moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze grają z WOŚP-em

Skok ze spadochronem, wyjście okrętem w morze, a nawet szkolenie pod okiem żołnierzy wojsk specjalnych! To tylko niektóre z atrakcji, jakie można znaleźć na aukcjach charytatywnych, które na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotowało Wojsko Polskie. Wybierz tę, która odpowiada Ci najbardziej, pomóż potrzebującym i spełnij swoje marzenia!

Czołg Abrams z 1 Brygady Pancernej.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już po raz 32. zagra, by pomóc potrzebującym. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Choć wielki finał akcji odbędzie się 28 stycznia, działania fundacji WOŚP można wesprzeć już teraz. Po raz pierwszy od ośmiu lat do akcji przyłączyło się Wojsko Polskie! – To świetna wiadomość! Wracamy do współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy z wielkim zaangażowaniem i zupełnie nową energią. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tak ważnej dla Polski akcji społecznej – mówi mjr Michał Tomczyk z Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej. Zaznacza, że podczas wydarzeń, które w dniu finału akcji będą odbywały się na terenie całego kraju, będzie można nie tylko spotkać żołnierzy, lecz także wziąć udział w akcjach charytatywnych, które przygotowali z tej okazji. – Warto grać z nami dla WOŚP-u! – zachęca oficer.

 

REKLAMA

Aukcje, które wojsko przygotowało z okazji 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, znajdą się na portalu Allegro. Dzięki temu każdy licytujący będzie mógł zdobyć takie przedmioty, jak pamiątkowe statuetki czy coiny, przekazane na ten cel przez wojskowych, a także vouchery, które pozwolą ochotnikom choć przez chwilę poczuć się żołnierzami. I warto się tym licytacjom przyjrzeć, bo niektóre z nich są niezwykle oryginalne!

Śnieżnik w 15 BZ.

Aby wesprzeć WOŚP, wiele jednostek postanowiło otworzyć swoje bramy i zaprosić zwycięzców licytacji do zapoznania się z ich specyfiką i zadaniami, które na co dzień realizują. Na taki krok zdecydowała się m.in. 12 Dywizja Zmechanizowana, która zachęca do odwiedzenia 2 Brygady Zmechanizowanej i 7 Brygady Obrony Wybrzeża, Jednostka Wojskowa Nil, 32 Baza Lotnictwa Technicznego czy 3 Brygada Radiotechniczna. Do spędzenia całego dnia wspólnie z żołnierzami zachęca również 15 Brygada Zmechanizowana. – Nasze spotkanie rozpocznie się tradycyjną zaprawą i wojskowym śniadaniem, później zaprosimy naszych gości na szkolenie z taktyki i zajęcia na Śnieżniku. Oczywiście nie zabraknie też kawy z dowódcą jednostki – mówi por. Małgorzata Misiukiewicz, oficer prasowy 15 BZ. Na szkolenie na symulatorze Śnieżnik zwycięzcę licytacji zaprosi także 16 Dywizja Zmechanizowana, a dodatkowo zorganizuje trening dżudo pod okiem mistrza tego sportu.

AHS Krab

Osoby zainteresowane służbą w szeregach wojsk zmechanizowanych będą miały okazję powalczyć o udział w szkoleniu drużyny zmechanizowanej (taką atrakcję zapewni 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany), a artylerzyści zachęcają do przyłączenia się do szkolenia żołnierzy służących na armatohaubicach Krab w 5 Pułku Artylerii. W swoje szeregi zwycięzcę licytacji zaprosi również 9 Pułk Rozpoznawczy. Jednak taka osoba musi liczyć się z tym, że łatwo nie będzie. Pobyt w jednostce będzie się bowiem wiązał z udziałem w szkoleniu kompanii dalekiego rozpoznania.

Szkolenie na Abramsach

Prawdziwą gratkę przygotowali pancerniacy. Wygranie aukcji przygotowanej przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych umożliwi spędzenie całego dnia na terenie ośrodka, w którym do służby na Abramsach, czyli najnowszych czołgach Wojska Polskiego, przygotowują się ich załogi. Możliwość zapoznania się z tym rodzajem uzbrojenia gwarantują także żołnierze z 1 Brygady Pancernej, która jest wyposażona w ten sprzęt. – Zapraszamy do odwiedzenia naszej jednostki. Zapewniam, że to będzie okazja poczuć się jak prawdziwy czołgista – zachęca kpt. Jacek Piotrowski, oficer prasowy 1 BPanc.

Casa C-295M

Nie mniej atrakcji przygotowały siły powietrzne. Na aukcjach charytatywnych będzie można wylicytować m.in. możliwość obserwacji lotów bojowych ze stanowiska kierowania 21 Centralnego Poligonu Lotniczego w Nadarzycach. 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego zachęca do odwiedzenia jednostki, ale oferuje także możliwość lotu na symulatorze samolotu CASA. Na pokład statku powietrznego zaprasza zaś 1 Baza Lotnictwa Transportowego.

Marynarze zachęcają do wzięcia udziału w licytacjach, dzięki którym ich zwycięzcy będą mieli możliwość m.in. wzięcia udziału w jednodniowym rejsie żaglowcem ORP „Iskra”, spędzenia 24 godzin na pokładzie okrętu czy uczestnictwa w szkoleniu na symulatorze samolotu patrolowo-rozpoznawczego Bryza. Szkolenie ratownicze po awaryjnym lądowaniu samolotu na wodzie zorganizują z kolei żołnierze z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej.

ORP Iskra

Tajemnice wojsk specjalnych

Niezwykle rzadko tajnikami swojej służby dzielą się żołnierze wojsk specjalnych. Jednak aby wesprzeć WOŚP, postanowili uchylić rąbka tajemnicy i zapraszają do walki o możliwość udziału w dwudniowym szkoleniu z ratownictwa pola walki pod okiem medyków z Jednostki Wojskowej Formoza.     Z kolei osoby, które chciałyby sprawdzić swoje możliwości psychofizyczne, powinny zainteresować się aukcjami przygotowanymi przez Jednostkę Wojskową Agat. Żołnierze zapraszają śmiałków na jednodniowe szkolenie z taktyki i strzelania oraz na pokład statku powietrznego, z którego będzie można zeskoczyć na spadochronie (skok w tandemie z instruktorem).

SzkolenieJW Agat.

W tym roku „wojskowa orkiestra” zagra też poza granicami kraju. A wszystko za sprawą polskich kontyngentów wojskowych, które postanowiły włączyć się do akcji. Podczas licytacji na portalu Allegro będzie można wylicytować m.in. pamiątkowe ryngrafy przekazane przez dowódców żołnierzy stacjonujących m.in. na Łotwie, w Kosowie, Iraku, Rumunii, Turcji czy Estonii. Z kolei wojskowi, którzy obecnie stacjonują w Libanie, przekazali na rzecz WOŚP-u dwa bilety na festiwal muzyczny wraz z możliwością zjedzenia kolacji z gwiazdami wydarzenia.

Posłuchaj koncertu, skosztuj grochówki

Oczywiście nie są to ani jedyne atrakcje, jakie na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotowali żołnierze, ani jedyna forma wsparcia przez nich fundacji. Żołnierzy będzie można spotkać podczas wydarzeń organizowanych przez poszczególne sztaby. Żołnierze zaprezentują wówczas sprzęt, z którego korzystają podczas służby, ale tylko ten, który nie będzie wówczas niezbędny do prowadzenia działań operacyjnych czy szkolenia, opowiedzą o zadaniach realizowanych na co dzień, a osoby zainteresowane służbą w wojsku będą mogły skonsultować się z przedstawicielami wojskowych centrów rekrutacji. W wielu miejscach wojskowe orkiestry oraz artyści z klubów wojskowych zagrają koncerty.

1 Lęborski Batalion Zmechanizowany

Oczywiście na wsparcie wojska będą mogli liczyć także wolontariusze. Co prawda żołnierze nie będą brać czynnego udziału w samych zbiórkach na rzecz WOŚP-u, jednak w wielu miejscach zadbają o bezpieczeństwo wydarzeń, poczęstują wojskową grochówką, a w razie konieczności udzielą pierwszej pomocy przedmedycznej.

Jak zaznacza mjr Weronika Milczarczyk z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, wszystkie działania podejmowane przez wojsko na rzecz WOŚP-u zostały zainicjowane przez samych żołnierzy. – Kiedy rozpoczynaliśmy przygotowania do udziału w finale, odzew z jednostek był bardzo duży. Żołnierze nie tylko deklarowali chęć włączenia się do tej akcji, ale także sami proponowali różne działania, by wesprzeć WOŚP – mówi. – Zachęcamy do tego, aby zagrać razem z nami. To okazja, by poczuć się jak żołnierz, ale przede wszystkim możliwość pomocy tym, którzy tego potrzebują – zaznacza oficer.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 18 DZ, st. szer. Monika Wroniecka, 5 pa, Bartek Bera, JW Agat, 1 lbz, Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
Układ nerwowy Mieczników
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po przeprawie ruszyli do walki
„Ta ziemia do Polski należy…”
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pytania o europejską tarczę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Na straży nieba
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Wszystkie misje AWACS-a
Nowe zadania szefa SKW
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
Gry wojenne w szkoleniu
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Śladami ojca
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Orzeł dla bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polska wiktoria na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO