moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Ferie z WOT” wystartowały

W szesnastodniowym szkoleniu podstawowym w czasie ferii zimowych będzie uczestniczyć w tym roku ponad 1400 osób. Znaczna ich część to uczniowie i studenci. Jako pierwsi „szesnastkę” rozpoczęli ochotnicy w brygadach obrony terytorialnej na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w Zachodniopomorskiem. Będą się uczyć taktyki, posługiwania się bronią, udzielania pomocy medycznej oraz topografii i łączności.

– Właśnie wystartowała kolejna edycja projektu „Ferie z WOT” – mówi ppłk Robert Pękala, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. – Organizujemy szkolenie podstawowe, wpisując się w czas międzysemestralnej przerwy w nauce. Chcemy zachęcić do służby wojskowej pełnoletnich uczniów, studentów i nauczycieli, którzy w czasie ferii mogą przejść szkolenie wojskowe i rozpocząć służbę – podkreśla rzecznik. Swoją ofertę na tegoroczne ferie przygotowały wszystkie brygady obrony terytorialnej. – Projekt od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wydaliśmy w tym roku bardzo dużo kart powołań – dodaje ppłk Pękala. Dowództwo WOT szacuje, że tej zimy, w ramach „Ferii z WOT”, szesnastodniowe szkolenie przejdzie ponad 1400 ochotników. Każdy z nich na koniec złoży przysięgę wojskową.

Pierwsi kandydaci na terytorialsów, zgodnie z terminarzem ferii zimowych, zameldowali się w trzech brygadach obrony terytorialnej (5, 6 i 18 BOT) w województwie mazowieckim oraz w jednostkach w województwach zachodniopomorskim (14 BOT) i dolnośląskim (16 BOT). Szkolenie podstawowe w weekend ruszyło także w 13 Śląskiej BOT (choć na Śląsku ferie zaczną się dopiero 29 stycznia).

REKLAMA

– Ochotnicy, którzy zgłosili się do naszej brygady, szkolenie podstawowe przejdą na poligonie w Żaganiu. W ciągu najbliższych dwóch tygodni planujemy wyszkolić ponad 60 osób. Dodatkowo powołaliśmy 30 osób na ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze – mówi kpt. Marcin Pochodaj, oficer prasowy 16 Dolnośląskiej BOT. – Wiem, że wśród powołanych są także uczniowie i studenci. Cieszymy się, że młodzi ludzie wykorzystują przerwę w nauce, by zacząć służbę w armii – dodaje rzecznik. Wspomina też zdarzenie sprzed kilku lat, gdy w ramach „Ferii z WOT” do dolnośląskiej brygady zgłosił się nauczyciel ze swoimi 18 wychowankami.

Uczniów i studentów na szkoleniu podstawowym nie zabraknie także w Zachodniopomorskiem. Jak informuje mł. chor. Przemysław Nadolski, rzecznik 14 BOT, w szkoleniu podstawowym w Trzebiatowie będzie uczestniczyć 78 osób. – Z tego ponad 50 to właśnie pełnoletni uczniowie lub studenci. W przyszłym tygodniu w trakcie ferii zimowych rozpocznie się w 14 BOT także szkolenie wyrównawcze – dodaje rzecznik zachodniopomorskich terytorialsów. W tak zwanej ósemce ma wziąć udział około 30 osób.

Nieco mniejszym zainteresowaniem wśród młodych cieszą się „Ferie z WOT” na Mazowszu. Płk Marek Pietrzak, dowódca 18 Stołecznej BOT, przyznaje, że w jego brygadzie w szkoleniu podstawowym weźmie udział około 100 osób, z tego tylko jedna czwarta jest w wieku 18–25 lat. – Na szkolenie podstawowe mieliśmy więcej chętnych niż miejsc, ale prawda jest taka, że w tzw. obwarzanku warszawskim [miejscowości wokół stolicy – przyp. red.] jest nieco więcej starszych ochotników do służby – przyznaje płk Pietrzak.

Kolejni ochotnicy w ramach „Ferii z WOT” będą szkoleni w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Zgodnie z harmonogramem pod koniec stycznia szesnastodniowe szkolenia podstawowe w WOT rozpoczną się w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Ostatnie „szesnastki” zostaną zorganizowane w jednostkach w Małopolsce, w Kujawsko-Pomorskiem i Świętokrzyskiem.

Program szkolenia podstawowego organizowanego w czasie ferii nie różni się od zajęć prowadzonych przez cały rok. Kandydaci na terytorialsów muszą najpierw zdać wstępny egzamin z WF-u, pobrać umundurowanie i broń, następnie przez dwa tygodnie będą poznawać podstawy wojskowości. Uczyć się bezpiecznego posługiwania się bronią, poznawać zasady udzielania pierwszej pomocy oraz podstawy medycyny pola walki, czyli na przykład sposoby opatrywania ran i ewakuacji poszkodowanego. W programie są także topografia, działania w terenie z wykorzystaniem map oraz posługiwaniem się kompasem. Obowiązkowo ochotnicy będę także uczestniczyć w szkoleniu ogniowym i taktycznym.

MKS

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


„Wielka droga” dostępna online
 
Treningi z wojskiem wracają
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowe Oscary przyznane!
Wiosenna burza nad Estonią
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sztuka ochrony zabytków
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
NATO na północnym szlaku
Husarz na straży nieba
Polki pobiegły po srebro!
Gry wojenne w szkoleniu
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Rajd ku czci saperów
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Uwaga, transformacja!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Test współpracy dla bezpieczeństwa
NATO on Northern Track
Bohater odtrącony
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Krwawa noc pośród puszczy
Po przeprawie ruszyli do walki
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zapraszamy na Festiwal
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Pierwszy polski technik AH-64
Serwis K9 w Polsce
Pierwsi na oceanie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Zmiany w dodatkach stażowych
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Na straży nieba
Układ nerwowy Mieczników
W obronie wschodniej flanki NATO
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO