moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-duńska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony

 Współdziałanie w zakresie ochrony Morza Bałtyckiego i infrastruktury krytycznej, szkolenia wojskowe, pomoc Ukrainie – m.in. o tym rozmawiali w Warszawie ministrowie obrony Polski i Danii Władysław Kosiniak-Kamysz i Troels Lund Poulsen. – Będziemy zbliżać nasze działania we wszystkich obszarach, które gwarantują bezpieczeństwo naszym krajom – mówił polski minister.

Ministrowie obrony Polski i Danii podczas spotkania w Warszawie omówili dotychczasową współpracę wojskową pomiędzy państwami i określili nowe obszary współdziałania. Podpisali także porozumienie o dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. – To jest dla nas bardzo ważna decyzja, bo wcześniejsze porozumienie było podpisane jeszcze przed wstąpieniem Polski do NATO. Nasz sojusz z Danią nigdy nie był tak silny jak dzisiaj. Nasze relacje, wspólne doświadczenia mają szczególne znaczenie – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier, szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz. – Będziemy zbliżać swoje działania we wszystkich obszarach, które gwarantują bezpieczeństwo naszym krajom, ale gwarantują też bezpieczeństwo państwom wolnego świata, państwom Unii Europejskiej, państwom NATO. Będziemy robić wszystko, żeby Polska, Dania, Europa i świat były bezpieczne. Nie ma dziś ważniejszych zadań dla rządów, dla ministrów, szczególnie ministrów obrony. W poczuciu tej odpowiedzialności podpisaliśmy dzisiejsze porozumienie – dodał Kosiniak-Kamysz.

Szef polskiego MON-u wyjaśnił, że podczas spotkania rozmawiano o dotychczasowej współpracy w ramach Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, a także o sytuacji bezpieczeństwa w obszarze Morza Bałtyckiego i rozmieszczonej na wybrzeżu infrastrukturze krytycznej. – Musimy szczególnie dbać o bezpieczeństwo np. gazociągu Baltic Pipe. Potrzebujemy współdziałania państw rejonu Morza Bałtyckiego. Dania i Polska na pewno będą tę współpracę zacieśniać – oznajmił wicepremier.

REKLAMA

Politycy poruszyli również kwestię dotyczącą wsparcia Ukrainy. – Jesteśmy zgodni, że Europa i Unia Europejska muszą się mocniej zaangażować w pomoc Ukrainie. Nie wolno nam oswoić się z wojną, przyzwyczaić się do niej, zapomnieć, że na Ukrainie codziennie giną ludzie i walczą o pokój, normalność. Walczą też o demokrację i niepodległość oraz o to, by reszta Europy była bezpieczna – mówił minister obrony. Zapewnił o bilateralnym, polsko-duńskim wsparciu Ukrainy. Podkreślił zaangażowanie Danii w zakresie wspomagania ukraińskich sił zbrojnych, m.in. przekazania samolotów F-16 i szkolenia pilotów.

Film: Magdalena Kowalska-Sendek, Dominika Celińska

Minister Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że politycy są zgodni, iż należy zwiększyć możliwości przemysłu zbrojeniowego w Europie. – Europejski przemysł zbrojeniowy musi przyspieszyć, musi uruchomić swoje wszystkie siły produkcyjne, wyjść z letargu i stanu uśpienia. Jesteśmy w stanie bezpośredniego zagrożenia, bo wojna toczy się bardzo blisko nas – dodał.
Wicepremier i minister obrony Danii zaznaczył, że współpraca z Polską jest dla Danii bardzo ważna. – Sytuacja w Europie diametralnie zmieniła się po tym, jak niczym niesprowokowana Rosja rozpoczęła dwa lata temu agresję przeciwko Ukrainie. Bardzo dziękuję Polsce za wsparcie i wszystkie działania w ramach Unii i NATO na rzecz pomocy dla Ukrainy – powiedział Troels Lund Poulsen. Szef duńskiego ministerstwa obrony przypomniał, że Dania udzieliła walczącemu państwu wielomiliardowego wsparcia, a także zamierza przekazać samoloty F-16 i zajmuje się szkoleniem ukraińskich pilotów. – Obecnie, w chwili krytycznej w Europie, musimy trzymać się razem i być zjednoczeni. Dzisiaj podpisane porozumienie o współpracy tworzy możliwość dla takiego działania – zaznaczył Poulsen.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zbrodnia made in ZSRS
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kurs z dzwonem
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przygotowania czas zacząć
V Korpus z nowym dowódcą
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto wojskowego sportu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO