moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy unijny dyżur polskich żołnierzy

Polska wypełni lukę, która powstała w przygotowaniu jednostek do sił szybkiego rozmieszczenia – zapowiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po posiedzeniu Rady Ministrów. Dyżur polskich żołnierzy miałby się zacząć już w połowie tego roku. Szef MON-u zapewniał, że Polska kontynuuje starania o wsparcie Ukrainy przez zachodnich sojuszników.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po posiedzeniu Rady Ministrów poinformował, że Polska prowadzi intensywną „ofensywę dyplomatyczną” na rzecz wsparcia Ukrainy. Starania o m.in. przekazywanie ukraińskim żołnierzom sprzętu wojskowego przez zachodnich sojuszników podjęli premier Donald Tusk na forum Rady Europejskiej, szef dyplomacji Radosław Sikorski w czasie wizyty w Berlinie czy minister obrony podczas nieformalnego spotkania unijnych szefów resortów obrony. Kosiniak-Kamysz przypomniał, że jest zgoda członków UE, by przekazać Kijowowi 50 mld euro pomocy do 2027 roku (z czego 17 mld euro jeszcze w tym roku). – Podczas naszych spotkań i rozmów z partnerami europejskimi obserwujemy pewne przyzwyczajenie do tego, co dzieje się na wschodzie, zaakceptowanie, że w Ukrainie toczy się wojna. Tego nie wolno zaakceptować, do tego nie wolno się przyzwyczaić. Tam codziennie giną ludzie. Cały czas trzeba wspierać Ukrainę, bo to jest wspieranie naszego bezpieczeństwa – podkreślał wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Szef MON-u zapewnił, że polityka na rzecz pomocy dla Kijowa będzie kontynuowana przez obecny rząd, a nawet wzmocniona. Ma temu służyć m.in. powrót do międzyrządowych konsultacji ze stroną ukraińską czy poprawa relacji z Republiką Federalną Niemiec. – Musimy też pobudzić przemysł zbrojeniowy w całej Europie. Nie może być tak, że branża obronna jest w stanie uśpienia. Nie może być tak, że jest w trybie normalnego funkcjonowania, bo przecież nie ma już w Europie normalnego funkcjonowania. Skoro za naszą wschodnią granicą od dwóch lat toczy się wojna, to jest to zagrożenie dla Polski, dla wschodniej flanki NATO, dla Europy – przekonywał minister obrony. Podkreślał, że Europa musi się „obudzić”, tym bardziej że – jak ocenił – Rosja nadrabia zaległości i straty, które poniosła w ostatnim czasie, także w branży zbrojeniowej.

REKLAMA

Skłonienie Europy do działania na rzecz podniesienia bezpieczeństwa w regionie i jednocześnie pomocy dla walczącej Ukrainy, to – jak zaznaczył – „nasza rola”. Zdaniem wicepremiera w działania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w Polsce i Europie wpisuje się list intencyjny, który Polska podpisała kilka dni temu z Królestwem Niderlandów i Republiką Federalną Niemiec. – Ten dokument pozwala mieć nadzieję na likwidację barier biurokratycznych dotyczących mobilności wojsk – wyjaśnił. Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał także rozmowy z Estonią, która zgodziła się przekazać ukraińskim siłom zbrojnym około miliona sztuk amunicji. – Bardzo wspierałem tę inicjatywę – mówił szef resortu obrony.

Rząd chce wzmacniać bezpieczeństwo Europy również poprzez udział polskiego wojska w różnego rodzaju inicjatywach militarnych. – Polska wypełni lukę, która powstała w przygotowaniu jednostek do sił szybkiego rozmieszczenia – zapowiedział Kosiniak-Kamysz. – Zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie Unia przyjęła strategię, że będzie budować siły szybkiego rozmieszczenia. Jednak przygotowując się do pełnego uzyskania zdolności operacyjnych potrzebne jest wypełnianie okresu przejściowego, który trwa do końca 2025 roku. Od czerwca tego roku do połowy przyszłego roku nie ma państwa, które mogłoby wystawić jednostkę gotową do podjęcia takich działań. Podjęliśmy decyzję, że Polska tę lukę wypełni – tłumaczył minister obrony. Dodał, że Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła taką deklarację.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapewniał także, że nadal będą prowadzone działania na rzecz zwiększenia liczebności armii, ale rząd chce jednocześnie zwiększać zdolności operacyjne wojska. – Bardzo ważne są również zakupy dla wojska. Musimy modernizować armię, ale też przyjąć ustawę o obronie cywilnej. To zaniedbanie poprzedniego rządu, które musimy nadrobić – wyliczał. – Polska musi być przygotowana na najtrudniejszy wariant. Nie możemy pominąć lekcji, jaką otrzymaliśmy dwa lata temu – dodał wicepremier.

Natomiast o tym, w jaki sposób pobudzić krajowy przemysł zbrojeniowy mają rozmawiać członkowie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Zostanie on zwołany w przyszłym tygodniu. Na przyszły tydzień została również zaplanowana wizyta szefa polskiego MON-u w Kwaterze Głównej NATO.

Wicepremier nawiązał także do najbliższego szczytu NATO, który ma się odbyć w lipcu w Waszyngtonie. – Na ten jubileuszowy szczyt musimy przygotować jednoznaczne, jednolite stanowisko. Wzywamy wszystkich do współpracy i do jedności – mówił szef resortu obrony. – Po doświadczeniach Ukrainy nie ma dla nas sprawy ważniejszej niż bezpieczeństwo Polski – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Joanna Tańska

autor zdjęć: sierż. Aleksander Perz, Krystian Maj/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1707248580
Bezpieczeństwo państwa zaczyna się od pilnowania granic państwa, a tu w całej Europie granice otwarte dla wszystkiego co pływa, chodzi, jeździ i pełza. Nie tędy droga.
80-78-F0-9A

Ocalały z transportu do Katynia
 
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zbrodnia made in ZSRS
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
Szarża „Dragona”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
25 lat w NATO – serwis specjalny
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Głos z katyńskich mogił
Ogień w podziemiu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kurs z dzwonem
Przygotowania czas zacząć
Odstraszanie i obrona
Jeśli nie Jastrząb, to…
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojsko inwestuje w Limanowej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Rakiety dla Jastrzębi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO