święto wojskowego sportu
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO